Zavrieť

Porady

inventarizácia PU

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať. Na konci roka budem robiť inventúry materiálu, výrobkov, nedokončenej výroby. Jedná sa mi o to, ako ocením výrobky a nedokončenú výrobu, ešte som to nerobila, tak by som poprosila o radu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Predchádzajúca rada je súčasne veľmi dobrá, ale aj veľmi stručná. Podľa povahy otázky sa po preštudovaní § sama ťažko dostaneš ďalej. Musíš mať na to účtovné podklady, kalkulácie plánové induktívne a kalkulácie výsledné deduktívne.
    Kalkulácie plánové stanovíš meraním, napočítaním, odhadom spotreby priameho materiálu, priamych miezd a ostatných priamych nákladov na vzorku - určitý počet každého sortimentu výrobku. Predelením počtom získaš plánovú jednotkovú cenu.
    Potom oceníš celoročný skutočný objem výroby v plánových jednotkových cenách. Spočítaš z účtovných podkladov sumu tých istých, ale skutočných nákladov, ktoré si do plánovej kalkulácie napočítala, pripočítaš aj vlaňajšiu nedokončenú výrobu.. Z nich oddelíš najprv svedomitým odhadom celý podiel pripadajúci na nedokončenú výrobu a zaúčtuješ na 121/611. Zostávajúcou cenou predelíš sumu skutočného objemu výroby, ocenenú v plánovaných cenách. Dostaneš koeficient - číslo blízke 1,00, ktorým prenásobíš každú plánovanú jednotkovú cenu .... a máš skutočné jednotkové ceny výrobkov. Čím sa cena zisťuje v menších celkoch, tým je presnejšia. Detaily metodiky si musíš dopracovať sama . Do ceny patria aj nepriame náklady - technologické réžie, ale tými je škoda zatiaľ zaťažovať, kým nezvládneš priame.
    Získanými cenami prenásobíš počty výrobkov, zistené pri ročnej inventarizácii.
    Naposledy upravil a_je_to : 26.11.10 at 21:02 Dôvod: doplnenie nepriamych nákladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.