Zavrieť

Porady

Poštovné

Ahoj poraďáci, firma má mandátnu zmluvu s klientom, posiela za neho poštu (odosielateľ klient, poštovné platí firma), môžem si dať takéto podacie lístky do nákladov aj keď tam ako odosielateľ nie sme my ale klient? Potom to chceme refakturovať, refakturácia poštovného je s alebo bez DPH?
Veľmi pekne ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    rommy Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, firma má mandátnu zmluvu s klientom, posiela za neho poštu (odosielateľ klient, poštovné platí firma), môžem si dať takéto podacie lístky do nákladov aj keď tam ako odosielateľ nie sme my ale klient? Potom to chceme refakturovať, refakturácia poštovného je s alebo bez DPH?
    Veľmi pekne ďakujem za rady
    Možno to považovať za prechodné položky plnenia. Služba rozposielania je s DPH, zaplatené poštové poplatky v nominálnej cene sú prechodné položky bez DPH. Pozri § 22, ods. 3. Sú vaším nákladom, ktorý bude bez navýšenia prefakturovaný klientovi.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    rommy Pozri príspevok
    Aháá no super a ako je dobre tieto prechodné položky účtovať? na 379?
    Na 379 určite nie, nie sú záväzkom, ani súvzťažnosť 311/379 sa nehodí. Pri nákupe je to klasický náklad a pri fakturácii buď stornonáklad -518, alebo výnos, zrejme najbližšie 648, alebo zhodný s hlavným predmetom teda 602. Prechodné položky nie sú účtovnou, ale daňovou kategóriou, účtovanie nie je bližšie určené, neviem o tom.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Ja poštovné dávam potom na 602. Je to podľa mňa služba klientovi, že v jeho mene pošlem výkazy na príslušné úrady.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Hej uvedomila som si že 379 je hlúposť, ale ak je poštovné platené firmou a preplatené - refakturované klientovi bezodplatne nemala by som vynechať náklady a výnosy ale účtovať 315/211 a potom na faktúre 311/315?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.