Zavrieť

Porady

Odpis premlčaných záväzkov

Ahojte poraďaci. Chcela by som sa poradiť. Účtujem jednu firmu v ktorej sa menili majitelia. Ťahajú sa mi tam záväzky už od roku 2006,2007 roku. Chcem sa spýtať či musím mať podložené nejak od tých firiem, že si už nebudú vymáhať záväzok alebo môžem vysporiadať tieto záväzky 321/648. Nový majitel, ktorý funguje cez dva roky ich už nechce mať v účtovnícve lebo počas tohto obdobia vôbec nebolo možné nijako zistiť čo to je za záväzky. Ide o zahraničné faktúry a ani na písomné výzvy nik neodpovedá. Tak neviem čo stým.

Dakujem Jana
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
AdaMtiM Pozri príspevok
Mám podobnú situáciu. V r. 2010, 2011 som dodanila záväzky 36m po splatnosti v daňovom priznaní. Tento rok by som ich chcela úplne odpísať, keďže sú už premlčané a nikto ich od nás ani nevymáhal /a vyradiť z knihy záväzkov/..... platí teda ako je v citovanom príspevku: zápis 321/648 - výnos bude tento rok odpočitateľná položka? Ďakujem
áno.
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Toto sú moje prvé záväzky s takouto vysokou dobou po splatnosti. Takže by som si rada odsúhlasila, či uvažujem správne.
Pri účtovaní bežnej firmy, ak mám záväzky po lehote splatnosti 36 mesiacov, ja ich ale plánujem v budúcnosti uhradiť, tak len v roku kedy uplynie 36 mesiacov po splatnosti povýšim ZD o celkovú sumu záväzkov v zmysle § 17 ods 27- uvediem na r. 180 daňového priznania. Neúčtujem nič.
a) Ak ho o rok neskôr zaplatím, v nasledujúcom roku bude výška záväzku položkou znižujúcou základ dane.
b) Ak ho o rok neskôr nezaplatím a stane sa premlčaným, tak musím zaúčtovať 321/648 a výška záväzku bude položkou znižujúcou základ dane? Čo ak ho plánujem neskôr uhradiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Aj ked je zavazok premlcany ešte zo zakona nezanika, nemusiš ho odpisat ale ak uznavas ten zavazok a si ochotna ho zaplatit napr o šesť rokov tak ten zavazok ponecháš v učtovníctve.
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Kejka veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Môžem sa ešte spýtať? Ak firma vstúpila do konkurzu 5.11.2012, a tiež mám staré záväzky po splatnosti 36 mesiacov, tak ja počítam po splatnosti 36 mesiacov k tomuto dátumu nie k 31.12.2012.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať