Zavrieť

Porady

Osobné mot. vozidlo a jeho predaj a dph

Ahojte,

platiteľ DPH kúpil v roku 2009 osobné motorové vozidlo (M1) od neplatiteľa ako tovar bez DPH, teda si neuplatnil DPH, lebo nemal akú. Teraz ho chce predať, musí fakturovať s DPH???

Lebo som tu našla, že keď si neuplatnil DPH, ale pravdepodobne mi to vychádza, že kupoval od platiteľa DPH, ale nemohol si uplatniť, lebo do 31.12.2009 to nebolo možné a predá ho dajme tomu v 2010, tak je tam oslobodenie podľa §85i.

Len či to platí aj vtedy, keď to kupuješ od neplatcu dph a predávaš ako platca.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    § 85i
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


    (1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
    (2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

    Podľa mojho názoru.

    Pri kúpe OA som nemala "zákaz" odpočítania DPH v zmysle par. 49/7, FA som nemala vystavenú ZD 100 eur DPH 19 eur, moja VC nebola 119 eur.
    Ja som jednoducho obdržala Fa od podnikateľa neplatitela DPH, resp. som obstarala OA na základe KZ. A v zmysle uvedeného pri predaji OA nemám možnosť uplatniť par. 85i, nakoľko nesplňam podmienky nemožnosti odpočítania DPH.
    Pri FA-kturácii predaja mi vzniká DP v zmysle par. 8 z o DPH. Teda FA s DPH.

    Pozn. Je to detto príklad, ako by som kúpila PC od občana SR, a následne by som ho predala, Fa by som v režime DPH.

    Opravte ma, ak sa mýlim.
    Teraz neviem, lebo na daňovom povedali, že fa bez dph pri predaji, ale niekedy povedia čokoľvek, aby sa ťa zbavili. Ak niekto vie pomôcť v tejto téme, tak pomôžte. Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Alena Spišiaková Pozri príspevok
    Teraz neviem, lebo na daňovom povedali, že fa bez dph pri predaji, ale niekedy povedia čokoľvek, aby sa ťa zbavili. Ak niekto vie pomôcť v tejto téme, tak pomôžte. Ďakujem
    Veď správnu odpoveď máš v predch. príspevku.

    ľubka je offline (nepripojený) ľubka

    ľubka
    Na DU ti správne odpovedali. Ak si kúpila OA /alebo čokoľvek iné/ od neplatcu DPH, t.j. neuplatnila si DPH na vstupe, potom pri predaji predmetného OA na výstupe daň nedávaš.
    Ďakujem, aj moja kolegyňa to tak tvrdila, ja sa len uisťujem, viac hláv, viac rozumu, či ako???

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Dobry den, firma platca DPH kupi OA od neplatcu DPH v CZ bez DPH osobný automobil v r. 2008, pri jeho predaji musi odviest DPH z predaja tohto auta. Mne to vychadza, ze ano, čo vy nato?

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Mikolajova Pozri príspevok
    Dobry den, firma platca DPH kupi OA od neplatcu DPH v CZ bez DPH osobný automobil v r. 2008, pri jeho predaji musi odviest DPH z predaja tohto auta. Mne to vychadza, ze ano, čo vy nato?
    Prosím Vás viete sa mi k tomuto vyjadriť?

    Osobné mot. vozidlo a jeho predaj a dph

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.