Zavrieť

Porady

Odpis premlčaných záväzkov

Ahojte poraďaci. Chcela by som sa poradiť. Účtujem jednu firmu v ktorej sa menili majitelia. Ťahajú sa mi tam záväzky už od roku 2006,2007 roku. Chcem sa spýtať či musím mať podložené nejak od tých firiem, že si už nebudú vymáhať záväzok alebo môžem vysporiadať tieto záväzky 321/648. Nový majitel, ktorý funguje cez dva roky ich už nechce mať v účtovnícve lebo počas tohto obdobia vôbec nebolo možné nijako zistiť čo to je za záväzky. Ide o zahraničné faktúry a ani na písomné výzvy nik neodpovedá. Tak neviem čo stým.

Dakujem Jana
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak ide o zahr.faktúry, tak pozri do faktúr a vieš za čo sa fakturovalo.
1. treba vedieť, že či tie záväzky vznikli zúčtpvaním faktúr /iných dokladov/ do daňových nákladov.
2. Ďalej treba pozrieť DPPO2009 - pripočitateľné položky, nakoľko záväzky splatné v r.2006 mali byť v DPPO2009 dodanené.
/aby si ich nezdanila dvakrát/.
3. Ak spoločnosť nemá v úmysle záväzky platiť, a nikto ich nevymáha, tak sa môže rozhodnúť o účtovaní do výnosov.
Samozrejme takýto odpis je súčasťou HV a ZD s výnimkou podľa vyššie uvedeného bodu 2.
0 0
JanaŠimi JanaŠimi

JanaŠimi je offline (nepripojený) JanaŠimi

Účtovníctvo nám dali robiť po svojich zamestnancoch. Zamestnankyne prepustili... Inventarizácie účtov im nič nevravelo. Prvotné doklady Došlé faktúry sme nenašli.. Takže mi to vysí v došlích faktúrách aj v salde. Z danené to nebolo v daňovom priznaní. Lenže z jednej strany majitel firmy to už nechce vydieť v knihe faktúr ale z druhej strany ma tlačí moja šéfka, že to musím mať podložené od dodávateľa, že si nebude vymáhať záväzok. Je to zamotané. Čo sa môže stať že to tento rok zdaním a zároveň sprovodím zo sveta? Môže my to nejak daňový úrad spochybniť?
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Pokiaľ to zdaníte, nemyslím si, že by mal s tým daňový úrad problém.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak budete bombardovať dodávateľov, že evidujete neuhradené zaväzky, môže sa stať, že sa "zobudia" a budú trvať na zaplatení.
záväzky 2006 sú premlčané, takže aj keby sa tak stalo, dá sa namietať premlčanie a súd konanie zastaví. Problém vidím v tom, že neboli dodanené v r.2009.
Odpis je daňový výnos, DU nebude namietať. Ak by v budúcnosti odpísaný záväzok vymáhal a nebol premlčaný, tak sa to dá riešiť aj potom.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Máme neuhradené záväzky z roku 2007, pri ktorých v januári 2011 uplynulo 36 mesiacov od splatnosti. Takže nám hrozilo zvýšiť základ dane podľa § 17 ods.27. V tom istom zdaňovacom období, v októbri 2011 tieto záväzky zanikli vzájomným započítaním, takže dúfam že § 17 ods. 27 je pre nás bezpredmetný a základ dane neupravujeme.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja ešte riešim daňovo len rok 2010, a vy?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Správne má byť 2010. Bol to omyl.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať ako postupovať v tomto prípade. Došlú faktúru z roku 2005 sme v roku 2009 odpísali, dali do výnosov a odviedli z nej daň. Teraz nám však prišla inventarizácia pohľadávok a záväzkov, kde firma uvádza vyššie spomínanú faktúru ako neuhradenú. My ju však už v účtovníctve neevidujeme. Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak bola splatná v r. 2005, tak v r. 2010 je už premlčaná, nemusíte im ju potvrdiť. Závisí od Vášho rozhodnutia, či im akceptujete ich nároky. Ak by s tým šli na súd, nepochodia, ak namietnete premlčanosť /súd konanie zastaví/.
Dobrovoľné plnenie nie je vylúčené.
3 0
Margita K. Margita K.

Margita K. je offline (nepripojený) Margita K.

Zaujímalo by ma obdobie, kedy je záväzok premlčaný? Firma nám poslala inv.pohľadávok, kde vraj máme neuhradenú jednu fa ešte z roku 2008. A konateľ tvrdí, že to je neoprávnený nárok. Ďakujem.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ester plus Pozri príspevok
Máme neuhradené záväzky z roku 2007, pri ktorých vr. 2010 uplynulo 36 mesiacov od splatnosti. Takže nám hrozilo zvýšiť základ dane podľa § 17 ods.27.
tak mám zvýšiť ZD?Doteraz som s nimi nič nerobila?aký účet na to použiť?cez ID?
mám aj záväzok splatný k 31.01.2010? nemienia ho zaplatiť - s tým odpisom potom počkám do r.2013?
Naposledy upravil Maxinka : 18.03.11 at 13:41 Dôvod: oprava
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Margita K. Pozri príspevok
Zaujímalo by ma obdobie, kedy je záväzok premlčaný? Firma nám poslala inv.pohľadávok, kde vraj máme neuhradenú jednu fa ešte z roku 2008. A konateľ tvrdí, že to je neoprávnený nárok. Ďakujem.
4 roky
konateľ tvrdí, ale firma môže poslať opis faktúry a vy musíte dokázať, že ste ju zaplatili, alebo namietať, že faktúra bola vystavená neoprávnene.
Dodávateľ sa môže obrátiť na súd, vtedy tvrdenie konateľa nebude postačujúce.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, samozrejme - staré zavazky treba dodaniť - rok 2007 povinne.
Maxinka Pozri príspevok
tak mám zvýšiť ZD?Doteraz som s nimi nič nerobila?
mám aj záväzok z r.2009? s tým čo?
rok 2009 -žeby zaplatiť?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
áno, samozrejme - staré zavazky treba dodaniť - rok 2007 povinne.

rok 2009 -žeby zaplatiť?
tak mám zvýšiť ZD-urobiť to cez prip. položky a nadalej ich viesť ako záväzok alebo ich môžem úplne odpísať?aký účet 321/648?urobiť cez ID?
-nemienia ho zaplatiť, lebo niečo porušili v zmluve - s tým odpisom potom počkám do r.2013?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak nemienia zaplatiť, neuznali faktúru, vôbec ju nemali účtovať.
odporúčam odpísať.
K tomu ostatnému - treba urobiť vlastné rozhodnutie v rámci firmy, obe možnosti sú správne.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

ďakujem-ten účet mám dobrý?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ano
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
účet 321/648
zaúčtovať celé aj s DPH ako OZD? nebude to prip.položka?
-len tak mimo: odpis pohľ. - Neovpl.ZD
odpis záv. - Ovpl.ZD
Naposledy upravil Maxinka : 23.03.11 at 11:48 Dôvod: oprava
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
zaúčtovať celé aj s DPH ako OZD? nebude to prip.položka?
-len tak mimo: odpis pohľ. - Neovpl.ZD
odpis záv. - Ovpl.ZD
skúšam
0 0
vanea vanea

vanea je offline (nepripojený) vanea

toto by zaujímalo i mna....kam zaučtovať zavazok voci socialke a zdravotnej v PU, ked je rozhodnutie o premlčani? thx
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať