Zavrieť

Porady

Odpisy a daň z motorového vozidla

Dobrý deň, potrebujem poradiť vo veci, že keď SZČO využíval auto na podnikanie, mal odpisy aj platil daň z motorového vozidla a rozhodol sa že od 01.01.2011 auto vyradí a bude využívať len na súkromné účely môže nahlásiť na DU zánik daňovej povinnosti na daň z motorového vozidla dňom 31.12.2010 a auto vyradiť dňom 01.01.2011 aby odpisy za rok 2010 mohol uplatniť??? Alebo aj zánik, aj vyradenie musí byť 01.01.2011 kvôli odpisom. Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    otázka Pozri príspevok
    Áno, ale ako to celé ukončiť? Posledný odpis si v r.2011, ani v r.2012 neuplatní, lebo MV nebude využívať možno nikdy, nakoľko využíva súkromné MV, čo s tým? Posledná splátka mi je jasná = VNZD.
    No ten odpis môžeš zaúčtovať ako VNZD(nedaňový výdavok) a bude to odpísané. Aký problém?

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    otázka Pozri príspevok
    To mi jasné, že daň z MV neplatí . Ide mi o ten odpis a poslednú splátku.
    Ja som odpovedala Batorekovi. Ale aj v druhom prípade platí ,že ak auto nebolo používané na podnikanie, tak odpis sa neuplatňuje.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Vivči, cestná daň nijako s odpismi nesúvisí. Ak chceš mať odpis za rok 2010 musíš mať auto 31.12.2010 v majetku, teda ho nemôžeš 31.12.2010 vyradiť, odhlásiť ale zánik daňovej povinnosti na cestnú daň k 31.12.2010 môžeš keď už ho 1.1.2011 používať nebudeš.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    IvoM Pozri príspevok
    Vivči, cestná daň nijako s odpismi nesúvisí. Ak chceš mať odpis za rok 2010 musíš mať auto 31.12.2010 v majetku, teda ho nemôžeš 31.12.2010 vyradiť, odhlásiť ale zánik daňovej povinnosti na cestnú daň k 31.12.2010 môžeš keď už ho 1.1.2011 používať nebudeš.
    Iba uvediem na správnu mieru, cestná daň je zastaralý pojem, máme už len daň z MV.

    Vivči je offline (nepripojený) Vivči

    Vivči
    Ďakujem za radu, takže nemôžem dostať žiadnu pokutu za to, že auto mám napr. do 05.01.2011 v majetku, ale odhlásené bude z dane z motorového vozidla už 31.12.2010??? Len aby som sa uistila.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Vivči Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, takže nemôžem dostať žiadnu pokutu za to, že auto mám napr. do 05.01.2011 v majetku, ale odhlásené bude z dane z motorového vozidla už 31.12.2010??? Len aby som sa uistila.
    Ak ho aj celý rok používal, malo byť prihlásené, ak neopoužíval, bolo potrebné si splniť oznamov. povinnosť-odhlásenie. V tomto prípade, bolo použív., a bolo aj prihlásené, všetko je v rámci zákona.

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Dobrý deň.
    Mám otázku mot. vozidlo je v majetku podnikateľa teda v tech.
    preukaze vozidla je na IČO: Na podnikanie ho nevyužíva môže sa
    odhlásiť z dane MV? Alebo keď ho má na IČO musí dať povinne platiť.? Ďíky Batorek

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Nadväzujem na tému a poprosím ako postupovať pri účtovaní:
    MV bolo zakúpené a zaradené do majetku firmy, r. 2011 je posledným rokom odpisovania a v 01/11 bola splatená posledná splátka úveru za MV. Avšak k 31.12.2010 bolo MV odhlásenie z DÚ, nakoľko sa po celý r.2011 nevyužívalo a nebude sa využívať ani v r.2012. Nie je mi jasné čo s posledným odpisom a ako zaúčtovať poslednú splátku. Ďakujem.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    batorek Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Mám otázku mot. vozidlo je v majetku podnikateľa teda v tech.
    preukaze vozidla je na IČO: Na podnikanie ho nevyužíva môže sa
    odhlásiť z dane MV? Alebo keď ho má na IČO musí dať povinne platiť.? Ďíky Batorek
    Ak ho nevyužíva na podnikanie a neuplatňuje si prac. cesty, keď je aj na IČO nemusí platiť daň z mot. vozidiel.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    otázka Pozri príspevok
    Nadväzujem na tému a poprosím ako postupovať pri účtovaní:
    MV bolo zakúpené a zaradené do majetku firmy, r. 2011 je posledným rokom odpisovania a v 01/11 bola splatená posledná splátka úveru za MV. Avšak k 31.12.2010 bolo MV odhlásenie z DÚ, nakoľko sa po celý r.2011 nevyužívalo a nebude sa využívať ani v r.2012. Nie je mi jasné čo s posledným odpisom a ako zaúčtovať poslednú splátku. Ďakujem.
    Ak sa nevyužívalo na podnikanie, tak si nemôže uplatňovať odpisy.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    ilona Pozri príspevok
    Ak ho nevyužíva na podnikanie a neuplatňuje si prac. cesty, keď je aj na IČO nemusí platiť daň z mot. vozidiel.
    To mi jasné, že daň z MV neplatí . Ide mi o ten odpis a poslednú splátku.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    otázka Pozri príspevok
    To mi jasné, že daň z MV neplatí . Ide mi o ten odpis a poslednú splátku.
    Splátku samozrejme zaplatíš, ale bude to nedaňový výdavok.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    marjankaj Pozri príspevok
    Ak sa nevyužívalo na podnikanie, tak si nemôže uplatňovať odpisy.
    Áno, ale ako to celé ukončiť? Posledný odpis si v r.2011, ani v r.2012 neuplatní, lebo MV nebude využívať možno nikdy, nakoľko využíva súkromné MV, čo s tým? Posledná splátka mi je jasná = VNZD.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    [QUOTE=marjankaj;1908074]No ten odpis môžeš zaúčtovať ako VNZD(nedaňový výdavok) a bude to odpísané. Aký problém?[/QUON
    No bomba, toto počujem 1x..... Ešte raz veľká vďaka....

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    marjankaj Pozri príspevok
    No ten odpis môžeš zaúčtovať ako VNZD(nedaňový výdavok) a bude to odpísané. Aký problém?[/QUON
    No bomba, toto počujem 1x..... Ešte raz veľká vďaka....
    No je taká otázka.
    Ako slúžilo to auto na zabezpečenie zdaniteľných príjmov?

    §2
    i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
    Naposledy upravil marjankaj : 02.12.11 at 09:19

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.