Zavrieť

Porady

Nájomné za byt pri SZČO

Pekný večer,
ako vždy pri hľadaní, zas mi našlo rôzne odpovede. Preto sa ospravedlňujem, no ešte raz sa opýtam: môže si dať nájomné za byt do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, keď miesto výkonu resp. sídlo firmy je na trvalom bydlisku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Iveta20 je offline (nepripojený) Iveta20

    Iveta20
    Dakujem. Radsej mu poviem, nech to necha tak. Pretoze nasi danovaci nie su bohvieako mili a vyhodili by mi to z nakladov...

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Ja si myslim, ze moct moze, ale ked to zahrnie do vydavkov OZD, tak bude musiet platit vyssiu dan za nehnutelnost. (pretoze priestory sluzia na podnikatelske aktivity).
    Inac ja mam taky isty pripad - zivnostnik podnika na mieste svojho trvaleho bydliska, - no zatial neuctujem najomne do vydavkov.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    FO si môže dať do nákladov aj časť nájomného, ale určite nie všetko. Rieši sa to plochou, ktorú používa na podnikanie. Napríklad plocha jednej izby z bytu alebo domu. Je to však ošemetná záležitosť, lebo táto plocha tým pádom neslúži na bývanie a mala by sa zmeniť na časť nebytovú, slúžiacu na podnikanie. Z toho sa platia iné dane atď. Daňováci väčšinou uznajú podľa činnosti ktorú FO vykonáva (napr. remeselník), že si nejakú časť z nájomného uplatní do nákladov ale býva to tak 20% z nájmu alebo tak ako som napísal podľa plochy. Ale je to komplikované vydokladovať a obhájiť a preto to ja osobne neodporúčam.
    Peter6622 zdravím vás, chcel by som sa opýtať ako je to keď nepodnikám v mieste trvalého bydliska. Platím najómné za 2-izbový byt fyzickej osobe, kde bývam spolu s manželkou. Môžem si teda uplatniť nájomné ako daňový výdavok, prípadne čiastku z nájomného?

    stava je offline (nepripojený) stava

    stava
    Teda z vaších odpovedí som nepochopila ešte jednu vec. Ak mám v ŽL miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale do výdavkov si nedávam nič z nájomného AJ V TOMTO PRÍPADE MUSíM PLATIŤ DAŇ Z NEHN. ALEBO INÉ DANE ???
    Nič v zlom ale nechcem nič do výdavkov tak ani nechcem platiť dane.
    Ďakujem Stava.

    Nájomné za byt pri SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.