Zavrieť

Porady

Prefakturácia poškodenia nášho HIM do ČR

Bola by som veľmi vďačná niekomu, kto by mi rýchlo poradil.
Český šofér nákladného auta nám značne poškodil vstupnú bránu do nášho areálu firmy a nemal platné poistenie za spôsobenie škody v zahraničí - zalenú kartu. Preto ideme českej firme náklady za opravu brány prefakturovať. Bránu nám opravil malý živnostník, ktorý nie je platcom DPH. Neviem či mám faktúru do ČR platcovi DPH v ČR vystaviť bez DPH a oni si to samozdania alebo faktúru vystaviť so slovenskou DPH, lebo miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza je v SR a my sme platcovia DPH..... alebo platí ešte iné pravidlo....neviem čoho podstatného sa mám chytiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Tiež som toho názoru, že by sa malo faktúrovať so slov.dph, pretože miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza je v SR, miesto plnenia bolo v SR, tak ako píšeš, i ked je dodávateľ identifik.pod ič dph v ČR.

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    keď vám opravu vykonal človek, ktorý nie je platiteľom dph, tak prečo chceš prefaktúrovať opravu s dph? keď niečo prefakturovávam, to znamená, že prefakturujem tú istú faktúrku, ktorú mne niekto poslal. pokiaľ je to platiteľ dph a fakturuje mi s dph, tak prefakturujem to isté, čo on a pokiaľ nie je platiteľ, tak nevidím dôvod, prečo by som mala odvádzať dph.

    Jajina je offline (nepripojený) Jajina

    Jajina
    "keď vám opravu vykonal človek, ktorý nie je platiteľom dph, tak prečo chceš prefaktúrovať opravu s dph?"
    - lebo ja som platca DPH a myslím že všetko za čo požadujem úhradu a fakturujem musím zaťažiť DPH. Odoberáme služby od mnohých neplatcov a ďalej našim odberateľom fakturujeme s DPH.

    "keď niečo prefakturovávam, to znamená, že prefakturujem tú istú faktúrku, ktorú mne niekto poslal"
    - pri prefakturácií pracujeme zo základom dane z dodavateľskej fa a pri ďalšej fakturáci posudzujem fakturovanú službu akoby som ju vykonala ja.
    Tú bránu nam mohol opraviť aj platca DPH a ja by som si DPH uplatnila na odpočte. Ako by sa to potom prafakturovalo tomu českému odberateľovi.

    Ospravedlňujem sa ak sa mýlim, fakt mi neni v tom jasno a privítala by som aj názory iných kolegov, lebo to musím zajtra vyfakturovať.
    Mala by som sa asi oprieť o to "miesto dodania a zaradiť predmet fakturácie", a to neviem lebo nie je to ani nájom nehnuteľnosti ani žiadna iná poskytnutá služba je to vlastne náhrada spôsobenej škody.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    No ja neviem, ale nedalo by sa na to pozerať ako na vymáhanie škody a teda neuvažovať vôbec o DPH , žiadať len náhradu škody. Veď refakturáciu porovnávajú pri výklade zákona o DPH s komisionárskou zmluvou (robíte -obstaráte niečo pre niekoho).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tak ako je uvedené vyššie, škoda nie je dodaním služby ani dodaním tovaru. Doporučujem spísať záznam o škode a priložiť ho k faktúre. Popísať čo a kedy sa stalo s vyčíslením škody. Na faktúre uviesť, že fakturujete spôsobenú škodu na vašom majetku ... bráne ... atď. v zmysle spísaného záznamu o škode.

    Bolo by dobré, keby sa v obdobných situáciách spísal záznam o škode pri jej vzniku, aby sa k nej mohli vyjadriť (a uznať ju) osoby, ktoré ju spôsobia. Pri vymáhaní sa tým predíde možným komplikáciám, prípadne neuznaniu ...

    Jajina je offline (nepripojený) Jajina

    Jajina
    Všetkým Vám ďakujem za rady. Záznam o spôsobení škody máme napísaný aj podpísaný od šoféra, kde uznáva spôsobenú škodu. Ak som to dobre pochopila fakturovanie spôsobenej škody nepodlieha zdanieniu DPH ?
    Viete v akom § zákona o DPH sa o tom píše ?
    Aj tak ďakujem , skúsim to pohľadať aj ja. A ešte jedna malá otázka čo ak by tá faktúra za opravu bola s DPH, mohla by som si ju uplatniť na odpočet ?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Myslím si, že o škode sa nepíše v zákone nič, ale nepriamo to vychádza z § 2. Vy ste nedodali ani tovar ani neposkytli službu. Je to obdobne ako sankcie, alebo úroky z omeškania...
    Podľa mňa nárok na odpočet máte, veď keby ste mali napr. poistené auto, tiež si uplatníte DPH z Fa za opravu po havárke a poisťovňa vám uhradí škodu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jajina
    Ak som to dobre pochopila fakturovanie spôsobenej škody nepodlieha zdanieniu DPH ?
    Viete v akom § zákona o DPH sa o tom píše ?
    Aj tak ďakujem , skúsim to pohľadať aj ja. A ešte jedna malá otázka čo ak by tá faktúra za opravu bola s DPH, mohla by som si ju uplatniť na odpočet ?
    Dobre ste to pochopili. Fakturácia za škodu nepodlieha zákonu o dani z pridanej hodnoty ... vychádza to zo zákona iba chápaním súvislostí, tak ako som uvádzala: škoda nie je dodaním služby ani tovaru ... a predmet dane podľa § 2 je spojený práve so spomínaným dodaním. Z faktúry za opravu môžete uplatniť odpočítanie dane za zákonom splnených podmienok (súvislosť s podnikaním, faktúra od platiteľa atď....)

    Prefakturácia poškodenia nášho HIM do ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.