Zavrieť

Porady

združenie medzi manželmi

Prosím o radu. Združenie medzi manželmi, 50:50. Manželka k 30.4.2005 prerušila živnosť. Čo so zásobami?, pohľadávkami? Čo všetko je potrebné vykonať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    My sme mali tiež združenie medzi manželmi a náš podnikový právnik nám spísal dohodu o skončení združenia a v jednom bode napísal že všetky pohľadávky a záväzky prechádzajú na manžela. Dúfam, že je to dobre.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    elizabet100
    Prosím o radu. Združenie medzi manželmi, 50:50. Manželka k 30.4.2005 prerušila živnosť. Čo so zásobami?, pohľadávkami? Čo všetko je potrebné vykonať?
    Predpokladám, že manželka by už nemala naďalej firgurovať ako živnostníčka.
    Ak manželka nemá iný príjem (záv. činnosť ... pod):
    a) dodatkom k zmluve o združení by som združenie zrušil. Napr. k 15.12.2005.
    b) v dodatku by som vzájomný pomer (rozdelenie výdavkov, rozdelenie príjmov) upravil tak, aby som preniesol na manželku daňový základ minimálne vo výške nezdaniteľnej časti základu dane. V rámci účtovnej závierky. Teda dve fázy "rozdelenia".
    c) všetky aktíva aj pasíva združenia by som prehlásil za aktíva (zásoby, pohľadávky...) a pasíva (záväzky...) manžela.
    d) u manželky by som požiadal DU o určenie posledného zdaňovacieho obdobia pre DPH (predpokladám plátcovstvo) a podal posledné priznanie k DPH.
    e) zrušil by som u manželky živnosť a odhlásil sa z DU, SP a prísl. zdravotnej poisťovne.
    Dúfam, že som na nič nezabudol

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ešte drobnosť : do 15 dní odo dňa zrušenia združenia treba túto skutočnosť oznámiť príslušnému Daňovému úradu.
    Lenže v zadaní je uvedené, že manželka prerušila živnosť už 30.4.2005, takže toto združenie už de facto neexistuje od tohto dátumu !

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Johanka
    Ešte drobnosť : do 15 dní odo dňa zrušenia združenia treba túto skutočnosť oznámiť príslušnému Daňovému úradu.
    Lenže v zadaní je uvedené, že manželka prerušila živnosť už 30.4.2005, takže toto združenie už de facto neexistuje od tohto dátumu !
    Ad DU - viď bod d). Ovšem bez obecnej lehoty.
    Združenie de facto možno neexistovalo nikdy. Právne existuje, pokiaľ :
    - neuplynie doba, na ktorú bolo dohodnuté
    - zrušením zmluvy
    - úmrtím jedného z účastníkov združenia, ak sú dvaja.
    - zrušením živn. oprávnenia niektorého z účastníkov, ak sú dvaja)
    Naposledy upravil STRELEC : 25.11.05 at 17:32 Dôvod: doplnenie odrážky

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Tu by sa mala posúdiť zmluva, pretože ak ju uzavreli ako dvaja živnostníci za účelom spoločného podnikania a zdaňujú svoje príjmy podľa § 6 ods.1 b/, tak je choré aby združenie existovalo aj keď jeden z nich ukončí resp.preruší živnosť.

    združenie medzi manželmi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.