Zavrieť

Porady

odpis pohľadávky v jednoduchom účtovníctve

Dobrý deň. Prosím Vás,aký je správny daňový postup - ked má SZČO v evidencii pohľadávok vedené pohľadávky ešte z roku 1994 - 1998, tieto pohľadávky sú aj premlčané,a niektoré firmy už sú dokonca aj zrušené.. Ako ich môžeme odstrániť z pohladávok? Stačí doložiť napr. výpis z internetu o zrušení firmy? pohladávky na súde vymáhané neboli..

ďakujem vopred za pomoc
Usporiadat
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

§ 19 ods. 2, písm. i):
výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:
1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331,94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331,94 eura.




Prosím Vás,môže mi niekto pomôcť-ako si v JÚ vytvorím opravnú položku k pohľadávka 120 €, z r. 2008?
ďakujem vopred




0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Tibor, v JÚ sa k pohľadávkam nedá tvoriť opravná položka.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

a ako treba postupovať pri odpise pohľadávky v JÚ?
ten odstavec mi odpísali z Daňového riaditeľstva - konkrétne som sa pýtal na jednoduché účtovníctvo
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
a ako treba postupovať pri odpise pohľadávky v JÚ?
ten odstavec mi odpísali z Daňového riaditeľstva - konkrétne som sa pýtal na jednoduché účtovníctvo
Jednoducho ich odpíšeš podľa toho, ako je tam uvedené.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak sú splnené podmienky podľa príspevku 2 - v knihe faktúr alebo aj priamo na faktúru poznač, že bola odpísaná z takého a onakého dôvodu.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

no ale ak dobre chápem, rieši iba pohľadávky v celkovej sume 331,94€ za odberateľa.

A čo s vyššími pohľadávkami?
A ako sa zbaviť pohľadávok po konkurzoch, prípadne po výmazoch spoločností bez konkurzu, ktoré boli v oveľa vyššej hodnote?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dáša_ Pozri príspevok
no ale ak dobre chápem, rieši iba pohľadávky v celkovej sume 331,94€ za odberateľa.

A čo s vyššími pohľadávkami?
A ako sa zbaviť pohľadávok po konkurzoch, prípadne po výmazoch spoločností bez konkurzu, ktoré boli v oveľa vyššej hodnote?
Pozri bod 1.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
a ako treba postupovať pri odpise pohľadávky v JÚ?
ten odstavec mi odpísali z Daňového riaditeľstva - konkrétne som sa pýtal na jednoduché účtovníctvo
Postupy JU

§ 14
Pohľadávky a záväzky
(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe
pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu
v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak
v budúcnosti dôjde k inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok
na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.

(4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.
___________________________________________
29 ) § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
http://www.porada.sk/t156210-postupy...-1-2010-a.html

Dodatočne prikladám aj vyjadrenie DRSR resp. odpoveď na dopyt
http://www.porada.sk/981125-post30.html
Naposledy upravil Zita5 : 29.01.11 at 16:40 Dôvod: dodatočne doložené vyjadrenie DRSR k odpisu pohľadávky
4 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Tweety Pozri príspevok
Pozri bod 1.
zabudla som konkretizovať, že v jednoduchom učtovnictve, tam sa predsa nedajú tvoriť rezervy.
Alebo som už z toho absolutne blbá?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dáša_ Pozri príspevok
zabudla som konkretizovať, že v jednoduchom učtovnictve, tam sa predsa nedajú tvoriť rezervy.
Alebo som už z toho absolutne blbá?
Nečítaš pozorne, odpisať môžeš pohľadávku , ak sa na ňu dá tvoriť OP, to znamená, že ju nemusíš tvoriť,( v JÚ ani nemôžeš) ale ak splňa túto podmienku, jednoducho ju odpíšeš. Nič viac, nič menej.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Tweety Pozri príspevok
Nečítaš pozorne, odpisať môžeš pohľadávku , ak sa na ňu dá tvoriť OP, to znamená, že ju nemusíš tvoriť,( v JÚ ani nemôžeš) ale ak splňa túto podmienku, jednoducho ju odpíšeš. Nič viac, nič menej.
zabi ma , ale furt nerozumiem. Fakt som nechapavá. Teda dúfam, že len v tejto oblasti

Učtujem v JU
mám pohľadávku v sume 1000€. Dlžník, s.r.o. bol vymazaný z OR bez konkurzu.
Čo konkrétne urobím s touto pohľadávkou a ako mi to ovplyvní daňový základ?

Odpíšem ju - t.j. nebude mi figurovať v pohľadávkach. A daňovo?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dáša_ Pozri príspevok
zabi ma , ale furt nerozumiem. Fakt som nechapavá. Teda dúfam, že len v tejto oblasti

Učtujem v JU
mám pohľadávku v sume 1000€. Dlžník, s.r.o. bol vymazaný z OR bez konkurzu.
Čo konkrétne urobím s touto pohľadávkou a ako mi to ovplyvní daňový základ?

Odpíšem ju - t.j. nebude mi figurovať v pohľadávkach. A daňovo?
Jednoducho, zníži DZ.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Tweety Pozri príspevok
Jednoducho, zníži DZ.
Si si úplne istá, že v jednoduchom účtovníctve odpísaná pohľadávka vo výške 1000€ zníži daňový základ? Nie naopak, v jednoduchom účtovníctve zvýši daňový základ?
0 0
ecompka ecompka

ecompka je offline (nepripojený) ecompka

Ak splna vyššie uvedené podmienky tak len odpíšeš,ak nie a chceš sa jej zbaviť lebo vieš že ju už nik nezaplatí tak treba zdaniť.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Dáša_ Pozri príspevok
zabi ma , ale furt nerozumiem. Fakt som nechapavá. Teda dúfam, že len v tejto oblasti

Učtujem v JU
mám pohľadávku v sume 1000€. Dlžník, s.r.o. bol vymazaný z OR bez konkurzu.
Čo konkrétne urobím s touto pohľadávkou a ako mi to ovplyvní daňový základ?

Odpíšem ju - t.j. nebude mi figurovať v pohľadávkach. A daňovo?
Môj pohľad na vec:
Ak bol dlžník- s.r.o., z OR vymazaný bez konkurzu, tak si treba odpovedať na otázku: "ako bez konkurzu?"
1. - posúdiť, či ide o § 19 ods. 2 písm. h), bod 1. ZDP, t.j., či súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku ... v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa neupravuje (o odpis danej pohľadávky nezvyšujú zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách).
2. ak "bez konkurzu" znamená, že firma zanikla iným spôsobom, neuvedeným v § 19 ods. 2 písm. h),
-v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa upravuje (t.j. odpísaná pohľadávka zvyšuje zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách). Ak súčasťou pohľadávky je aj DPH, tak o sumu DPH sa príjmy v peňažnom denníku nenavyšujú.
8 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Mária.K. Pozri príspevok
Môj pohľad na vec:
Ak bol dlžník- s.r.o., z OR vymazaný bez konkurzu, tak si treba odpovedať na otázku: "ako bez konkurzu?"
1. - posúdiť, či ide o § 19 ods. 2 písm. h), bod 1. ZDP, t.j., či súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku ... v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa neupravuje (o odpis danej pohľadávky nezvyšujú zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách).
2. ak "bez konkurzu" znamená, že firma zanikla iným spôsobom, neuvedeným v § 19 ods. 2 písm. h),
-v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa upravuje (t.j. odpísaná pohľadávka zvyšuje zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách). Ak súčasťou pohľadávky je aj DPH, tak o sumu DPH sa príjmy v peňažnom denníku nenavyšujú.

ale par.19, ods2 písmeno h hovorí iba o podvojnom účtovníctve. Neriešia problém jednoduchého účtovníctva. Alebo to zle chápem?

h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 19, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,
6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

teda, ešte doplním - ja stále žijem v tom, že ke´d sa chcem v jednoduchom účtovníctve zbaviť pohľadávok, ktoré nikdy nedostanem zaplatené, tak buď sú to tie do 331,94€ a tam nie je problém.

Alebo sú to ostatné pohľadávky (teda viac ako daná suma) a je jedno, či sú po konkurze, alebo napríklad dedič zomrel, stratil sa, neúspešne súdne vymáhane, premlčane.... zbavím sa ich iba tak, že ich pripočítam k daňovému základu.
Má to samozrejme istú logiku, lebo sa predpokladá, že náklady na túto zákazku som si uplatnil v nakladoch niekedy v minulosti a nemal som k tomu prislúchajúce zisky. (aj keď minimalne dph som z danej zakázky odviedol, ak som platiteľom)

Mýlim sa?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pozri 8. stranu usmernenia DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/usm_ucju.pdf
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Andyke Pozri príspevok

dakujem.
Ja sa len stále nemôžem zbaviť presvedčenia, že ten menovaný paragraf 19, ods.2, písmeno h sa týka iba podvojného účtovníctva. Možno to je už trochu paranoja
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Aj tu na to upozorňovali :
Základ dane FO http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...la_1_%2008.pdf
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať