Zavrieť

Porady

Služba v EU + DPH

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Faktúra z českej republiky. My sme platca aj oni sú platcami DPH. Faktúra je za službu - analýza vzorky. Faktúru mi vystavil - ZD 3000,- CZK + 19% DPH 570,- CZK = 3570,- CZK
Ako budem účtovať DPH?
Vopred všetkým Ďakujem
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Prečo vystavili faktúru s DPH?
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

to neviem, vôbec sa neviem pohnúť, najprv mi ju poslali bez dph, a o týždeň mi poslali novú aj s našou DPH.
0 0
bazalka bazalka

bazalka je offline (nepripojený) bazalka

pozri §19 Z.z. 222/2004 Daňová pov. pri dodaní tovaru a služby( ods. 2 daňová pov. vzniká dňom dodania služby)
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Bazalka vzniká, ale nie z/do krajín EÚ ! Správne by Ti ju mali vystaviť bez DPH.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Treba im povedať, že majú fakturovať podľa § 64 ods.5 českého zákona o DPH, kde je napísané, že povinnosť priznať daň má osoba v zemi určenia.Mali by fakturovať bez DPH. Nám tak fakturujú, ale niektorých sme museli na to tiež upozorniť.
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

Pre Romana:
AJ ja som si myslela, ze nam cesky dodavatel fakturoval s nasou 19% DPH, ale mi vysvetlili, ze od 1.5. maju aj oni 19% DPH, takze to je ich DPH.
Ja osobne mam skusenost s takym, ze mi dodavatel fakturoval s DPH, hoci nemal a som sa nepohla, nedal sa presvedcit,ze robi zle. Islo o poliaka a polsky zakon som nezvladla citovat. V nasom pripade to nebola velka ciastka, tak som si povedala, nech si fakturuje a odvedie DPH v Polsku.
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

Ďakujem Všetkým, budem teda volať, aby ju opravili a rozdiel uhradenej faktúry nech vrátia a hotovo.

Ešte raz vďaka.
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

Práve som s nimi dovolala a trvajú na tom, že faktúra má byť vystavená s DPH, že podľa ich zákona to je vystavené správne, že im to potvrdila aj ich daňová poradkyňa. Tak čo fčul?
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Romana
Práve som s nimi dovolala a trvajú na tom, že faktúra má byť vystavená s DPH, že podľa ich zákona to je vystavené správne, že im to potvrdila aj ich daňová poradkyňa. Tak čo fčul?
A predložili ste im doklad o tom, že ste regisrovaní pre DPH v SR (je na to aj špeciálne tlačivo, ak im nestačí kópia kartičky).

Rosemary má podľa mňa pravdu a mali by to fakturovať bez DPH. Ak to nebudú chcieť opraviť, tak náš daňový úrad neuzná českú DPH ako náklad.

Čota im pohroziť, že ich nabonzujete českému DÚ?
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

V tom problém nevidím, ich účtovník trvdil, že aj on si myslel že faktúru má vystaviť bez DPH, tak aj najprv urobil, len potom ich "daňová poradkyňa" povedala že s DPH, a basta.
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

Takže opäť som z toho na nervy. Ujasním ešte, že ide o poskytnutie služby - analýza vzorky. Tá analýza sa uskutočnila v ČR - takže miesto plnenia je ČR a preto tvrdia, že oni vystavia fa s DPH. Prosím o vašu pomoc. Ako teda tú faktúru zaúčtujem. Pripomínam: ZD 3000,- CZ + 19% DPH 570,-CZ
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

nikto nemáte s tým nejakú skúsenosť? Prosím, termín DPH sa blíži a neviem sa pohnúť. Môžem dať celú sumu do nákladov? alebo ako to mám zaúčtovať?
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Romana, skús sa ich opýtať, podľa ktorého § ich zákona ti vyfakturovali s DPH. Pretože podľa mňa mohlo by sa to hodiť na náš §15 ods.8 nie? U nich je to § 10 ods 6, a podmienky určenia miesta sú také isté ako v našom zákone. Problém je asi v tom, že oni už odovzdali DP a nechcú ho opravovať. Mám podobný problém s českou prepravou, som zvedavá ako to dotiahnem.
0 0
Martinková Martinková

Martinková je offline (nepripojený) Martinková

marianna
Romana, skús sa ich opýtať, podľa ktorého § ich zákona ti vyfakturovali s DPH. Pretože podľa mňa mohlo by sa to hodiť na náš §15 ods.8 nie? U nich je to § 10 ods 6, a podmienky určenia miesta sú také isté ako v našom zákone. Problém je asi v tom, že oni už odovzdali DP a nechcú ho opravovať. Mám podobný problém s českou prepravou, som zvedavá ako to dotiahnem.

Podla mna by sa to hodilo na nas § 15 odst.4 Miestom dodania služby /kulturnych, umeleckých , vedeckých , výchovných ,vzdelávacich a zábavných/ je miesto kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.Ja som podla tohto paragrafu fakturovala skolenie uskutočnené v SR pre českých partnerov s našou DPH./Ta služba by sa zaradila ako vedecká? -analýza vzorky?/ Potom by to mohlo byt s českou DPH.
Betka
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

Konečne som sa dopátrala ku koncu. Takže: povedala som im, že analýza vzorky patrí pod služby § 15 ods.8 presne ako hovoríš Marianna (ak máte od poradcu DPH v otázkach a odpovediach - tam to je presne na str. 40) a citovala som presne český zákon, po dlhom uvažovaní a lámaní hlavy súhlasili, že faktúru opravia a vystavia mi ju bez DPH. Teraz som sa trocha popasovala s účtovaním samotnej DPH, lebo službu som ešte nemala, respektíve s pridaním kódu DPH, aby správne sadli kolonky v DP. ˇ

Ďakujem všetkým
0 0
Zauzana Zauzana

Zauzana je offline (nepripojený) Zauzana

Myslím, že všetci, ktorí si myslia, že z krajiny EÚ nemôžu dostať faktúru s DPH sa veľmi mýlia! Okrem toho si myslím, že každý dodávateľ z akéhokoľvek štátu je zodpovedný voči svojmu daňovému úradu za dodržiavanie zákonov, ktorým podlieha na patričnom území...a zdá sa mi veľmi zvláštne presviedčať právny subjekt na území štátu, ktorého zákony možno ani nepoznám, že jeho doklady majú alebo nemajú obsahovať DPH...
Faktúru zo zahraničia, ktorá obsahuje DPH, neúčtujem celú do nákladov...DPH si evidujem ako pohľadávku voči /v tomto prípade/ Finančnímu úřadu v Prahe s tým, že podľa par. 82, 83 českého zákona o DPH /235/2004 Sb./ mám nárok na vrátenie zaplatenej dane za určitých podmienok...predpokladám, že túto daň mi vrátia a účty sa mi vypárujú...ak nie, alebo ak nesplním podmienky dané v českom zákone, budem to účtovať do nákladov...
Ospravedlňujem sa za nekompromisný názor a dúfam, že som trošku pomohla.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Milá Zauzana, nieje to tým, že nechceme faktúry s českou alebo inou DPH, ide o to, že český zákon je na 99% rovnaký ako náš. Ak ho nepoznáš tak si ho preštuduj, a zistíš, že podmienky zdaňovania po vstupe do EÚ sú presné také ako naše. Takže o to sa tu bijeme. O správne faktúrovanie. Nie preto že sa bojíme cudzích faktúr s DPH.
0 0
Zauzana Zauzana

Zauzana je offline (nepripojený) Zauzana

Milá marianna, keby si si prečítala pozorne prvú otázku od Romany, určite by si pochopila podstatu problému....okrem toho, nepotrebujem poznať český zákon na 100 %, tak ako ho pravdepodobne ty poznáš....stačí mi, keď viem zdôvodniť telefonujúcej ekonómke z ČR prečo som jej vyfakturovala cenu aj s DPH...hmmm, snažila sa ma presvedčiť argumentom, že čo si ona s tou DPH počne a že som prvá zo Slovenska, ktorá jej k službám vyfakturovala DPH! No, najjednoduchšie by asi bolo sa s ňou dohodnúť na par. 15 odst.7, aj keď to evidentne patrí pod par. 15 odst.1 nášho zákona o DPH...alebo som jej tiež mohla poradiť, nech si prečíta český zákon o DPH, keď už je na 99% zhodný s tým slovenským...
Pekný večer všetkým.. aj tým, ktorých sa moje riadky dotkli...
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

No, niekedy nestačí iba prvá otázka, ale je potrebné preniknúť do problému hlbšie. Ako v Romaninom prípade. Na oplátku, aj ja fakturujem českým odberateľom s DPH, pokiaľ to vyžaduje zákon a zatiaľ s tým problém nemám. Ani ja ten český zákon nepoznám na 100%, ale myslím si, že keď obchodujem s českým partnerom, tak by som ho mala poznať aspoň potiaľ, pokiaľ je to potrebné, hlavne pri službách. nepoznám ani slovenský na 100%. A prečo si myslíš, že táto služba patrí pod §15 ods 1? (Nevadí že tykám?)
Naposledy upravil marianna : 26.08.04 at 05:41
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

nemyslím že §15 ods.1 ale ako ste písali predtým §15 ods.7,8-b - technické služby nie????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať