Zavrieť

Porady

Rozhodujuce obdobie zamestnanca PN od 1.1.2011

Dobry den,

prosim vas, ako to bude v praxi vyzerat?
Cely rok 2010 bude zamestnanec pracovat vo firme XZ. V roku 2011 nastupi do inej firmy, odrobi 30 dni a bude PN. Aky bude postup pri uplatnovani davky? Dakujem.

(u zamestnanca sa zavádza čakacia lehota 90 dní (ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúce obdobie bude celý prechádzajúci kalendárny rok; neprihliada sa na obdobie nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňuje nárok)).

Dakujem.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Dadenka Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či by mi nevedel niekto poradiť, zamestnankyňa pracovala naposledy v okt. 2007, potom nastúpila na materskú a rodičovskú dovolenku. Teraz nastúpila do práce 01.07.2011 a od 07.07.2011 je PN, rozhodujúcim obdobím je obdobie od 01.07.2011 do 06.07.2011 pre výpočet DVZ? A toto RO píšem aj do Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku , ktoré odovzdávam spolu s PN?
U pracovnicky budes pocitat s pravdepodobnym DVZ.

PDVZ
  • jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2011 = 10,9687 EUR)
  • poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
  • nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
    • poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
0 0
Dadenka Dadenka

Dadenka je offline (nepripojený) Dadenka

Ďakujem za odpoveď, ak sa môžem ešte opýtať, ja som v tomto začiatočník, vedeli by ste mi to prosím uviesť na príklade, ak má zamestnankyňa v mesiaci v ktorom nastupuje na nemocenskú HM - trebárs 500 eur ? Ďakujem
0 0
Dadenka Dadenka

Dadenka je offline (nepripojený) Dadenka

Nenájde sa tu niekto , kto by poradil? Nerozumiem totiž tomu , ako si vypočítam ten PDVZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dadenka Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ak sa môžem ešte opýtať, ja som v tomto začiatočník, vedeli by ste mi to prosím uviesť na príklade, ak má zamestnankyňa v mesiaci v ktorom nastupuje na nemocenskú HM - trebárs 500 eur ? Ďakujem
§ 57 ods.2 Zákona o sociálnom poistení

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>íspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

pravdep.denný vym.základ vyrátaš:

500eur :30 = ... a zaokrúhliš na 4desatinné miesta nahor
0 0
Dadenka Dadenka

Dadenka je offline (nepripojený) Dadenka

Ďakujem veľmi pekne :-)
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Dobrý deň.
Potrebujem sa opýtať, zamestnanec nastúpil do práce 1.1.2012, od 15.1.2012 je PN. V roku 2011 bol do konca októbra zamestnaný a potom bol evidovaný na úrade práce. PN bude dlhodobo.
Z čoho mu bude SP rátať VZ? Uvažujem správne, že zo zamestnania, ktoré trvalo do októbra 2011? A ja budem náhradu príjmu počítať z obdobia od 1.1.2012 do 14.01.2012? Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

2x áno
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať