Zavrieť

Porady

účtovanie zásob - spôsob "A" a "B"

Dobrý deň,
v našej firme účtujeme obstaranie zásob na účet 131 a následne prostredníctvom príjemky na sklad 132/131.
Chcem sa opýtať, či môžem od nového roka začať účtovať zásoby priamo do spotreby, resp. pre ktoré firmy je vhodné využívať tento spôsob a ako sa tieto zásoby na konca roka preúčtujú na sklad?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Treba si v int.smernici stanoviť nový spôsob účtovania. Pri spôsobe "B" na konci roka sa vykoná inventarizácia, a výsledok sa preúčtuje na 132/504.

    Jaanee je offline (nepripojený) Jaanee

    Jaanee
    Vďaka, ale v čom je základný rozdiel? V tom, že mám v priebehu roka menej papierovačiek s tým, že nemusím vystavovať príjemky a následne dodacie listy??? Pýtam sa preto, lebo všetky drobné veci, ktoré kupujeme napr. všetky káble dávame pracne na sklad a potom ich pracne predávame cez DL a tomuto by som sa v budúcnosti rada vyhla.
    Ďakujem

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Práveže rozdiel v tomto nie je.
    A Zoli... trošku si sa zle vyjadril, inventarizáciu skladu treba robiť aj pri spôsobe A. Ja viem, že vieš.
    Príjemky, výdajky treba takisto sledovať.
    Ide skôr o to účtovanie, že všetko sa hádže na náklady a netreba sledovať, aby na konci mesiaca (zväčša) ostal nejaký zostatok na 131-ke, netreba robiť účtovný zápis 132/131.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Osobne si myslím, že "A" je jednoduchší spôsob.
    Príjemky a výdajky treba robiť aj pri "B", a ak mám taký softvér, ktorý mi to všetko sleduje, je omnoho jednoduchšie - a najmä "čistejšie" - viesť A.
    (a vždy viem, ako stojím s výsledkom hospodárenia)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Gabi03 Pozri príspevok
    Práveže rozdiel v tomto nie je.
    A Zoli... trošku si sa zle vyjadril, inventarizáciu skladu treba robiť aj pri spôsobe A. Ja viem, že vieš.
    Príjemky, výdajky treba takisto sledovať.
    Ide skôr o to účtovanie, že všetko sa hádže na náklady a netreba sledovať, aby na konci mesiaca (zväčša) ostal nejaký zostatok na 131-ke, netreba robiť účtovný zápis 132/131.

    Gabi nikde nepíšem, že pri spôsobe "A" nie je treba robiť inventarizáciu. Odpovedal som zadanú otázku, že pri spôsobe B, ako dostaneme stav skladu na 132 k 31.12.

    účtovanie zásob - spôsob "A" a "B"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.