johny88 Viem, že sa to tu rieši v mnohých témach, ale aj po ich prečítaní, kde sú rôzne rozporuplné odpovede my to nie je celkom jasné.
Manželia, obaja zamestnanci, prenajímajú byt 200e mesačne. Doteraz uplatňovali paušálne výdavky. Chcem sa opýtať, ako sa to vypočítajú za obdobie roku 2011 zdravotné odvody a daň.
Môj výpočet:
príjem 200x12=2400e
2400-1000(odpočítanie 500e za oboch manželov)= 1400
1400x40%=560
základ dane = 1400 - 560 = 840e
Zdravotné odvody 840/2,14x14%=54,95€
A ako to bude s daňou? môžem si odpočítať do nákladov aj ten zdravotný odvod?
Čiže základ dane 840 - 54,95 = 785,05€ a z toho 19% =149,15€
Budem veľmi vďačný ak mi to niekto vysvetlí, ak sa mýlim praktickým výpočtom.
1/ S tym zakladom dane ste podla mojho nazoru nepostupovali spravne ... ak znizujete prijmy o 500eur, tak rovnakym pomerom musite aj kratit vydavky... aj ked sa jedna o pausalne :
zoberme si vypocet 1 manzela (nech si rozdelia prijem na polovicu):
prijmy : 100 x 12 = 1200 eur
prijmy znizene podla §9,1,g : 1200 - 500 = 700 eur
pausalne vydavky podla §6,10 : 1200 x 0,40 = 480 eur
znizene pausalne vydavky pomerom : 480 - 480 x 0,41667 (500:1200) = 280
Ciastkovy zaklad dane = 700 - 280 = 420 eur
2/ odvod do ZP za manzela
ZP = 420 / 2,14 * 0,14 = 27,47 eur
3/ Ak zaplatite zdravotny odvod, tak v
tom zdanovacom obdobi, v ktorom ho zaplatite si ho mozete odpocitat za ucelom znizenia zakladu dane.. aj ked budete nadalej uplatnovat pausalne vydavky... vid §6,10 ZDP (bla bla bla....su zahrnute vsetky danove vydavky okrem zaplateneho poistneho.. atd)
toto je moj nazor