Zavrieť

Porady

Dovoz tovaru z eu

Dobrý deň

Prosím Vás o radu pri dovoze tovaru z eú.
Dodávateľ nám vystaví preddavkovú faktúru na tovar ktorú sme uhradili 22.11.2010.
Následne dodávateľ vystaví ostrú faktúru s dátum vyhotovenia 26.11.2010, kde na faktúre sú uvedené
dodacie podmienky - ex works
pladobné podmienky - pred dodaním tovaru
Náš prepravca prevzal tovar 25.11.2010 na základe dodacieho listu a 29.11.2010 bol tovar doručený do nášho skladu.
Ako máme určiť deň vzniku daňovej povinnosti?
Podľa zákona ak je faktúra vyhotovená na prijatie platby pred dodaním tovaru vzniká daňová povinosť 15.12.2010? Spĺňa tento prípad túto podmienku? Keď ostrú faktúru dodávateľ vyhotovil až po prevzatí tovaru naším prepravcom?

Prosím Vás o radu

Dík
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Zo zadania mi vyplýva, že daňová povinnosť vzniká 26. 11.
0 0
l.hurakova l.hurakova

l.hurakova je offline (nepripojený) l.hurakova

Daňový úrad vydal na svojom portáli usmernenie k vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu v ktorom popisuje aj prípad keď je faktúra vyhotovená na prijatie platby pred dodaním tovaru - v tomto prípade podľa nich sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti na faktúru neprihliada ale daňová povinnosť vzniká 15.dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa uskutočnili nadobudnutie tovaru. Len neviem či je to aj náš prípad keď faktúru ostrú vyhotovil až po úhrade preddavku.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

l.hurakova Pozri príspevok
Daňový úrad vydal na svojom portáli usmernenie k vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu v ktorom popisuje aj prípad keď je faktúra vyhotovená na prijatie platby pred dodaním tovaru - v tomto prípade podľa nich sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti na faktúru neprihliada ale daňová povinnosť vzniká 15.dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa uskutočnili nadobudnutie tovaru. Len neviem či je to aj náš prípad keď faktúru ostrú vyhotovil až po úhrade preddavku.
Asi si to trochu vytrhla z kontextu. Lebo tam nie je napísané, že na faktúru neprihliada, ale že:
Ak je faktúra vyhotovená dodávate
ľom tovaru z dôvodu prijatia platby predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú faktúru sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH neprihliada.
Teda neprihliada sa na fa za prijatú platbu, nie na fa za tovar!
Ak máš tovar 29..11 už aj na Slovensku, tak ideš dátumom vystavenia ostrej faktúry za tovar.
3 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ak kúpim tovar v krajine patriacej do EU , musím odviesť DPH do 15 dní ,alebo až keď ten tovar predám?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

pivko Pozri príspevok
Ak kúpim tovar v krajine patriacej do EU , musím odviesť DPH do 15 dní ,alebo až keď ten tovar predám?
Prečítaj si príspevok č. 2. Tovar samozdaníš podľa § 20 podľa dátumu dodania alebo vystavenia faktúry, nie až keď predáš tovar.
Samozrejme, že keď tovar predáš, odvedieš DPH z predajnej ceny podľa toho, aké máš zdaňovacie obdobie - mesačné alebo štvrťročné.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Tamila Pozri príspevok
Prečítaj si príspevok č. 2. Tovar samozdaníš podľa § 20 podľa dátumu dodania alebo vystavenia faktúry, nie až keď predáš tovar.
Samozrejme, že keď tovar predáš, odvedieš DPH z predajnej ceny podľa toho, aké máš zdaňovacie obdobie - mesačné alebo štvrťročné.
Asi mi to nepáli Dá sa to vysvetliť jednoduchšie, lebo takto mi to vychádza že náš štát zhrabne 2x DPH? / raz po dovoze do 15 dní a potom pri predaji/
Ide o to že chcem doniesť tovar z Rumunska kde je 24% DPH. Ako to funguje? musím zaplatiť DPH v Rumunsku ,alebo tam mi ho predaju bez DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pivko Pozri príspevok
Asi mi to nepáli Dá sa to vysvetliť jednoduchšie, lebo takto mi to vychádza že náš štát zhrabne 2x DPH? / raz po dovoze do 15 dní a potom pri predaji/
Ale páli, páli. Lebo je to tak. Až na to, že tá prvá je aj s právom na odpočítanie. Plus mínus plus = 1 plus (a to je defakto výsledné zdanenie)
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Jana Acsová Pozri príspevok
Ale páli, páli. Lebo je to tak. Až na to, že tá prvá je aj s právom na odpočítanie. Plus mínus plus = 1 plus (a to je defakto výsledné zdanenie)
To znamená že do daňového priznania DPH napíšem rovnakú sumu na vstupe aj výstupe? a čo keď tovar doveziem dajme tomu 5.1.2011 a som kvartálny platca DPH?za január podám priznanie až v apríli.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
pivko Pozri príspevok
To znamená že do daňového priznania DPH napíšem rovnakú sumu na vstupe aj výstupe? a čo keď tovar doveziem dajme tomu 5.1.2011 a som kvartálny platca DPH?za január podám priznanie až v apríli.
Samozdanenie znamená, že rovnakú sumu uvádzaš aj na vstupe aj na výstupe.
DPH priznanie budeš podávať v riadnom termíne, teda do 25.04. ak si štvrťročným platiteľom.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pivko Pozri príspevok
To znamená že do daňového priznania DPH napíšem rovnakú sumu na vstupe aj výstupe? a čo keď tovar doveziem dajme tomu 5.1.2011 a som kvartálny platca DPH?za január podám priznanie až v apríli.
No znamená to to isté ako keby ste ho doviezli kedykoľvek v rámci svojho zdaňovacieho obdobia. Zdanenie riešite cez daňové priznanie za úhrn odpočtov a daňových povinností za zdaňovacie obdobie. Nadobudnutie tovaru sa Vám premietne cez veľkú nulu. Tým, že uplatníte rovnaký vstup aj výstup.

A ak predáte tovar v tuzemsku, tá daň sa premietne na výstupe ... opäť v čase vzniku daňovej povinnosti. Možno prvý Q možno druhý a možno postupne počas celého kalendárneho roka alebo aj dlhšie.
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
A rumún mi na základe čoho predá tovar bez DPH? /preukážem sa mu kartičkou a vystaví Fa. na firmu?/ čo ak bude trvať na zaplatení DPH? / funguje to ako voľakedy že si dám po príchode na SK potvrdiť nejaké tlačivo na základe ktorého mi v Rumunsku DPH vrátia?/
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

pivko Pozri príspevok
A rumún mi na základe čoho predá tovar bez DPH? /preukážem sa mu kartičkou a vystaví Fa. na firmu?/ čo ak bude trvať na zaplatení DPH? / funguje to ako voľakedy že si dám po príchode na SK potvrdiť nejaké tlačivo na základe ktorého mi v Rumunsku DPH vrátia?/
Rumun vystaví fa na firmu - číslo IČDPH je vlastne preukázanie, že ste platcom DPH v SR, vystaví ju bez DPH. Následne to treba v DPH priznaní samozdaniť - vypočítať DPH a odčítať DPH v priznaní z tejto fa = 0 €. Potom, keď predáte u nás, už s DPH, normálne zdaniť - DPHpriznanie - a zaplatiť.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pivko Pozri príspevok
A rumún mi na základe čoho predá tovar bez DPH? /preukážem sa mu kartičkou a vystaví Fa. na firmu?/ čo ak bude trvať na zaplatení DPH? / funguje to ako voľakedy že si dám po príchode na SK potvrdiť nejaké tlačivo na základe ktorého mi v Rumunsku DPH vrátia?/
Rumún .-) by tak mohol spraviť. Je tiež EÚ. Ako my. Ak je aj IČ DPH tak je rumún ako sa patrí a môžeme intrakomunitárne dodávať aj nadobúdať. On sa preukáže, Vy sa preukážte. A je to.

A ak je to tak, malo by sa fakturovať bez dane. U nás § 43 - pozrieť povinnosti pri uplatnení oslobodenia. To isté, resp. obdobné platí pre rumúna. Mal by preukázať svojmu správcovi dane, že tovar naozaj prešiel hranicou medzi členskými štátmi EÚ a zároveň medzi osobami identifikovanými pre daň.

Prajem krásne a pokojné Vianoce.
2 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Vďaka , a napodobne.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Samá potešujúca odpoveď
A ešte sa opýtam čo v prípade ak na daný tovar nenájdem kupca ani za rok ani za dva ani za tri Ako sa ho potom zbaviť? / jedná sa o s.r.o./
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
pivko Pozri príspevok
Samá potešujúca odpoveď
A ešte sa opýtam čo v prípade ak na daný tovar nenájdem kupca ani za rok ani za dva ani za tri Ako sa ho potom zbaviť? / jedná sa o s.r.o./
Posúvam.....čo už všetci ozdobujete stromček
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
pivko Pozri príspevok
Samá potešujúca odpoveď
A ešte sa opýtam čo v prípade ak na daný tovar nenájdem kupca ani za rok ani za dva ani za tri Ako sa ho potom zbaviť? / jedná sa o s.r.o./
Odpísať ako nepredajný tovar, predávať s vysokou zľavou (niekedy aj pod cenu nákupu). A nakoniec neostane nič iné, ako trieskať si hlavu o stenu, že sa kúpil nepredajný tovar (toto brať samozrejme rezervou).
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Odpísať ako nepredajný tovar, predávať s vysokou zľavou (niekedy aj pod cenu nákupu). A nakoniec neostane nič iné, ako trieskať si hlavu o stenu, že sa kúpil nepredajný tovar (toto brať samozrejme rezervou).
Po akom čase sa to dá odpísať?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
pivko Pozri príspevok
Po akom čase sa to dá odpísať?
Posúvam.....
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Neviem, aký je to tovar, akú má hodnotu, ale nedá sa to rozdať ako propagačný materiál?
Naposledy upravil zanetka68 : 23.12.10 at 09:54
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať