Zavrieť

Porady

Výpočet materskej z DNP

Som bývalá zdravotná sestra,na invalidnom dochodku.V roku 2007 som stratila syna/22r./,mám dcéru 21 r.na VŠ.Mám dobrého manžela.Svoju rodinu milujem a som schopná pre nich aj...! ...viac
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás poradiť. Moja dcéra je študentkou VŠ a dnes sa bola prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie vymeriavaci základ si dala ten minimálny t.j. 329,06 Eur. Chcem sa spýtať koľko by vyšla výška materskej,ak by bola minimálne tých 270 dní poistená.? Keďže v sociálnej poisťovni jej neboli ochotné to povedať, lebo to nevedeli vypočítať.... A ak by si to zvýšila od toho pol roka a v tom čase by už bola na začiatku tehotenstva,tak či by sa to oplatilo a nejako ovplyvnilo výšku materskej? Za odpoveď vopred ďakujem.
Usporiadat
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

eee...na povinnosti zamestnávateľa...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

veronika, ďakujem nastokrát
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci mi viete poradit s mojou otazkou. Som tehotna, dnp som si platila od 12.10.2011 az do 7.07.2012. Ked nastupim na matersku v roku 2013 materska mi bude vyratana z DNP z obdobia od 1.1.2012 do 7.7.2012, ze? zo zamestnania nemam narok, ale od 5.3.2012 do 18.4.2012 som bola zamestnana a tak sa chcem opytat, ci mi to,co za mna platil zamestnavatel na den to bolo neco okolo 8 eur (apon tolko mi platili PN-ku zo zamestnania). Neviete mi poradit, ako si to mam vyratat, lebo ja som z toho blazon a na socialnej poistovni mi na taketo hipoteticke otazky nechcu odpovedat alebo ani nevedia. Neviem ako to mam ratat, ked DNP mam nieco vyse 6-tich mesiacoch v tomto roku a pracovala som len nieco vyse mesiaca.
Budem Vam velmi vdacna za odpoved.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monika mariana Pozri príspevok
dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci mi viete poradit s mojou otazkou. Som tehotna, dnp som si platila od 12.10.2011 az do 7.07.2012. Ked nastupim na matersku v roku 2013 materska mi bude vyratana z DNP z obdobia od 1.1.2012 do 7.7.2012, ze? zo zamestnania nemam narok, ale od 5.3.2012 do 18.4.2012 som bola zamestnana a tak sa chcem opytat, ci mi to,co za mna platil zamestnavatel na den to bolo neco okolo 8 eur (apon tolko mi platili PN-ku zo zamestnania). Neviete mi poradit, ako si to mam vyratat, lebo ja som z toho blazon a na socialnej poistovni mi na taketo hipoteticke otazky nechcu odpovedat alebo ani nevedia. Neviem ako to mam ratat, ked DNP mam nieco vyse 6-tich mesiacoch v tomto roku a pracovala som len nieco vyse mesiaca.
Budem Vam velmi vdacna za odpoved.
Odkedy si tehotná ?
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

otehotnela som okolo 25. apríla..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monika mariana Pozri príspevok
otehotnela som okolo 25. apríla..
Nárok z DNP ti vznikne z ochrannej doby, lebo v čase zániku DNP budeš tehotná. Ak nástup na materskú bude v roku 2013, vymer.základom bude rok 2012.

Mala si nejaký pracovný pomer pred vznikom posledného zamestnania ?
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

ano, bola som zamestnana od 27.5.2011 do 29.2.2012 (len od 1.12.2012 do 29.2.2012 som bola na PN-ke)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monika mariana Pozri príspevok
ano, bola som zamestnana od 27.5.2011 do 29.2.2012 (len od 1.12.2012 do 29.2.2012 som bola na PN-ke)
Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia aj zo zamestnania. Za určitých (priaznivých) okolností by ti mohol vzniknúť nárok na materské z ochrannej doby aj zo zamestnania. Závisí od skutočného termínu pôrodu, začali by ti ho vyplácať až po pôrode.

Do nástupu na materskú neuzatváraj žiadne nové nem.poistenie, lebo tým si "zrušíš" ochrannú dobu.
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

urcite si ziadne dalsie neuzatvorim, lebo som na PN-ke - rizikove tehotenstvo. na socialnej mi povedala, ze nemam narok zo zamestnania, lebo som nebola tehotna, ked mi dali vypoved. som uz z toho vsetkeho zmetena, lebo som si platila max sumu z DNPO a bolo mi povedane aj teraz pri PN-ke ze z maxima mi nemozu vyplacat, lebo sa mi z mojho DNPO odrata to,co za mna platil zamestnavatel a tak ze sa bude postupovat aj pri vypocte materskej. z DNPO mi bude odratane to, co som si zarobila za ten mesiac a pol (asi) lebo ze ked som bola na PN-ke tak tam sa mi to neznizuje. Predpokladany termin porodu mam zatial dva :-) jeden je 16.januara a druhy je 22. januara. ako mam podla vas postupovat?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monika mariana Pozri príspevok
urcite si ziadne dalsie neuzatvorim, lebo som na PN-ke - rizikove tehotenstvo. na socialnej mi povedala, ze nemam narok zo zamestnania, lebo som nebola tehotna, ked mi dali vypoved. som uz z toho vsetkeho zmetena, lebo som si platila max sumu z DNPO a bolo mi povedane aj teraz pri PN-ke ze z maxima mi nemozu vyplacat, lebo sa mi z mojho DNPO odrata to,co za mna platil zamestnavatel a tak ze sa bude postupovat aj pri vypocte materskej. z DNPO mi bude odratane to, co som si zarobila za ten mesiac a pol (asi) lebo ze ked som bola na PN-ke tak tam sa mi to neznizuje. Predpokladany termin porodu mam zatial dva :-) jeden je 16.januara a druhy je 22. januara. ako mam podla vas postupovat?
Nie som odborník na presný výpočet nároku na materské - ak sa tu objaví brčko, popíše ti to presne. Rozdiel medzi začiatkom tehotenstva a skončením prac.pomeru je veľmi malý.
Pri nástupe na materskú by som si dala vystaviť dve žiadosti o materské - jednu z DNP, druhú z pracovného pomeru (obidve z ochrannej doby). Ak ti vzhľadom na skutočný dátum pôrodu zo zamestnania nevznikne nárok - SP ti túto žiadosť písomne zamietne.
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

tam sa musi uviest aj zamestnaval? mala by som tam uviest posledneho zamestnavatela,ze? viem, ze ochranna lehota je osem mesiacov. ak sa rata osem mesiacov od nastupu na matersku, tak by to malo vyjst ale ak je to od datumu narodenia, tak to asi nie. neviem na koho sa mam obratit, aby mi poradil, co by bolo najlepsie. mala by som nastupit na matersku uz tento rok a potom by sa to vsetko ratalo z roku 2011,ze? kvoli tomu som uz uvazovala, ze by som sa dala vypisat na matersku az po novom roku, ak by to bolo mozne, ale ze vraj by som prisla o 6 tyzdnov.. skutocne neviem.. ako by som sa mohla skontaktovat s brčkom?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monika mariana Pozri príspevok
tam sa musi uviest aj zamestnaval? mala by som tam uviest posledneho zamestnavatela,ze? viem, ze ochranna lehota je osem mesiacov. ak sa rata osem mesiacov od nastupu na matersku, tak by to malo vyjst ale ak je to od datumu narodenia, tak to asi nie. neviem na koho sa mam obratit, aby mi poradil, co by bolo najlepsie. mala by som nastupit na matersku uz tento rok a potom by sa to vsetko ratalo z roku 2011,ze? kvoli tomu som uz uvazovala, ze by som sa dala vypisat na matersku az po novom roku, ak by to bolo mozne, ale ze vraj by som prisla o 6 tyzdnov.. skutocne neviem.. ako by som sa mohla skontaktovat s brčkom?
Neviem či Gabika (nick brčko) nemá blokované súkromné správy. Počkaj pár dní, či sa neobjaví na porade - odpovedá v témach o materskom.
Alebo skús požiadať o radu poraďáčku p. Janku Motyčkovú
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

a nemohla by ste jej poslat odkaz, nech si toto pozrie a ked bude mat cas, nech mi kludne napise na moj e-mail? monika.zifcakova@gmail.com
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monika mariana Pozri príspevok
a nemohla by ste jej poslat odkaz, nech si toto pozrie a ked bude mat cas, nech mi kludne napise na moj e-mail? monika.zifcakova@gmail.com
Napíšem Gabike odkaz na túto tému.
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

dakujem velmi pekne za ochotu a za radu..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nemáš možnosť sa zamestnať aspon na krátky čas ešte za trvania dnp?
z dnp sa bude nárok rátať z roku 2011 (odpíšem neskôr, snád deti dovolia)
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

prave ze nemam, ked som na rizikovom, doktor mi asi len tak neprerusi PN-ku a potom by mi ju zas vystavil, to by asi neurobil a navyse neviem, kde by som sa tak na rychlo zamestnala.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

neodpovedala som ti už na stránkach modrého koníka??? lebo mi je toto velmi povedomé.

Bohužial, aj keby ti trvalo dnp k nástupu na md, vzhladom na to, že 6týž. pred termínom bude v r.2012, tak bude v tvojom prípade rozhod. obdobie od prihlásenia na dnp do 31.12.2011. Ak dnp v r.2011 zanikne, tak automaticky sa určuje rozhod.obdobie, akoby nástup na md bol v posledný den trvania nem.poistenia, tj. tiež je to obdobie od prihlásenia na dnp v r.2011 do 31.12.2011.

ak si tehontá v čase ukončenia prac.pomeru nebola, tak s najväčšou pravdepodobnostou nárok zo zamestnania nezískaš (aj ked by si na md nastupovala do 8mesiacov od ukončenia zamestnania). Predpokladám v takom prípade si žiadajú potvrdenie od lekára, či si bola tehotná pri ukončení poistenia, čo ti asi lekár nepotvrdí. Ale neviem, ako toto konkrétne riešia na SP.

tj. ak ti nevznikne už nové nem.poistenie, tak nárok na materské ti bohužial s istotou vznikne len z dnp a bude sa rátať z vym.základu v r.2011 od poslendého prihlásenia do 31.12.2011 s tým, že ako ti povedali, ak si aj platila z maximálneho vz z dnp, tak vym.základ zo zamestnania ti tento vym.základ aj tak znížil a máš v soc.poistoni preplatok na dnp (treba písomne požiadať o vrátenie preplatku), lebo môžeš mať v rovnakom období v súčte zo všetkych nem.poistení najviac maximum. A prednostne sa berie zamestnanie, tj. čo prevyšuje maximum, odrátava sa z dnp.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Neviem či Gabika (nick brčko) nemá blokované súkromné správy. Počkaj pár dní, či sa neobjaví na porade - odpovedá v témach o materskom.
Alebo skús požiadať o radu poraďáčku p. Janku Motyčkovú
nemala som nastavené, aby mi súkrom.správy posielalo na mail, tak som to doplnila. Chodím sem málo, tri deti a tiež teraz to teplo dajú zabrať
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

monika mariana Pozri príspevok
ano, bola som zamestnana od 27.5.2011 do 29.2.2012 (len od 1.12.2012 do 29.2.2012 som bola na PN-ke)
toto s tou PNkou máš preklep?

Gabika, ja to až tak čierne nevidím, lebo RO má 12.10. - 31.12.2011 a predpokladám, že cez december bola PNka .. či?
monika - ešte doplň prípadne, aké si mala v zamestnaní VZ v tejto dobe - a vlastne z akého VZ si platila na DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať