Zavrieť

Porady

Výpočet materskej z DNP

Som bývalá zdravotná sestra,na invalidnom dochodku.V roku 2007 som stratila syna/22r./,mám dcéru 21 r.na VŠ.Mám dobrého manžela.Svoju rodinu milujem a som schopná pre nich aj...! ...viac
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás poradiť. Moja dcéra je študentkou VŠ a dnes sa bola prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie vymeriavaci základ si dala ten minimálny t.j. 329,06 Eur. Chcem sa spýtať koľko by vyšla výška materskej,ak by bola minimálne tých 270 dní poistená.? Keďže v sociálnej poisťovni jej neboli ochotné to povedať, lebo to nevedeli vypočítať.... A ak by si to zvýšila od toho pol roka a v tom čase by už bola na začiatku tehotenstva,tak či by sa to oplatilo a nejako ovplyvnilo výšku materskej? Za odpoveď vopred ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smutok Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás poradiť. Moja dcéra je študentkou VŠ a dnes sa bola prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie vymeriavaci základ si dala ten minimálny t.j. 329,06 Eur. Chcem sa spýtať koľko by vyšla výška materskej,ak by bola minimálne tých 270 dní poistená.? Keďže v sociálnej poisťovni jej neboli ochotné to povedať, lebo to nevedeli vypočítať.... A ak by si to zvýšila od toho pol roka a v tom čase by už bola na začiatku tehotenstva,tak či by sa to oplatilo a nejako ovplyvnilo výšku materskej? Za odpoveď vopred ďakujem.
materská je 60 % denného vymeriavacieho základu za predch.kal. rok. Ak bude nástup na materskú v roku 2012, VZ bude rok 2011.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Materska je 60% vymeriavacieho zakladu.
Ak vyjde nizsia ako 190 EUR (aktualny rodicovsky prispevok), tak UPSVaR dopaca do vysky RP.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

veronikasad Pozri príspevok
materská je 60 % denného vymeriavacieho základu za predch.kal. rok. Ak bude nástup na materskú v roku 2012, VZ bude rok 2011.

Ak poistenie vzniklo v roku kedy pôjde na materskú, rozhodujúce obdobie bude od začiatku vzniku poistenia do dňa nástupu na MD. V tomto prípade ak pôjde na MD v r. 2011 materské sa jej bude počítať z DNP, ktoré vzniklo v r. 2011, za predpokladu, že splní podmienku 270 dní.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

smutok Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás poradiť. Moja dcéra je študentkou VŠ a dnes sa bola prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie vymeriavaci základ si dala ten minimálny t.j. 329,06 Eur. Chcem sa spýtať koľko by vyšla výška materskej,ak by bola minimálne tých 270 dní poistená.? Keďže v sociálnej poisťovni jej neboli ochotné to povedať, lebo to nevedeli vypočítať.... A ak by si to zvýšila od toho pol roka a v tom čase by už bola na začiatku tehotenstva,tak či by sa to oplatilo a nejako ovplyvnilo výšku materskej? Za odpoveď vopred ďakujem.
Výška MD sa nedá vypočítať presne, nakoľko to nevieme dopredu koľko dní bude v mesiaci v ktorom nastúpi na MD. Z VZ 329,06 by to vyšlo cca 197,- Eur mesačne. Vymeriavací základ si môže zvýšiť, ale len tak, že jeden deň zruší DNP a nasledujúci deň si založí nové DNP z max. vymer. základom. Toto nové DPN musí trvať do nástupu na MD najmenej 26 týždňov, vtedy to bude rozhodujúce obdobie pre výpočet MD.
Okrem toho, musí splniť podmienku 270 dní, tu by sa k dňom existujúceho DPN (s max.VZ) pripočítali aj dni z už ukončeného DNP (toho z min.VZ).

Snažila som sa to napísať tak "po lopate"...
0 0
smutok smutok

smutok je offline (nepripojený) smutok

Som bývalá zdravotná sestra,na invalidnom dochodku.V roku 2007 som stratila syna/22r./,mám dcéru 21 r.na VŠ.Mám dobrého manžela.Svoju rodinu milujem a som schopná pre nich aj...! ...viac
Ďakujem za všetky odpovede /aj tie ktoré,možno,ešte prídu/!Aj "dogicke",pochopila som to.Ešte raz ďakujem.V tej soc.poisťovni,kde sme dnes boli , absolútne ,ale absolútne nepomohli,neporadili,nevyrátali.
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

dobry den chcem sa aj ja opytat k tejto teme, som teraz trosku mimo z toho noveho zakona, ja som DNP z max. vymeriavaceho zakladu od maja 2010,
od 5. novembra som na PN, podmienku 270 dni som mala splnenu (robila som od 9/2008 - 12/2009). Teraz neviem, 20. 3 by som mala nastupit na matersku, 1. maja mam termin porodu. Mam vobec narok na matersku? lebo podla tych zmien od noveho roku fakt neviem. Dakujem strasne moc za kazdu radu. Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana1012 Pozri príspevok
dobry den chcem sa aj ja opytat k tejto teme, som teraz trosku mimo z toho noveho zakona, ja som DNP z max. vymeriavaceho zakladu od maja 2010,
od 5. novembra som na PN, podmienku 270 dni som mala splnenu (robila som od 9/2008 - 12/2009). Teraz neviem, 20. 3 by som mala nastupit na matersku, 1. maja mam termin porodu. Mam vobec narok na matersku? lebo podla tych zmien od noveho roku fakt neviem. Dakujem strasne moc za kazdu radu. Dakujem
Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch, máš nárok na materské z DNP. Vymeriavacím základom je obdobie od prihlásenia do 31.12.2010. Obdobie poberania nemocenského je vylučitelná doba, počas ktorej nem. poistenie trvá.
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

dakujem pekne, tych 270 dni by som mala mat splnenych aj v tom marci este, uz to bude asi tesne, ale ak by sa tam zapocitavalo aj to DNP tak urcite mam dakujem
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň,
prosím vás o radu k DNP.
Slečna je 4 roky poistená cez PP s VZ 650 €, od 1.1.2010 si dopláca mesačne 22 € DNP, v máji má termín pôrodu, t.j. začiatkom apríla pôjde na materskú. Problém je, že asi bude musieť ísť na PN až do materskej. A tu neviem z čoho sa jej bude počítať PN, z čoho sa jej potom bude počítať materská a ako ovplyvní výšku materskej tá PNka.
Alebo či by nebolo najlepšie nejako už vydržať do tej materskej, alebo ísť skôr na materskú.
Nerada by som jej poradila tak, aby to DNP pripoistenie vyšlo navnivoč. A ešte prosím vás, kedy sa má odhlásiť z toho DNP.
Už som sa tu dočítala aj o prekombinovaní poistení, preto by som chcela mať istotu.
Ďakujem pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

IvetaH Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím vás o radu k DNP.
Slečna je 4 roky poistená cez PP s VZ 650 €, od 1.1.2010 si dopláca mesačne 22 € DNP, v máji má termín pôrodu, t.j. začiatkom apríla pôjde na materskú. Problém je, že asi bude musieť ísť na PN až do materskej. A tu neviem z čoho sa jej bude počítať PN, z čoho sa jej potom bude počítať materská a ako ovplyvní výšku materskej tá PNka.
Alebo či by nebolo najlepšie nejako už vydržať do tej materskej, alebo ísť skôr na materskú.
Nerada by som jej poradila tak, aby to DNP pripoistenie vyšlo navnivoč. A ešte prosím vás, kedy sa má odhlásiť z toho DNP.
Už som sa tu dočítala aj o prekombinovaní poistení, preto by som chcela mať istotu.
Ďakujem pekne
Ak je DNP od 1.1.2010, podmienku 270 dní poistenia splňa - VZ pre DNP bude rok 2010. Rovnako z prac.pomeru bude VZ rok 2010 (pre výpočet nemocenského aj materského).

Ak bude v roku 2011 PN, nech si dá vystaviť dve PN-ky, jednu pre zamestnávatela a druhú ako DNPO. Poberanie nemocenského nebude mať vplyv na výšku materského. Počas poberania nemocenského DNP neplatí (netreba ho rušiť)- pred odovzdaním PN-ky si treba dať skontrolovať platby, či náhodou nemá nedoplatok na DNP. Rovnako treba zaplatiť alikv.časť za posledný mesiac pred nástupom na PN.
1 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

dobehlo ma to, čomu som sa bránila zubami-nechtami: potrebujem poradiť s materskou pri SZČO, ktorá zároveň poberala príjem aj ako zamestnankyňa. prosím vás, poraďte, ako postupovať pri výpočte dennej materskej, či hrá rolu platenie poistného aj ako SZČO a zamestnanec. Zamestnaná je od 01/2009, ako SZČO si platí odvody už roky, z minima. na MD nastúpila 25.12.2010. No a vlastne nemám ani predstavu, čo kam mám poslať, aké doklady vyplniť - ako taký začiatočník pomôžte, prosím. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marianna01 Pozri príspevok
dobehlo ma to, čomu som sa bránila zubami-nechtami: potrebujem poradiť s materskou pri SZČO, ktorá zároveň poberala príjem aj ako zamestnankyňa. prosím vás, poraďte, ako postupovať pri výpočte dennej materskej, či hrá rolu platenie poistného aj ako SZČO a zamestnanec. Zamestnaná je od 01/2009, ako SZČO si platí odvody už roky, z minima. na MD nastúpila 25.12.2010. No a vlastne nemám ani predstavu, čo kam mám poslať, aké doklady vyplniť - ako taký začiatočník pomôžte, prosím. Ďakujem
U lekára si dá vystaviť dve žiadosti ao materské - jednu ako zamestnanec, druhú ako SZČO. K žiadosti pre zamestnávatela pripojíš potvrdenie o príjme (rovnaké ako pri PN-ke), za rok 2009 (ak nástup na materskú je 25.12.2010). Obidve žiadosti odovzdáš v SP.

Materské bude počítané vo výške 55 % súčtu vymeriavacieho základu zamestnanca a SZČO (od 1.1.2011 sa zvyšuje na 60 %-dúfam, že to platí aj v prípade začiatku v roku 2010).
1 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

veronikasad Pozri príspevok
U lekára si dá vystaviť dve žiadosti ao materské - jednu ako zamestnanec, druhú ako SZČO. K žiadosti pre zamestnávatela pripojíš potvrdenie o príjme (rovnaké ako pri PN-ke), za rok 2009 (ak nástup na materskú je 25.12.2010). Obidve žiadosti odovzdáš v SP.

Materské bude počítané vo výške 55 % súčtu vymeriavacieho základu zamestnanca a SZČO (od 1.1.2011 sa zvyšuje na 60 %-dúfam, že to platí aj v prípade začiatku v roku 2010).
super, vďaka, ale napísala som blbosť, zamestnaná je od 2010! čo to mení?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marianna01 Pozri príspevok
super, vďaka, ale napísala som blbosť, zamestnaná je od 2010! čo to mení?
odkedy ? poistenie SZČO trvá ?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ešte poprosím, poslala mi v maily dokumenty, čo dostala k vyplneniu na SP: oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení (kvôli čomu?), vyhlásenie fo, že za stará o dieťa (ešte žiadne nemá!), registrácia FO, za ktorú platí poistné štát (ok, je to ale z titulu SZČO?), potvrdenie na uplatnenie ND (tak aspoň niečomu rozumiem) a teda tú PN, ktorú má 2x, ako si písala... všetky tieto doklady treba vypísať? kam odovzdať? z titulu szčo alebo zamestnanca? môže jej vlastne súbežne s MD trvať aj živnosť?
vďaka za trpezlivosť, nemám rada tieto veci, nerozumiem im a neviem si s nimi rady.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

veronikasad Pozri príspevok
odkedy ? poistenie SZČO trvá ?
pozrela som presne: v 12/2009 bola asi v 3 firmách ako zodpovedný zástupca za 13,30 € za mesiac. v 03/2010 nastúpila aj na TPP - minimálna mzda. SZČO je od r. 2005, platí si odvody (vrátane nemocenského), poistenie aj živnosť naďalej trvá
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marianna01 Pozri príspevok
pozrela som presne: v 12/2009 bola asi v 3 firmách ako zodpovedný zástupca za 13,30 € za mesiac. v 03/2010 nastúpila aj na TPP - minimálna mzda. SZČO je od r. 2005, platí si odvody (vrátane nemocenského), poistenie aj živnosť naďalej trvá
Aby jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania, potrebuje 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Započítava sa aj predchádzajúce ukončené poistenie. (stačí splniť do pôrodu)

