Zavrieť

Porady

Rozhodujuce obdobie zamestnanca PN od 1.1.2011

Dobry den,

prosim vas, ako to bude v praxi vyzerat?
Cely rok 2010 bude zamestnanec pracovat vo firme XZ. V roku 2011 nastupi do inej firmy, odrobi 30 dni a bude PN. Aky bude postup pri uplatnovani davky? Dakujem.

(u zamestnanca sa zavádza čakacia lehota 90 dní (ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúce obdobie bude celý prechádzajúci kalendárny rok; neprihliada sa na obdobie nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňuje nárok)).

Dakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

0500429 Pozri príspevok
Dobry den,

prosim vas, ako to bude v praxi vyzerat?
Cely rok 2010 bude zamestnanec pracovat vo firme XZ. V roku 2011 nastupi do inej firmy, odrobi 30 dni a bude PN. Aky bude postup pri uplatnovani davky? Dakujem.

(u zamestnanca sa zavádza čakacia lehota 90 dní (ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúce obdobie bude celý prechádzajúci kalendárny rok; neprihliada sa na obdobie nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňuje nárok)).

Dakujem.
VZ bude príjem za predch. kal. rok u iného zamestnávatela. Podklady si podla informácii z prednášky ministra PSVaR SP získa sama.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ešte doplním Veroniku, zamestnávateľ pri preplácaní prvých 10 dní PN bude postupovať tak, že VZ takéhoto zamestnanca bude obdobie od jeho nástupu do začiatku PN (v tvojom prípade to bude tých odpracovaných 30 dní).
Od 11.-teho dňa bude PN preplácať SP, kde vymeriavacím základom bude predchádzajúci rok (2010)
15 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

Dakujem.
0 0
dekabox dekabox

dekabox je offline (nepripojený) dekabox

veronikasad Pozri príspevok
VZ bude príjem za predch. kal. rok u iného zamestnávatela. Podklady si podla informácii z prednášky ministra PSVaR SP získa sama.
mna by zaujimalo ci sa do rozhodujuceho obdobia na zistenie denneho VZ v tomto pripade zahrnie aj obdobie dobrovolneho nemocenskeho poistenia v predch. kal. roku ? pretoze sa tam jasne vylucuje len odbdobie nemocenskeho poistenia dosiahnuteho u zamestnavatela kde vznikol dovod na nemoc. davku ale nie dobr. nem. poist. ???

§ 54 odsek 3:
) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
0 0
dekabox dekabox

dekabox je offline (nepripojený) dekabox

este k tomu pridam ....

§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

jasne sa tu pise ze ide o sucet vsetkych VZ z ktorych sa platilo poistne v rozhodujucom obdobi teda aj DPO.

Uvediem priklad:
cely rok 2010 som bol nezamestnany, ale na jeden den som sa prihlasil na DNP z max. VZ. a teraz v roku 2011 si najdem akukolvek pracu za min. mzdu a hned na druhy ci treti den sa stanem PN ... kedze prac. pomer netrval 90 dni. rozhodujucim obdobim na zistenie denneho VZ je predch. kal rok t.j. 2010 a tam mam len 1 den DNP z max VZ. budem teda dostavat od 11. dna max. moznu nemoc. davku kedze do rozhod. obdobia sa rata kazde obdobie nem. poistenia kde bolo zaplatene poistne !!!
0 0
dekabox dekabox

dekabox je offline (nepripojený) dekabox

uvedomuju si toto tam hore ? metodicke pokyny soc. poist. v tomto pripade ze sa bude brat do rozhod. obdobia iba nem. poistenia z inych zamestnani neobstoja pred zakonom ! toto vyvola sudne spory hlavne u poistencov ktori predch. kal. rok boli DNP ! a dovolujem si povedat ze SP taketo spory takmer urcite prehra !!!
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
a ako je to v prípade, ak nemal v predchádzajúcom roku žiadneho zamestnávateľa, za keho vymeriavacieho zakladu sa mu bude pocitat nemocenske ??
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ak sa nemýlim s minimálneho VZ.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

optimistka Pozri príspevok
a ako je to v prípade, ak nemal v predchádzajúcom roku žiadneho zamestnávateľa, za keho vymeriavacieho zakladu sa mu bude pocitat nemocenske ??
Koľko trvalo nem. poistenie v aktuálnom kal. roku ?
0 0
dekabox dekabox

dekabox je offline (nepripojený) dekabox

dnes som bol na SP. Dali mi tam za pravdu ze DNP nie je vylucene z rozhodujuceho obdobia predch. kal. roka. ale musia to este prekonzultovat s ustredim SP. takze vyzera to tak zeby uplne stacilo mat v minulom roku aspon jeden den max VZ ako DNP. Jednoducho mi bolo povedane ze aj DNP je nemocenske poistenie a ma svoj VZ preto by malo byt zahrnute do rozh. odbobia podla paragrafu 54 ods. 3

Privital by som este aj nazor niekoho ineho fundovaneho...
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
dekabox Pozri príspevok
dnes som bol na SP. Dali mi tam za pravdu ze DNP nie je vylucene z rozhodujuceho obdobia predch. kal. roka. ale musia to este prekonzultovat s ustredim SP. takze vyzera to tak zeby uplne stacilo mat v minulom roku aspon jeden den max VZ ako DNP. Jednoducho mi bolo povedane ze aj DNP je nemocenske poistenie a ma svoj VZ preto by malo byt zahrnute do rozh. odbobia podla paragrafu 54 ods. 3

Privital by som este aj nazor niekoho ineho fundovaneho...
Vyberám z prednášky ministra, p. Mihála:

Pravdepodobný denný vymeriavací základ (§ 57)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
  • poistenec nemal v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, <o:p></o:p>
  • dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia,<o:p></o:p>
  • dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina zo sumy 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov – teda aktuálne platného minimálneho možného vymeriavacieho základu – a to platí pre zamestnanca, SZČO i dobrovoľne nemocensky poistenú osobu.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p>Ja si teda myslím, že ak si si DNP neplatil najmenej 26 kalendárnych týždňov, a zaplatil si si len napr. 1 deň z maximálneho VZ, tak tvoja prípadná dávka v nemoci nebude počítaná z maximálneho VZ, ale len z minimálneho VZ.</o:p>
1 0
zuwo111 zuwo111

zuwo111 je offline (nepripojený) zuwo111

Je potrebné, aby PP vy predchádzajúcom roku trval celý rok?
napr.:
1-3/2010 PP 1 ... (počas neho aj PN)
4-12/2010 ÚP
1/2011 PP 2
... 2/2011 PN z PP 2

ďakujem za odpoveď
0 0
dekabox dekabox

dekabox je offline (nepripojený) dekabox

rodina1 Pozri príspevok
Vyberám z prednášky ministra, p. Mihála:

Pravdepodobný denný vymeriavací základ (§ 57)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
  • poistenec nemal v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, <o:p></o:p>
  • dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia,<o:p></o:p>
  • dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina zo sumy 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov – teda aktuálne platného minimálneho možného vymeriavacieho základu – a to platí pre zamestnanca, SZČO i dobrovoľne nemocensky poistenú osobu.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p>Ja si teda myslím, že ak si si DNP neplatil najmenej 26 kalendárnych týždňov, a zaplatil si si len napr. 1 deň z maximálneho VZ, tak tvoja prípadná dávka v nemoci nebude počítaná z maximálneho VZ, ale len z minimálneho VZ.</o:p>
dovolujem si ta upozornit ze si NEUPLATNUJEM NEMOCENSKU DAVKU AKO DOBROVOLNE NEMOCENSKY POISTENA OSOBA ! teda to ze som bol nemocensky poisteny menej ako 26 tyzdnov sa na mna uz v rozhodujucom obdobi nevztahuje NEVZTAHUJE ! POZOR NA TO ! TOTO SI TREBA UVEDOMIT !

Prave preto tuto temu tuna rozoberam ci si uvedomuju hore nedostatky tejto novely !
0 0
dekabox dekabox

dekabox je offline (nepripojený) dekabox

zuwo111 Pozri príspevok
Je potrebné, aby PP vy predchádzajúcom roku trval celý rok?
napr.:
1-3/2010 PP 1 ... (počas neho aj PN)
4-12/2010 ÚP
1/2011 PP 2
... 2/2011 PN z PP 2

ďakujem za odpoveď
nie ... staci ak poistenie trvalo jeden den v rozhodujucom obdobi !
na zistenie denneho VZ to staci. nesmie byt vsak dosiahnute u toho isteho zamestnavatela u ktoreho vznikol dovod na davku nemocenskeho, vylucene su taktiez obdobia prerusenia nemocenskeho poistenia a obdobia pocas ktorych poistenec nemusi platit nemocenske poistenie (napr. pocas poberania nahrady prijmu t.j. prvych 10 dni PN). nasledne na zistenie denneho VZ sa pouzije §55
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
dekabox Pozri príspevok
dovolujem si ta upozornit ze si NEUPLATNUJEM NEMOCENSKU DAVKU AKO DOBROVOLNE NEMOCENSKY POISTENA OSOBA ! teda to ze som bol nemocensky poisteny menej ako 26 tyzdnov sa na mna uz v rozhodujucom obdobi nevztahuje NEVZTAHUJE ! POZOR NA TO ! TOTO SI TREBA UVEDOMIT !

Prave preto tuto temu tuna rozoberam ci si uvedomuju hore nedostatky tejto novely !
V príspevku č. 6 však uvádzaš tento príklad:

Uvediem priklad:
cely rok 2010 som bol nezamestnany, ale na jeden den som sa prihlasil na DNP z max. VZ. a teraz v roku 2011 si najdem akukolvek pracu za min. mzdu a hned na druhy ci treti den sa stanem PN ... kedze prac. pomer netrval 90 dni. rozhodujucim obdobim na zistenie denneho VZ je predch. kal rok t.j. 2010 a tam mam len 1 den DNP z max VZ. budem teda dostavat od 11. dna max. moznu nemoc. davku kedze do rozhod. obdobia sa rata kazde obdobie nem. poistenia kde bolo zaplatene poistne !!!

Svojou odpoveďou som reagovala na tebou uvádzaný príklad, konkrétne, na to, čo som vysvietila červene.
Ak teda z DNP nebudeš najmenej platiť poistné 26 týždňov, bude dávka v nemoci vyplácaná z minimálneho VZ (ako som už uviedla v predchádzajúcom príspevku)

A keďže si v roku 2010 nebol zamestnaný,
- teda v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,

sa výška nemocenskej dávky určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

rodina1 Pozri príspevok
Vyberám z prednášky ministra, p. Mihála:



Pravdepodobný denný vymeriavací základ (§ 57)fficeffice" />


Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:


poistenec nemal v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia,
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina zo sumy 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov – teda aktuálne platného minimálneho možného vymeriavacieho základu – a to platí pre zamestnanca, SZČO i dobrovoľne nemocensky poistenú osobu..
Naposledy upravil rodina1 : 04.01.11 at 10:28
2 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Kája. Pozri príspevok
Ak sa nemýlim s minimálneho VZ.
AK prešiel z firmy A do firmy B, potom z akého VZ?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mirhu Pozri príspevok
AK prešiel z firmy A do firmy B, potom z akého VZ?
Ak prešiel z firmy A, v ktorej pracoval počas roku 2010 (napr. od 01 do 11/10) a do firmy B nastúpil napr. 12/2010, začne byť PN tento mesiac tak potom:
- vo firme B poistenie trvalo menej ako 90 dní, jeho VZ pre výpočet PN bude u zamestnávateľa za prvých 10 dní z RZ odkedy nastúpil k zamestnávateľovi B.
- od 11. dňa mu bude dávky preplácať SP, pričom jeho VZ bude obdobie roku 2010 u zamestnávateľa A.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
rodina1 Pozri príspevok
Ak prešiel z firmy A, v ktorej pracoval počas roku 2010 (napr. od 01 do 11/10) a do firmy B nastúpil napr. 12/2010, začne byť PN tento mesiac tak potom:
- vo firme B poistenie trvalo menej ako 90 dní, jeho VZ pre výpočet PN bude u zamestnávateľa za prvých 10 dní z RZ odkedy nastúpil k zamestnávateľovi B.
- od 11. dňa mu bude dávky preplácať SP, pričom jeho VZ bude obdobie roku 2010 u zamestnávateľa A.
firma A do 31.12.2010, firma B od 1.1.2011
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mirhu Pozri príspevok
firma A do 31.12.2010, firma B od 1.1.2011
Otázka je, kedy začne byť zamestnanec PN.
Ak začne byť PN a jeho nemocenské poistenie bolo menej ako 90 dní, VZ pre výpočet nemocenskej dávky bude u zamestnávateľa, ktorý platí prvých 10 dní, obdobie, odkedy začne zamestnanec platiť odvody na nemocenské poistenie.
Potom od 11. dňa mu bude sociálna poisťovňa platiť nemocenské dávky a VZ pre výpočet týchto dávok bude obdobie roka 2010 (t.znamená, obdobie, odkedy vo firme A začal platiť nemocenské poistenie. Ak tam bol zamestnaný celý rok 2010, rozhodujúcim obdobím pre výpočet VZ bude celý rok 2010)
2 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
RE: rodina1
Otázka je, kedy začne byť zamestnanec PN.
Ak začne byť PN a jeho nemocenské poistenie bolo menej ako 90 dní, VZ pre výpočet nemocenskej dávky bude u zamestnávateľa, ktorý platí prvých 10 dní, obdobie, odkedy začne zamestnanec platiť odvody na nemocenské poistenie.


.... a ak napr.bol zamestnaný u zamesnávateľa A od 1.6.2010 a stále je u neho zamestnaný a PN začne od 05.01.2011... berie sa VZ za r.2010?
A čo s PN ktoré začali v roku 2010 a pokračujú v r.2011, počítajú sa po starom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať