Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo + podlahové kúrenie

Čaute poradáci,
má tu niekto RD kde na kúrenie a ohrev vody používa tepelné čerpadlo?
Zaujmalo by ma akú velkú miestnosť treba, kde to všetko napratať... TČ + bojler + akumulačnú nádrž + rozvody... a aby sa tam dalo teda aj otočiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanM je offline (nepripojený) DušanM

    DušanM
    rozmery vecí ktoré tam chceš napratať nájdeš na internete. potom už len trochu predstavivosti čo kde bude a prídeš aj na to aká veľká má byť tá miestnosť. ja mám tč rozmerov 500x500x800, bojler mám 160L a mám to v záchode oddelené posuvnými dverami. priestor, v ktorom sa to nachádza je 2,3m x 0,7m.

    beedo je offline (nepripojený) beedo

    beedo
    Na akom principe pracuje tvoje TP (myslim voda-voda, vzduch-voda...)
    Pouzivaš ho aj na podlahove kurenie? Mas aj akumulacnu nadrz? Je vobec potrebna?

    iMiki je offline (nepripojený) iMiki

    iMiki
    Ja mám systém vzduch-voda, v interiéri mám len ovladanie na stene o veľkosti 15x30 cm a obehové čerpadlo, ktoré veľa miesta nezaberie (je veľkécca 15x10 cm). TČ je samozrejme vonku. Ohrev vody mám riešené nie cez TČ, lebo investícia bola nenávratné.

    peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

    peterkos2
    iMiki Pozri príspevok
    Ja mám systém vzduch-voda, v interiéri mám len ovladanie na stene o veľkosti 15x30 cm a obehové čerpadlo, ktoré veľa miesta nezaberie (je veľkécca 15x10 cm). TČ je samozrejme vonku. Ohrev vody mám riešené nie cez TČ, lebo investícia bola nenávratné.
    A hydrobox máš tiež vonku?To čo je za TČ?Ohrev vody nenávratný-ešte som nevidel človeka,ktorý si dal TČ a nedal si ohrev TÚV.Napíš výrobcu.

    iMiki je offline (nepripojený) iMiki

    iMiki
    peterkos2 Pozri príspevok
    A hydrobox máš tiež vonku?To čo je za TČ?Ohrev vody nenávratný-ešte som nevidel človeka,ktorý si dal TČ a nedal si ohrev TÚV.Napíš výrobcu.
    Na ohrev vody treba akumulačnú nádrž a iné príslušenstvo, samozrejme aj montáž niečo stojí a ohrev vody znižuje výkon TČ, lebo sa rozkladá medzi vykurovanie a ohrev. Keď som to prepočítal, iné systémy ohrevu vody mi na môj dom vychádzali investične návratnejšie. Ja mám TČ napojené priamo na podlahové kúrenie bez aku nádoby.

    iMiki je offline (nepripojený) iMiki

    iMiki
    beedo Pozri príspevok
    TČ mas len na podlahove kurenie?
    Aka investicia je TČ + podlahove kurenie?
    Záleží od veľkosti domu a druhu podlahového kúrenia a systému TČ, mňa na náš malý dom to vyšlo dokopy aj s montážou a príslušenstvom a dopravou cca 4 900 Eur.

    beedo je offline (nepripojený) beedo

    beedo
    iMiki Pozri príspevok
    Záleží od veľkosti domu a druhu podlahového kúrenia a systému TČ, mňa na náš malý dom to vyšlo dokopy aj s montážou a príslušenstvom a dopravou cca 4 900 Eur.
    Hmm, to sa mi nezda az tak vela vzhladom na komfort. Cize akumulacnu nadrz nemas? Potom to cerpadlo ide v kuse... Ako sa vysporiadava TC s mrazmi ktore prevladaju, prikuruje elektrika?

    iMiki je offline (nepripojený) iMiki

    iMiki
    beedo Pozri príspevok
    Hmm, to sa mi nezda az tak vela vzhladom na komfort. Cize akumulacnu nadrz nemas? Potom to cerpadlo ide v kuse... Ako sa vysporiadava TC s mrazmi ktore prevladaju, prikuruje elektrika?
    V kuse nejde, dnu mam termostat, klasika - navolíš si požadovanú teplotu, keď ju dosiahnuš, vypne.... a samozrejme mám tarifu pre TČ, t.j. 20 hodín denne lacný prúd a 4 hodiny drahý prúd cez, ktoré sa TČ vypína. Dá sa povedať, že nahriata podlaha pôsobí ako akumulačná nádrž. S mrazmi je to asi tak, že do -7 to vykúri samo, potom sa zapína časť elektrokotla (3 kw) a od -17 sa TČ vypne a zapne sa elektrokotol naplno (9kw). Cena sa ti zdá veľa?! Tak si daj niekomu naceniť podlahové kúrenie a TČ ale aj spríslušenstvom a montážov a uvidíš. Ja som mal viac ponúk a boli aj okolo 50 000 EUR...

    beedo je offline (nepripojený) beedo

    beedo
    Vravel som: nezdá sa mi veľa, vzhladom na ten konfort... myslim vzhľadom žiadna robota s drevom a podobne.
    Kolký rok už maš TČ?
    Náklady na kúrenie maš veľké v porovnaní s drevom, plynom, elekrickym kotlom?
    Smiem vedieť v ktorej časti slovenska bývaš?
    Náhodou o vrtoch pre TČ si neuvažoval?

    iMiki je offline (nepripojený) iMiki

    iMiki
    beedo Pozri príspevok
    Vravel som: nezdá sa mi veľa, vzhladom na ten konfort... myslim vzhľadom žiadna robota s drevom a podobne.
    Kolký rok už maš TČ?
    Náklady na kúrenie maš veľké v porovnaní s drevom, plynom, elekrickym kotlom?
    Smiem vedieť v ktorej časti slovenska bývaš?
    Náhodou o vrtoch pre TČ si neuvažoval?
    Bývam na Orave, v novostavbe, je to naša prvá zima, náklady nemám v praxi s čím porovnať, výpočtovo je to približne rovnaké ako kúrenie s drevom, ale ako si napísal ide o ten komfort, žiadny popol, žiadne rúbanie, nosenie a skladovanie dreva, čisto v dome, teplo od podlahy a podobne. V apríli sme TČ nemali, kúrili sme el. kotlom a hodiny sa len tak točili... predpokladaná návratnosť a úspora cca 3 roky oproti el. kotlu. Vrty som uvažoval ale návratnosť na náš malý dom bola okolo 15-17 rokov a to rovno môžem kúriť el.kotlom.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    iMiki Pozri príspevok
    predpokladaná návratnosť a úspora cca 3 roky oproti el. kotlu.
    Robil si si na to výpočty?

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    iMiki Pozri príspevok
    Záleží od veľkosti domu a druhu podlahového kúrenia a systému TČ, mňa na náš malý dom to vyšlo dokopy aj s montážou a príslušenstvom a dopravou cca 4 900 Eur.
    máš podlahové dávané na systémové dosky? robila ti to firma alebo svojpomocne? hľadáme akurát dobrého odborníka na podlahovku, ktorý by vedel aj navrhnúť kúrenie vzhľadom na dom a tepelné straty.
    z ktorej firmy si bral materiál?
    a akeé máš TČ - značka? pýtali sa aj vyššie.
    Naposledy upravil Mirkaska : 06.01.11 at 18:28 Dôvod: doplnenie

    DušanM je offline (nepripojený) DušanM

    DušanM
    My máme zem-voda a napojené napriamo do podlahovky. Kúri 2 hodiny, chladne 3. a tak dokola. regulujem teplotu spiatočky z podlahovky. žiadne systémové dosky, na základovú dosku uložený igelit z polystyrénu, následne podlahový polystyrén zase igelit a zaliať betónom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.