Zavrieť

Porady

Dcérska spoločnost

Dobrý večer, chcem sa spýtat, ak mi vie niekto poradit, ked chce s.r.o. platca DPH založiť dcérsku spoločnost, čo z toho pre materskú a dcérsku spoločnost znamená.Napr: musí by taj dcérska spoločnost platcom DPH/asi hej, ale neviem/, musí mat tie isté činnosti podnikania, aký je postup vytvorenia dcérskej spoločnosti, kde to treba hlásit.
Neviem o tom nič, tak ak má niekto skúsenosti tak by mi to velmi pomohlo.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Ja len doplním, že spoločnosť s jediným spoločníkom nemôže byť jediným spoločníkom alebo jediným zakladateľom v inej s.r.o. Napr. ak pani Janka K. je jediným spoločníkom v spoločnosti Matka, s.r.o., tak Matka s.r.o. nemôže (sama bez účasti iného zakladateľa - fyzickej alebo právnickej osoby) založiť ako jediný zakladateľ ďalšiu s.r.o.

    Pekný deň. Z.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Terminy dcerska spolocnost (materska), ma vyznam len vo vztahu na majetkove prepojenie medzi nimi, netreba za tym hladat nic ine.

    V tvojom pripade to bude tak, ze uz existujuca s.r.o. zalozi (bude spolocnikom) novej s.r.o., pre ktoru z toho nevyplyva nic. Ak chces, bude platcom, ak nie tak nie, netreba to nikde hlasit. Na cinnosti podnikania si treba davat pozor len v tom zmysle, aby si navzajom "nekonkurovali", no ak budu vykonavat nieco ine, tak aj zoznam cinnosti moze byt ako cez kopirak.

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    rickman Pozri príspevok
    Terminy dcerska spolocnost (materska), ma vyznam len vo vztahu na majetkove prepojenie medzi nimi, netreba za tym hladat nic ine.

    V tvojom pripade to bude tak, ze uz existujuca s.r.o. zalozi (bude spolocnikom) novej s.r.o., pre ktoru z toho nevyplyva nic. Ak chces, bude platcom, ak nie tak nie, netreba to nikde hlasit. Na cinnosti podnikania si treba davat pozor len v tom zmysle, aby si navzajom "nekonkurovali", no ak budu vykonavat nieco ine, tak aj zoznam cinnosti moze byt ako cez kopirak.
    Hladám vysvetlenie ohladom dcérskej spoločnosti a chcela by som vysvetliť keď existujúca sro založí novú sro- spoločník je predsa FO - či
    tomuto nejako nerozumiem mohla by mi nejaká dobrá duša dať vysvetlenie.

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    Badko Pozri príspevok
    Hladám vysvetlenie ohladom dcérskej spoločnosti a chcela by som vysvetliť keď existujúca sro založí novú sro- spoločník je predsa FO - či
    tomuto nejako nerozumiem mohla by mi nejaká dobrá duša dať vysvetlenie.
    Nikto

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Badko Pozri príspevok
    Hladám vysvetlenie ohladom dcérskej spoločnosti a chcela by som vysvetliť keď existujúca sro založí novú sro- spoločník je predsa FO - či
    tomuto nejako nerozumiem mohla by mi nejaká dobrá duša dať vysvetlenie.
    No nie keď jedna SRO založí inú SRO tak je spoločník prvá SRO (čiže právnická osoba). FO budú iba štatutárne orgány.

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    hornak.ebsr Pozri príspevok
    No nie keď jedna SRO založí inú SRO tak je spoločník prvá SRO (čiže právnická osoba). FO budú iba štatutárne orgány.
    Díky už som v obraze

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    Chcela by som ešte poradiť zaúčtovanie:
    matka sro ako spoločník vložila vklad 5000 EUR do dcérskej spoločnosti
    u sro ako matky je to výdavok - aké účty by som mala použiť, ako to zaúčtovať
    u dcérskej spoločnosti sa účtuje ako normálne založenie - či
    poradí niekto

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Badko Pozri príspevok
    Chcela by som ešte poradiť zaúčtovanie:
    matka sro ako spoločník vložila vklad 5000 EUR do dcérskej spoločnosti
    u sro ako matky je to výdavok - aké účty by som mala použiť, ako to zaúčtovať
    u dcérskej spoločnosti sa účtuje ako normálne založenie - či
    poradí niekto
    Vedenie účtovníctva treba zveriť osobe, ktorá sa vyzná dobre v účtovníctve a Vás bude viesť a usmerňovať správne hneď od začiatku.
    Je to fakt dôležité, ako robiť účtovníctvo na kolene.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Badko Pozri príspevok
    Chcela by som ešte poradiť zaúčtovanie:
    matka sro ako spoločník vložila vklad 5000 EUR do dcérskej spoločnosti
    u sro ako matky je to výdavok - aké účty by som mala použiť, ako to zaúčtovať
    u dcérskej spoločnosti sa účtuje ako normálne založenie - či
    poradí niekto
    u sro ako matky je to finančná investícia...................043/367, splatenie 367/221,
    zaradenie.....................061/043
    u dcéry................normálne založenie.
    platí však vyššie spomínaný príspevok, ale to by ani nezaložili, resp. nezapísali do OR.

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    KEJKA Pozri príspevok
    u sro ako matky je to finančná investícia...................043/367, splatenie 367/221,
    zaradenie.....................061/043
    u dcéry................normálne založenie.
    platí však vyššie spomínaný príspevok, ale to by ani nezaložili, resp. nezapísali do OR.
    Ďakujem veľmi pekne Kejka, ja som v sobotu bola na prášky keď som dostala odpoveď od Economic, tak som začala študovať
    a preštudovala som do včera asi všetok dostupný materiál, ktorý som našla a už mám v tom dúfam úplne jasno.
    ďakujem ešte raz

    bredikova je offline (nepripojený) bredikova

    optimistka aj napriek veku bredikova
    Môj klient (s.r.o.) zakladá dcérsku spoločnosť a bude tam mať 50% podiel. Nebude ju nejako ovládať, bude si brať len zisk. Ako ten zisk zaúčtovať v materskej spoločnosti.
    Vzniká mi povinnosť robiť konsolidovanú uzávierku v materskej spoločnosti - moc som nerozumela tomu , kto je povinný robiť konsolidovanú uzávierku.
    Prosím poraďte mi nejakú kompletnú literatúru okladne účtovania medzi dcérskou a materskou firmou. Na Porade je všetko, ale nie je to vkope.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    konsolidácia asi nebue nutná - podmienky sú dosť "vysoko" postavené.
    podiely na zisku medzi PO - vid Postupy účtovania, resp. Cenigová, resp. POrada - aj dielčie riešenia sú riešenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.