Ak túto podmienku zo zamestnania splňa, vymeriavacím základom bude obdobie od vzniku prac.pomeru do konca novembra 2010.

Na materské z poistenia SZČO nárok má.
1 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

veronikasad Pozri príspevok
Aby jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania, potrebuje 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Započítava sa aj predchádzajúce ukončené poistenie. (stačí splniť do pôrodu)

Ak túto podmienku zo zamestnania splňa, vymeriavacím základom bude obdobie od vzniku prac.pomeru do konca novembra 2010.

Na materské z poistenia SZČO nárok má.
geniálne! o 5 dní!!! som rada
fajn, máš ešte trpezlivosť, môžem sa pýtať ďalej?
u zamestnávateľ to bude vyzerať ako? k 25.12. pošle čo do SP a ZP? ak logicky uvažujem, odvody za neho odvádzať nebude (?), ale bude jej teda posielať najprv 55 a potom 60% DVZ. čo však týmto mojim obľúbeným inštitúciám zaslať? ako ju vo výkazoch evidovať?
vďaka (to asi bude posledná z mojich otázok...uf)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marianna01 Pozri príspevok
ešte poprosím, poslala mi v maily dokumenty, čo dostala k vyplneniu na SP: oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení (kvôli čomu?), vyhlásenie fo, že za stará o dieťa (ešte žiadne nemá!), registrácia FO, za ktorú platí poistné štát (ok, je to ale z titulu SZČO?), potvrdenie na uplatnenie ND (tak aspoň niečomu rozumiem) a teda tú PN, ktorú má 2x, ako si písala... všetky tieto doklady treba vypísať? kam odovzdať? z titulu szčo alebo zamestnanca? môže jej vlastne súbežne s MD trvať aj živnosť?
vďaka za trpezlivosť, nemám rada tieto veci, nerozumiem im a neviem si s nimi rady.
S oznamovaciou povinnosťou (predpokadám, že sa pýtaš na ozn.povinnosť osoby nastupujúcej na materskú, nie povinnosti zamestnávatela), moc skúseností nemám. Radšej sa spýtaj na termíny priamo v SP.

Čo sa týka živnosti, počas poberania materského odvody do SP neplatí - je to rovnako ako pri PN-ke. Živnosť nemusí pozastaviť.
Od 1.1.2011 môže súčasne poberať RP aj podnikať. Ako to bude potom s platením odvodov asi závisí od toho, či jej príjem presiahol v roku 2010 12-násobok min. vymer.základu a vznikla jej povinná registrácia od 1.7.2011. Nech sa informuje v SP koncom júna.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marianna01 Pozri príspevok
geniálne! o 5 dní!!! som rada
fajn, máš ešte trpezlivosť, môžem sa pýtať ďalej?
u zamestnávateľ to bude vyzerať ako? k 25.12. pošle čo do SP a ZP? ak logicky uvažujem, odvody za neho odvádzať nebude (?), ale bude jej teda posielať najprv 55 a potom 60% DVZ. čo však týmto mojim obľúbeným inštitúciám zaslať? ako ju vo výkazoch evidovať?
vďaka (to asi bude posledná z mojich otázok...uf)
Počas materskej odvody platiť nebudeš, uvádzaš ju naďalej v mesačných výkazoch.

Do ZP posielaš Oznámenie o zmene platitela poistného - rovnako ako u PN.

Do SP nahlasuješ zmenu na RL FO (presné kody ti nepoviem, stretávam sa s tým raz za uhorský rok a robí mi to mzdový SW)
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať