Zavrieť

Porady

co pri neskorej registracii DPH?

Firmu som registroval za platcu DPH neskor ako mala bat cca o mesiac/ platcami sa stali napr k 15.7.2010/. Prisla vyzva z DU, ze musim podat jedno danove priznanie za obdobie kedy firma platcom nebola - nemala pridelene IC DPH, ale mala byt. /napr. do 10.06.2010 do 15.07.2010/
Co znamena uplatnit si za toto obdobie dan na vstupe aj vystupe ak dobre chapem.
K 30.06.2010 napr. sme vystavili este fakturu bez dph - potom sme ju vsak opravili a vystavili aj s danou.
Neviem co je spravne lebo odberatelska firma sa ohradila a napisala ze to nie je spravne a faktura ma byt bez dane..........
prosim o radu.....
Podal som uz za toto obdobie aj to danove priznanie..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je to nejasné.
    DU postupoval v zmysle §78
    (9) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene, je povinná podať jedno daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň, alebo do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň, ak toto oneskorenie je viac ako 30 dní. V daňovom priznaní osoba prizná daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, a v lehote na podanie daňového priznania je povinná túto daň zaplatiť po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3; ak odpočítanie dane podľa § 55 ods. 3 prevyšuje daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, daňový úrad vykoná kontrolu a daň vráti v lehote desiatich dní od skončenia kontroly.
    pričom §69
    (13) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, je za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, povinná platiť daň z dodania tovarov a služieb v tuzemsku, ktoré dodala v tomto období, s výnimkou, ak osobou povinnou platiť daň je podľa odsekov 2 až 4 príjemca.

    a §55 (3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.
    ===================
    v inej téme sme sa už o tom "bavili". Nie každý DU postupuje takto dôsledne.
    ===================
    Pozor však - toto je vysporiadanie s DU, voči odberateľom sa podmienky nemenia - neprerábajú sa faktúry, všetko sa vysporiada v DP DPH, zaúčtuje sa a to je všetko.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ivoovi Pozri príspevok
    Firmu som registroval za platcu DPH neskor ako mala bat cca o mesiac/ platcami sa stali napr k 15.7.2010/. Prisla vyzva z DU, ze musim podat jedno danove priznanie za obdobie kedy firma platcom nebola - nemala pridelene IC DPH, ale mala byt. /napr. do 10.06.2010 do 15.07.2010/
    Co znamena uplatnit si za toto obdobie dan na vstupe aj vystupe ak dobre chapem.
    K 30.06.2010 napr. sme vystavili este fakturu bez dph - potom sme ju vsak opravili a vystavili aj s danou.
    Neviem co je spravne lebo odberatelska firma sa ohradila a napisala ze to nie je spravne a faktura ma byt bez dane..........
    prosim o radu.....
    Podal som uz za toto obdobie aj to danove priznanie..
    Asi celkom nerozumiem tvojej otázke.
    1. Ako mohla prísť výzva z DU, aby si podal daň. priznanie za obdobie, kedy si nebol platiteľ DPH? Alebo ti vznikla povinnosť registrácie z dôvodu prekročenia tržieb za predchádzajúcich 12 mesiacov?

    2. Do dňa, kedy si sa stal platiteľom DPH musíš vystavovať faktúry bez DPH /o DPH ako neplatiteľ vôbec neuvažuješ/. Odberateľská firma sa ohradila správne, lebo ak si ťa preverovala cez register platiteľov, tak zistila, kedy ti bolo pridelené IČ DPH a že bola DPH na faktúre uvedená nesprávne.

    co pri neskorej registracii DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.