Zavrieť

Porady

Novozistený majetok - lízing

Prosím o radu. Sro.mala auto N1 na lízing, ktorý v roku 2006 skončil. Fa za odpredaj bola na sumu 83,54Eur a bola zaúčtovaná 501/321. Toto auto nie je nikde evidované. Ako ho správne zaúčtovať (zaevidovať) aby to bolo o.k.?
Ďakujem
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

No, dobré ráno stará mama, to sa malo účtovať ešte v roku 2006no ale čo už ja by som to účtoval interným dokladom 022/088 v reprodukčnej OC /§ 25 ods. 1 písm. d) Zákona o účtovníctve/
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Šima Pozri príspevok
Prosím o radu. Sro.mala auto N1 na lízing, ktorý v roku 2006 skončil. Fa za odpredaj bola na sumu 83,54Eur a bola zaúčtovaná 501/321. Toto auto nie je nikde evidované. Ako ho správne zaúčtovať (zaevidovať) aby to bolo o.k.?
Ďakujem
Kedy sa začal leasing?
0 0
Šima Šima

Šima je offline (nepripojený) Šima

Ja viem, urobila som chybu a vôbec má to neteší. Bolo mi blbé sa na to aj pýtať, lebo som vedela že bude kritika. Ale stalo sa. Lízing sa začal v roku 2004.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Šima Pozri príspevok
Ja viem, urobila som chybu a vôbec má to neteší. Bolo mi blbé sa na to aj pýtať, lebo som vedela že bude kritika. Ale stalo sa. Lízing sa začal v roku 2004.
To sa o ňom vôbec neúčtovalo? Ako sa riešili splátky?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Šima Pozri príspevok
Ja viem, urobila som chybu a vôbec má to neteší. Bolo mi blbé sa na to aj pýtať, lebo som vedela že bude kritika. Ale stalo sa. Lízing sa začal v roku 2004.
Aby sme mohli niečo riešiť, potrebujeme zistiť, k akej nesprávnosti došlo. Vo finančnom prenájme by sa malo účtovať o obstaraní majetku. Predpokladám, že účtujete v PÚ. Ako ste účtovali o splátkach?

Situácia by nebola taká vážna, keby došlo len k nesprávnosti pri účtovaní kúpnej ceny. Ak by ste o leasingu účtovali v rámci majetku, len by ste nesprávne nacenili majetok pri obstaraní (zabudli by ste kúpnu cenu zahrnúť do istiny). Skúste ešte doplniť informácie.
0 0
Šima Šima

Šima je offline (nepripojený) Šima

Podala som mylne informácie. Lízing začal v roku 2003. Naša sro. prevzala pokračovanie lízingu v roku 2004. Splátky aj účtovanie boli správne, všetko je v poriadku, len konečná fa za odpredaj auta od lízingovky na sumu 83,54 Eur bola zaúčtovaná na 501. Vôbec som ho nezaradila do majetku na 022 a nikde nie je evidované. TP auta je na sro. Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Šima Pozri príspevok
Podala som mylne informácie. Lízing začal v roku 2003. Naša sro. prevzala pokračovanie lízingu v roku 2004. Splátky aj účtovanie boli správne, všetko je v poriadku, len konečná fa za odpredaj auta od lízingovky na sumu 83,54 Eur bola zaúčtovaná na 501. Vôbec som ho nezaradila do majetku na 022 a nikde nie je evidované. TP auta je na sro. Ďakujem
ak sú tieto info správne, tak je podľa mňa všetko v poriadku - ide o starý lízing s kúpnou cenou 83,54 EUR, čo je hlboko pod hranicou povinnosti odpisovať. Aj účtovanie na 501 považujem za správne. Auto vediete v tzv. operatívnej evidencii - drobný majetok. nakoľko jeho trhová hodnota bola, je a ešte asi aj nejaký čas bude výrazne vyššia ako jeho ocenenie v účtovníctve, treba existenciu tohto majetku uviesť v Poznámkach.
Naopak, zaradenie do odpisovaného majetku by som považovala za chybné, resp. chybou by bol tak obľúbený jednorazový odpis.
1 0
Šima Šima

Šima je offline (nepripojený) Šima

Kejka, vám - aj ostatným - ďakujem za odpoveď. Pri tejto príležitosti by som sa vás chcela ešte opýtať nasledovne. Spoločník sro., ktorý je aj SZČO ( teraz má prerušenú živnosť ), predal sro. na základe kúpno-predajnej zmluvy os.auto staré 15 rokov, ktoré mal v majetku a je odpísané, za 1 Eur. Ako správne zaúčtovať túto kúpu. Auto bolo prepísané na DI z jeho firmy na sro. Ešte raz ďakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
ak sú tieto info správne, tak je podľa mňa všetko v poriadku - ide o starý lízing s kúpnou cenou 83,54 EUR, čo je hlboko pod hranicou povinnosti odpisovať. Aj účtovanie na 501 považujem za správne. Auto vediete v tzv. operatívnej evidencii - drobný majetok. nakoľko jeho trhová hodnota bola, je a ešte asi aj nejaký čas bude výrazne vyššia ako jeho ocenenie v účtovníctve, treba existenciu tohto majetku uviesť v Poznámkach.
Naopak, zaradenie do odpisovaného majetku by som považovala za chybné, resp. chybou by bol tak obľúbený jednorazový odpis.
KEJKA ja si to nemyslím. Kúpna cena bola 83,54 až v roku 2006 od leasingovky. Dovtedy sa platili splátky a určite išlo o viac ako 30000 Sk. Ako mohla správne tie splátky zaúčtovať?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Šima Pozri príspevok
Kejka, vám - aj ostatným - ďakujem za odpoveď. Pri tejto príležitosti by som sa vás chcela ešte opýtať nasledovne. Spoločník sro., ktorý je aj SZČO ( teraz má prerušenú živnosť ), predal sro. na základe kúpno-predajnej zmluvy os.auto staré 15 rokov, ktoré mal v majetku a je odpísané, za 1 Eur. Ako správne zaúčtovať túto kúpu. Auto bolo prepísané na DI z jeho firmy na sro. Ešte raz ďakujem.
Kúpu zaúčtuješ normálne ako keby to bolo od hocikoho iného. Za koľko to bolo kúpené?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
KEJKA ja si to nemyslím. Kúpna cena bola 83,54 až v roku 2006 od leasingovky. Dovtedy sa platili splátky a určite išlo o viac ako 30000 Sk. Ako mohla správne tie splátky zaúčtovať?
Janko, ale lízíng začal v roku 2003, teda pred zmenou účtovania v roku 2004...

P.S. doplním: § 86a postupov: (1) O prenajatom majetku, ktorý spĺňa podmienky podľa § 30a a zmluva o nájme bola uzavretá do 31. decembra 2003 sa účtuje podľa doterajších predpisov, ak sa nedohodne účtovanie o tomto majetku podľa tohto opatrenia.

Pri leasingoch pred 1.1.2004 sa účtovalo o obstaraní - vo výške kúpnej ceny od prenajímateľa.
Naposledy upravil Stefan2005 : 12.12.10 at 17:17
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Šima Pozri príspevok
Podala som mylne informácie. Lízing začal v roku 2003. Naša sro. prevzala pokračovanie lízingu v roku 2004. Splátky aj účtovanie boli správne, všetko je v poriadku, len konečná fa za odpredaj auta od lízingovky na sumu 83,54 Eur bola zaúčtovaná na 501. Vôbec som ho nezaradila do majetku na 022 a nikde nie je evidované. TP auta je na sro. Ďakujem


Ak účtovanie leasingu začalo v roku 2003 a pokračovateľ leasingu sa rozhodol v jeho pokračovaní, tak splátky mal doúčtovať ako 518+343/379, čo zrejme bolo a kúpnu cenu 042/321 a 028/042 aj 551/088, čo nebolo. Tak to uvádza Cenigová 2002 str. 51 – viď príloha ... a tak som to uplatňoval aj ja. Zatiaľ vyzerá, že máš všetko potrebné zaúčtované, okrem 028/088, tak to doplň. A dosiahneš rekonštrukciu stavu, ktorý si pôvodne mala mať podľa predpisov do 2003, aj zadosťučiníš správnemu zaúčtovaniu inventúrneho nálezu predmetu. Účty 028 a 088 nie sú síce v súčasnej osnove, ale môžeš si ich aj teraz zvoliť.
Tentokrát môj názor súhlasí najviac s tým, čo uviedol Stefan2005.
priloha.jpg  
1 0
Šima Šima

Šima je offline (nepripojený) Šima

Ďakujem všetkým za vaše odpovede. Pekný deň.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Jana Acsová Pozri príspevok
Aby sme mohli niečo riešiť, potrebujeme zistiť, k akej nesprávnosti došlo. Vo finančnom prenájme by sa malo účtovať o obstaraní majetku. Predpokladám, že účtujete v PÚ. Ako ste účtovali o splátkach?

Situácia by nebola taká vážna, keby došlo len k nesprávnosti pri účtovaní kúpnej ceny. Ak by ste o leasingu účtovali v rámci majetku, len by ste nesprávne nacenili majetok pri obstaraní (zabudli by ste kúpnu cenu zahrnúť do istiny). Skúste ešte doplniť informácie.
Prosím o radu ako opraviť chybu presne tú, že pri účtovaní lízingu sa kúpna cena zabudla zahrnúť do istiny. Ďakujem za pomoc
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Džudi Pozri príspevok
Prosím o radu ako opraviť chybu presne tú, že pri účtovaní lízingu sa kúpna cena zabudla zahrnúť do istiny. Ďakujem za pomoc
Jednoducho, opraviť nesprávny zápis účtovania.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

To hej , ale keďže o kúpnej cene nebolo účtované tak ako ho opravím ? Predmet lízingu bol obstaraný v roku 2009.
Naposledy upravil Džudi : 24.02.11 at 12:54
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Džudi Pozri príspevok
To hej , ale keďže o kúpnej cene nebolo účtované tak ako ho opravím ?
O túto KC navýšiš OC predmetu lízingu.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Ďakujem, aj za trpezlivosť . Asi by som už potrebovala dovolenku. Prajem pekný deň
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Áno, kúpna cena je súčasťou O.C. predmetu lízingu.
Lízing bol obstaraný v r. 2009, z O.C. boli vypočítané odpisy, za rok 2009 uplatnené.
Ak v roku 2011 (alebo 2010) sa navýši O.C., majú sa prepočítať odpisy ?
Za rok 2010 ešte opraviť odpisy a premietnúť dopady.
Čo s rokom 2009 ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
účtovné by som neopravovala, pokračovať sa dá v odpisovaní z upravenej ceny.
DO 2009 - jedine formou dod.DP, alebo to nechať tak, poznačiť na karte ako neuplatnené a uplatniť si len rok 2010 a nasl.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať