Zavrieť

Porady

Prizemny NED ako betonovy monolit. Co vy na to?

Planujem stavat bungalov s plochou strechou, zastavana plocha cca 150m2, plus garaz/dielna cca 60m2. Lokalita Marianka. Pozemok mierny sklon, doska bude vsak v rovine. Po dlhom hladani uvazujem nad systemom monolitnych betonovych stien s hrubkou 15cm, vonkajsie zateplenie EPS 25cm, na monolitnej streche 40cm EPS plus zelena nepochodzna strecha so substratom hrubky 15cm. Do zakladov ratam 20cm XPS a na to monolitnu ZB dosku 15cm, pod steny ako oddelenie tepelneho mostu penove sklo alebo tvarnice Novomur. Zakladove pasy olepene 10cm XPS. Orientacia hlavnych (vacsich) 3-sklookien na juh, vykurovanie priamovyhrevnou elektrickou podlahovkou v dennych priestoroch, salavymi ziaricmi v nocnych (v spalniach budu koberce, preto nie podlahovka), plus rekuperacia s moznym doohrevom a pripadne zemnym registrom nasavania. Ohrev TUV v hlavnej kupelni, ktora prilieha ku kuchyni mensim el. bojlerom, v dennej kupelni prietokovym ohrievacom - eliminuju sa tym rozvody TUV po dome.

V Cechach su priekopnici, co stavaju betonove monolity systemom horizontalne posuvneho preglejkoveho bednenia z vnutornej strany a strateneho bednenia z EPS z vonkajsej strany (p. Halada na tzb-info.cz). Je to vsak vraj narocne na svojpomocnu vystavbu. Ja uvazujem zvnutra vybudovat stratene debnenie z preglejky (cca 10e/m2) (alebo OSB), pripevnit trubky a skrinky na rozvody elektro, a zvonka na 15cm rozpery priklopit 25 cm EPS, spojit to zavitovymi tycami a v dvoch alebo troch vrstvach tam navibrovat po celom obvode beton. Potom stojky, debnenie na strechu, a vyliat monolit strechu. Cas hrubej stavby by mohol byt do 1 tyzdna.

Este som nerobil presne vypocty, ale malo by to byt na spodnej hranici NED, takmer EPD.

Mate niekto rady, navrhy, skusenosti, kritiku? Pomozu aj tipy na firmy, ktore robia betonove stavby, pripadne materialy, na ktore by bolo dobre sa pozriet.

Vopred vravim, ze betonove tvarnice som predbezne zavrhol, lebo sa do nich budu tazko rezat vnutorne rozvody (je to krehke), a deravu tehlu zase kvoli hrubke steny. Z ytongu som povodne stavat chcel, ale dom je pri ceste a snazim sa to maximalne odhlucnit. Koncepcia je jasna - tazka akumulacna stavba s maximalnym zateplenim. V zime sa bude prikurovat malymi kachlami (cca 5kW) - teplo by mala rozviest rekuperacia. V lete sa nebude chladit, ale tienit - na juznej fasade horizontalnym previsom cca 1,2m, plus vonkajsimi alu zaluziami.
Usporiadat
zet07 zet07

zet07 je offline (nepripojený) zet07

A co takto pouzit betonove prefabrikaty. Ziadne debnenie, rychla vystavba, mury hladke - mozes hned malovat, variabilita. Tak isto nepotrebujes nic sekat, vsetky rozvody su uz vopred urobene. Mozem poradit.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Týmto spôsobom sme v Prahe -Dejvice stavali celú obytnú štvrť 5-7 podlažné činžiaky ,atd.Dokonca aj šikmé strechy boli z monolitu.
Na západ od nás je to veľmi využívaný sytém stavieb.Na Slovensku sa to asi riadne predraží z dôvodu chýbajúceho systémového debnenia napr.Doka v našich firmách.Tieto systémy debnení ako asi sám dobre viete sú veľmi drahé.Takže takáto stavba sa asi trochu predraží.Malé firmy na to nemajú a Hydrostav vám to stavať nepôjde.
S tými polystyrénovými tvárnicami sú len problémy .Absolútne neodporúčam.To isté platí aj o vkladaní polystyrénu do debnení.Polystyrén je ľaký a betón tekutý,takže betón má snahu polystyrén odplaviť , dvihnúť.Takéto kotvenie polystyrénu je náročnejšie na čas a technologické spracovanie ,ako samotné debnenie.Skôr sa mi ,ako vhodné zdajú kombi dosky.
http://www.optim.sk/
Naposledy upravil 220870 : 29.11.10 at 05:45
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

suhlasim je to dobre ale drahe. debnenie ako si predstavujes sa spravit neda. jak tam nalejes beton tak vyvali aj eps aj preglejku. takze jedine nejaka slusna firma, ale bude to drahsie ako murovane.... odhadujem tak pol miliona?
0 0
pi3ta pi3ta

pi3ta je offline (nepripojený) pi3ta

Skus si pozrieť filigranove steny - i keď aj toto bude drahsia alternativa.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

S tým monolitom je to pekná myšlienka.
Hlavne, ak by to mohlo vyzerať nejako takto.
http://www.suzanneperkins.com/portfo...oad/index.html
Čo na to poviete?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

chandler Pozri príspevok
suhlasim je to dobre ale drahe. debnenie ako si predstavujes sa spravit neda. jak tam nalejes beton tak vyvali aj eps aj preglejku. takze jedine nejaka slusna firma, ale bude to drahsie ako murovane.... odhadujem tak pol miliona?
spravit sa to da, lebo tam zalievas max 25cm vysku, ale to by sa toho clovek oprcal kym by tak zalial cely dom.

to uz mozno za uvazenie stoji odliat celu stenu na zemi, potom to pomocou zeriava umiestnit a zaliat v rohoch betonom. Ale to je blud narocny na techniku a plochu. to uz radsej velox alebo vo veloxe kupit iba spojky a dosky si zohnat inde lacnejsie.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

jar88 Pozri príspevok
S tým monolitom je to pekná myšlienka.
Hlavne, ak by to mohlo vyzerať nejako takto.
http://www.suzanneperkins.com/portfo...oad/index.html
Čo na to poviete?
jedine tak v amerike kde mozes mat obrovsky pozemok a ked ti niekto nan vojde mozes ho zastrelit. Inak je to pekne akvarium
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

alltracboy Pozri príspevok
jedine tak v amerike kde mozes mat obrovsky pozemok a ked ti niekto nan vojde mozes ho zastrelit. Inak je to pekne akvarium
Skôr by som povedal, že to stojí na našej mentalite, ako na veľkosti pozemkov. Pozemkov tu totiž máme habadej a určite lacnejších, ako v tej Amerike.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

To Ferrari v garazi by som bral, ale to sprchovanie vo vitrine by mi asi vadilo, sak by sa hned vsetky babky prezehnavali
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

ciners Pozri príspevok
To Ferrari v garazi by som bral, ale to sprchovanie vo vitrine by mi asi vadilo, sak by sa hned vsetky babky prezehnavali
Veď všade sú namontované žalúzie.
Nič ti nebráni urobiť si na obed, temnú noc a kúpanie pri sviečkach.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ja som tento rok takúto sprchu videl .
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

220870 Pozri príspevok
Ja som tento rok takúto sprchu videl .


Prazdnu?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Bola prázdna ,a jej majiteľka nádherná.
0 0
TomasHo TomasHo

TomasHo je offline (nepripojený) TomasHo

alltracboy a ostatni: nemozem zatial pridavat linky, ale na tzb-info je p. Halada, ktory robil betonovy monolit po 1,2m vysokych pasoch podobnym systemom debnenia. Debnenie je samozrejme zviazane zavitovymi tycami a umelohmotnymi rozperkami, ake sa pouzivaju pri beznych systemovych debneniach. EPS s hrubkou 25cm je udajne dost neohybny, aby tlak vibrobetonu vydrzal. Preglejka by s tym nemala mat problem, ak sa zo zadnej strany niecim vypodlozi.

Pokial ide o cenu systemovych debneni, dozviem sa priblizne odhady tento piatok, ale pol miliona to urcite nebude. Prenajom je potreba na max 1 tyzden, ceny by mali byt cca 14 eur za meter, plus praca, armovanie. Samotny beton nestoji tak vela.

To akvarium by som nechcel ani nahodou - radsej si postavim stan uprostred zahrady a budem sa sprchovat z ciernej zahradnej sprchy, usetrim na to ferari a lihat budem do orosenej travy.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Túto stránku asi poznáte.Možno niekto kto bude mať záujem nie.Pridám ju pretože by nemala v tejto diskusii chýbať.http://www.asb.sk/stavebnictvo/konst...ky-z-betonu/2/
Dá sa v nej všelčo zaujímavé "rozklikať"
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

vsetko sa da, ale je to narocne na cas a ludi. Systemove debnenie jeden clovek neposklada. Mozno ani dvaja. zalievat 1,2m to je uz slusny vykon. teoreticky by sa dala spravit konstrukcia z tych CD profilov na sadrokarton s tym ze by to sluzilo iba na udrzanie tvaru a potom to na to poriadne spevnene debnenie a zaliat na 3-4 krat. Tiez by sa ta stena dala spravit z betonovych tvarnic na stratene debnenie ktore by boli ako sachovnica a tie zvysky by sa salovali. To by bola hned polovicna uspora materialu a beton by tam zatiekol sachovnicovo tak by mohol byt aj slusne pevny. Pracne, ale dvaja luda by to zmakli.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Podla ocenovania cenkros je betonova stena lacnejsia ako murovana. Kde je pravda neviem, je to nejako statisticky urcene.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Záleží od toho akú velkú stenu a stavbu ideš robiť.Ak si do toho nahádžeš rohy kúty výklenky, tak murované vyjde na priemernom rd lacnejšie.Veľký problém tiež bývajú inštalácie rozvody ktoré sa v stenách nachádzajú.U malej fa je problém dostať na stvbu všetku PSV v potrebnom čase a množstve,vzhľadom na to že sa nemôže zalievať nekonečná výška naraz.Skôr si myslím ,že cesta vedie cez skeletové betónové stavby s výplňovým murivom.Veľmi veľa som ich videl v Grécku.Zašalovať pár pilierov nieje tak náročné na debniace systémy navyše sa pri takejto stavbe všetky rozmery dookola opakujú, potom sú minimálne straty na predražených debniacich systémoch.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Hej, len v tom Grecku to je kvoli vyssiemu seizmickemu zatazeniu. U nas mi pridu betonove domy zbytocne.
0 0
TomasHo TomasHo

TomasHo je offline (nepripojený) TomasHo

220870, ciners, Vase odpovede si vzdy so zaujmom precitam, lebo podla vasich prispevkov vidim, ze ste ludia z praxe.

V mojom pripade ide o relativne jednoduchy bungalov (rozlozitelny tvarovo na 4 obdlzniky/stvorce), cize ziadne vyklenky atd.

System nosnych stlpov a vymurovky zvazujem tiez, zavisi to od ceny systemoveho debnenia pre monolitny system.

Medzitym sa snazim zjednodusit veci tym, ze zvazujem svojpomocnu vyrobu debnenia - ako pisem v uvodnom prispevku.

Monolit je iste lacnejsi pri velkych stavbach, ale som ochotny vlozit maximum svojej vlastnej prace, a spracovat dokonalu podkladovu dokumentaciu, takze dufam, ze tu cenu stlacim aj pri jednom dome.

Pokial ide o rozvody, bolo mi povedane, ze ak sa debnenie da po tyzdni dole, je beton dost makky, aby sa dali vyrezat frezkou drazky bez vacsich problemov. Ostatne veci (prestupy) musia byt vydebnene.

Jedna doplnujuca otazka - mate niekto skusenost s elektrickym stenovym vykurovanim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať