Zavrieť

Porady

Platí sa z Fondu opráv?

Výmenu zatváracieho ventilu na spoločných rozvodoch teplej a studenej vody v bytovej šachte si platí majiteľ sám, alebo sa platí z Fondu opráv?
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zákon to nevylučuje, ale zvyčajne býva z zmluve, prípadne v prílohe zmluvy, že ventily si hradia vlastníci bytov. Je to na rozhodnutí väčšiny. Treba si prejsť zmluvu o SVB, prípadne o výkone správy.

Všetky veci, ktoré sú zo zákona povinné v byte, pomerové vodomery na teplú vodu, termostatické hlavice by sa mali uhrádzať z FOaÚ, ktomu radiátory po havárii. Vlastník je povinný prispievať do FOaÚ. Zvyčajne býva tiež rozhodnuté, že každý sám. Ale vlastník sa môže obrátiť na súd, aby o veci rozhodol.

Pomerové vodomery na studenú vodu, pomerové rozdelovače tepla, pripadne určené meradlá na spotrebu tepla v byte nie sú povinné. Ale ak si vlastníci rozhodnú, že sa budú uhrádzať z FOaÚ sú vlastne povinné, lebo vlastník je povinný prispievať do FOaÚ. Tak nemá dôvod povedať, nie je to povinnosť a že on na to nemá. Musí mať.
Naposledy upravil sito : 07.12.10 at 18:16
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

daniela04 Pozri príspevok
Výmenu zatváracieho ventilu na spoločných rozvodoch teplej a studenej vody v bytovej šachte si platí majiteľ sám, alebo sa platí z Fondu opráv?

Jednoznačne si ich hradí vlastník bytu.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ventily sú majetkom vlastníkov bytov, takže by si ich výmenu mali hradiť oni. Záleží však na dohode vlastníkov bytov. Ak máte na FO dosť finančných prostriedkov, môžete sa dohodnúť o hradení z FO.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

verkaz Pozri príspevok
Ventily sú majetkom vlastníkov bytov, takže by si ich výmenu mali hradiť oni. Záleží však na dohode vlastníkov bytov. Ak máte na FO dosť finančných prostriedkov, môžete sa dohodnúť o hradení z FO.

Verkaz súhlasím na všeličom sa dohodnúť, ale toto by som nerobila. Už len z jedneho dôvodu, že jadrá sa postupne prerábajú a vlastník si všetko od odbočky robí z vlastných nákladov. Potom , tí čo už majú dávno prerobené by mohli žiadať preplatiť ventily...takže u mňa NIE. Od spoločnej odbočky je všetko vlastníkove. To by sme sa potom naopravovali ventilov, keby boli zo spoločného... Jeden tak, druhý inak...
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

U nás to je tak, že po vodomer je majetkom SVB (tak aj vodomer) meníme a platí ho SVB a ventil je pred vodomerom takže ho platí tiež SVB...či ?
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Môžu tiecť, kvapkať, nedajú sa zavrieť.......a podobne.....sú staré.....šachtu myslí - wc napr, kde sú stupačky a vodomery.....
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Halli Pozri príspevok
Verkaz súhlasím na všeličom sa dohodnúť, ale toto by som nerobila. Už len z jedneho dôvodu, že jadrá sa postupne prerábajú a vlastník si všetko od odbočky robí z vlastných nákladov. Potom , tí čo už majú dávno prerobené by mohli žiadať preplatiť ventily...takže u mňa NIE. Od spoločnej odbočky je všetko vlastníkove. To by sme sa potom naopravovali ventilov, keby boli zo spoločného... Jeden tak, druhý inak...
Mám taký istý názor ako Ty. Pri stretnutiach s predsedami spoločenstiev som sa stretla aj s takým riešením, ako som uviedla vo svojom príspevku.
Myslím, že viac o tomto je v téme "Čerpanie FO".
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Piťko-amater Pozri príspevok
nerozumiem , z akého dovodu vznika potreba meniť zatvaracie ventily na potrubí SV a TÚV v šachte ??
Laco, ona nehovorí o šachte v Handlovej, ale o šachte, stúpačke v byte. Výťah chodí v šachte. A podľa nej aj voda, ale to je stúpačka.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

IvanPK Pozri príspevok
U nás to je tak, že po vodomer je majetkom SVB (tak aj vodomer) meníme a platí ho SVB a ventil je pred vodomerom takže ho platí tiež SVB...či ?
S tým vodomerom súhlasím, je to prístroj ktorý aj keď je v byte slúži všetkým bytom. Podľa neho sa predsa rozpočítavajú spoločné náklady, za spotrebu vody, ktorú nameral fakturačný vodomer. Ak si jeden byt nedá namontovať vodomer, nebude nič platiť za vodu? Príklad, schôdza rozhodla, že si každý zaplatí vodomer sám. Je to majetok bytu. A za chvíľku, keď bol koeficient spotreby vody 1,77. Bol návrh skontrolovať všetky merače komisiou zvolenou v dome, že všetko je v poriadku. V bytoch nie sú čierne odbery vody. Akým právom? Keď povedali, že je jeho. Keď sa hradí z FOaÚ, tak môžu povedať, máme právo, my ho platíme, je náš.

Čo sa týka ventilu, skôr by som povedal, že vlastník by ho mal platiť. V prípade havárie on potrebuje odstaviť vodu, aby ho nevytopilo, prípadne susedov. A tie ventily je treba aspoň dvakrát do roka zavrieť a otvoriť, aby boli funkčné. Kto by to mal robiť? Vlastník má prístup k nim kedykoľvek aj dvakrát do mesiaca nei len za rok.

Ako vidieť, nie je to také jednoznačne ako napísala Halli. V každom dome žijú iní ľudia, teda ako sa dohodnú. A vy ste sa tiež dohodli, jednoznačne. Z FOaÚ. Čí ... ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kompletnú výmenu ste hradili z FOaÚ. Ale po piatich - desiatich rokoch, ak ventil pravidelne nezavrieš - otvoríš, môže zostať nefunkčný, kto má zaplatiť jeho výmenu, keď ostatné v dome fungujú, pretože ostatní vlastníci ich pri odpise vody vždy zatvorili a otvorili. Asi ten kto zavinil jeho nefungovanie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
S tým vodomerom súhlasím, je to prístroj ktorý aj keď je v byte slúži všetkým bytom. Podľa neho sa predsa rozpočítavajú spoločné náklady, za spotrebu vody, ktorú nameral fakturačný vodomer. Ak si jeden byt nedá namontovať vodomer, nebude nič platiť za vodu? Príklad, schôdza rozhodla, že si každý zaplatí vodomer sám. Je to majetok bytu. A za chvíľku, keď bol koeficient spotreby vody 1,77. Bol návrh skontrolovať všetky merače komisiou zvolenou v dome, že všetko je v poriadku. V bytoch nie sú čierne odbery vody. Akým právom? Keď povedali, že je jeho. Keď sa hradí z FOaÚ, tak môžu povedať, máme právo, my ho platíme, je náš.

Čo sa týka ventilu, skôr by som povedal, že vlastník by ho mal platiť. V prípade havárie on potrebuje odstaviť vodu, aby ho nevytopilo, prípadne susedov. A tie ventily je treba aspoň dvakrát do roka zavrieť a otvoriť, aby boli funkčné. Kto by to mal robiť? Vlastník má prístup k nim kedykoľvek aj dvakrát do mesiaca nei len za rok.

Ako vidieť, nie je to také jednoznačne ako napísala Halli. V každom dome žijú iní ľudia, teda ako sa dohodnú. A vy ste sa tiež dohodli, jednoznačne. Z FOaÚ. Čí ... ?
Prečo by to nebolo jednoznačné, veď si to napísal presne tak ako som to ja myslela, vodomery zo spoločného nie je problém, robím to aj ja , ale čo sa týka ventilov v žiadnom prípade./veď si to pekne zdôvodnil/ , ja nikomu nebudem chodiť dávať ventil montovať tam , kde jemu pasuje, lebo si otočil rozvod napr. iným smerom, poprerábali si Wcká a kúpeľky po svojom , ani im nebudem s ventilom hýbať, aby bol funkčný, ani nebudem zodpovedať za to, že on s nim nepohol tri roky a čuduj sa svete "on praskol", keď s nim kmásal.. a to guľové robia v poslednom čase dosť...takže toľko moj názor, dohoda je vždy možná, ale následky si nesie vždy len ten ,čo sa o všetko stará- nie tí čo o tom rozhodli. a v tomto platí, že starať sa má o spoločne zariadenia domu, nie o to čo je už súčasťou bytu /od odbočky/
Naposledy upravil Halli : 08.12.10 at 09:22
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Prečo by to nebolo jednoznačné, veď si to napísal presne tak ako som to ja myslela, vodomery zo spoločného nie je problém, robím to aj ja , ale čo sa týka ventilov v žiadnom prípade./veď si to pekne zdôvodnil/ , ja nikomu nebudem chodiť dávať ventil montovať tam , kde jemu pasuje, lebo si otočil rozvod napr. iným smerom, poprerábali si Wcká a kúpeľky po svojom , ani im nebudem s ventilom hýbať, aby bol funkčný, ani nebudem zodpovedať za to, že on s nim nepohol tri roky a čuduj sa svete "on praskol" a to guľové robia v poslednom čase dosť...takže toľko moj názor, dohoda je vždy možná, ale následky si nesie vždy len ten ,čo sa o všetko stará- nie tí čo o tom rozhodli.
Otázka zadávateľky.

daniela04 Pozri príspevok
Výmenu zatváracieho ventilu na spoločných rozvodoch teplej a studenej vody v bytovej šachte si platí majiteľ sám, alebo sa platí z Fondu opráv?
Tvoja odpoveď v príspevku č. 3

Halli Pozri príspevok
Jednoznačne si ich hradí vlastník bytu.
Jednoznačne je to u vás, či aj jednohlasne, alebo len jedným hlasom?

V ostatných bytových domoch jednoznačne rozhoduje väčšina. Ako? V súlade so zákonom 182/1993, §14. Ak sa rozhodnú pre úhradu z FOaÚ musia v súlade s § 10, odsek 1 dohodnúť takú tvorbu, aby bolo na FOaÚ dostatok peňazí na výmenu ventilov. My to platiť nebudeme.
Naposledy upravil sito : 08.12.10 at 09:36
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok

Jednoznačne je to u vás, či aj jednohlasne, alebo len jedným hlasom?

V ostatných bytových domoch jednoznačne rozhoduje väčšina. Ako? V súlade so zákonom 182/1993, §14. Ak sa rozhodnú pre úhradu z FOaÚ musia v súlade s § 10, odsek 1 dohodnúť takú tvorbu, aby bolo na FOaÚ dostatok peňazí na výmenu ventilov. My to platiť nebudeme.

žiadnym jedným hlasom, proste sa u nás o tom nehlasuje, všetci sú si vedomí toho, že si to majú urobiť sami a ani ich iné nenapadá...a finito... už nešpekuluj Sitečko.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Spoločné zariadenie sú stúpačky po merač. Merač a všetko smerom do bytu je vlastníctvom majiteľa bytu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

verkaz Pozri príspevok
Spoločné zariadenie sú stúpačky po merač. Merač a všetko smerom do bytu je vlastníctvom majiteľa bytu.

Verkaz čo ja viem už roky rokúce, všetko od odbočky je majiteľa bytu
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

No toto je zaujímavá téma, lebo my budeme mať o chvíľu schôdzu vlastníkov bytov a budeme schvaľovať všeličo, okrem iného aj hradenie výmeny vodomerov. Neviem prečo, ale logika mi hovorí, že z FO by sa mali hradiť len veci spoločné, pretože do FO sa prispieva podľa podlahovej plochy bytu. Ako súvisí s podlahovou plochou bytu vodomer? Ten má predsa každý byt, tak nech si ho každý byt aj zaplatí. Prečo ja mám prispievať na vodomery 1-izbovým bytom? Preto si myslím, že všetko, čo je za odbočkou zo spoločných rozvodov patrí už každému bytu bez rozdielu, či je to byt 4 izbový alebo 1 izbový.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

My tieto vodomery síce dáme uhradiť z FO, ale následne sa pri vyúčtovaní nákladov spojených s užívaním bytu za rok 2010 rozdelia náklady na vodomery rovnako na každý byt. V synovom byte u iného správcu to riešili tak, že podľa plánu opráv, resp. výmeny vodomerov alebo iných úprav, ktoré sa dotýkali každého bytu rovnako, sa podľa predpokladanej ceny určila mesačná preddavková platba rovnaká pre každý byt bez rozdielu na určité obdobie. Potom sa to v jednotlivých bytoch dalo uhradiť z FO.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

verkaz Pozri príspevok
Spoločné zariadenie sú stúpačky po merač. Merač a všetko smerom do bytu je vlastníctvom majiteľa bytu.
Na stúpačke je téčko, odbočka. Potom je armatúra na ktorej bol a je ventil na uzavretie odbočky, alebo spoločného rozvodu vody do bytu. Keď tam nebude, vytopí byt, ak je na vrchu, tak všetky. Kto je zodpovedný za to, že tam nie je ventil? Keď bol byt družstevný, tak družstvo, bol to majetok členov družstva. A potom len rozvod v byte, aj ten bol družstevný, pokiaľ stála voda 0,60 Kčs. Keď stála 60 Sk. začali sa domy modrenizovať, nebola a ani to nie je povinnosť. Ako donútiť vlastníkov, aby to bolo pre nich povinné, dať si namontovať pomerový vodomer? No musí naň prispieť, a prispieť je povinný do FOaÚ. A vodomer je náš. Ak si ho nedá aj tak namontovať, o spoločnej veci, nákladoch rozhodujú všetci. Teda aj o sankcii zato, že nemá vodomer. Tá musí byť v takej výške, aby si dal vodomer namontovať a platil svoj podiel z nákladov domu podľa vodomeru a nie podľa dohodnutej sankcie.

Ale, však sme vlastníci, čo nám je vlastne, vlastné?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kvaka Pozri príspevok
No toto je zaujímavá téma, lebo my budeme mať o chvíľu schôdzu vlastníkov bytov a budeme schvaľovať všeličo, okrem iného aj hradenie výmeny vodomerov. Neviem prečo, ale logika mi hovorí, že z FO by sa mali hradiť len veci spoločné, pretože do FO sa prispieva podľa podlahovej plochy bytu. Ako súvisí s podlahovou plochou bytu vodomer? Ten má predsa každý byt, tak nech si ho každý byt aj zaplatí. Prečo ja mám prispievať na vodomery 1-izbovým bytom? Preto si myslím, že všetko, čo je za odbočkou zo spoločných rozvodov patrí už každému bytu bez rozdielu, či je to byt 4 izbový alebo 1 izbový.
Je zákon z ktorého vyplýva, že pomerový vodomer na teplu vodu je povinný v byte. Na studenú, nie! Na teplo tiež nie je povinné meranie, termostatická hlavica, áno, je súčasťou vyregulovania a to bude od roku 2013 povinné pod pokutou do štátnej kasy.

Môže niekto uviesť zákon, ktorý určuje povinnosť vlastníkovi bytu tento vodomer a ostatné povinné veci uhradiť, Asi nie. Ale, že je povinný prispievať do FDaÚ podľa majetkového podielu v dome, ten môže.

Tak ako?

To čo nie je povinné na to tiež nie je zákon, že vlastník. Ale na modernizáciu áno. Predsa pôjdeme s dobou a nezostaneme pozadu. Za opicami. Tie sa vedia podeliť.
Naposledy upravil sito : 08.12.10 at 11:06
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Halli Pozri príspevok
Verkaz čo ja viem už roky rokúce, všetko od odbočky je majiteľa bytu
Vlani nám menili všetky stúpačky, tak som dala dotaz na Združenie a bolo mi odpovedané, tak ako som to uviedla. Od stúpačiek čo sú odbočky (prípojky) po merače, že je spoločné. Takže ak v tomto spoji je porucha, oprava sa hradí z FO. Tak je to zaužívané u nás.Pre mňa by& bolo lepšie ak by si vlastníci hradili poruchy od stúpačiek.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať