Zavrieť

Porady

Reakcia na odpoveď dopytu z DRSR (Školenie-občerstvenie)

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V téme Otázky a odpovede z DRSR daň z príjmu ma zaujala odpoveď http://www.porada.sk/1579041-post71.html.


Aký máte názor prosím na odpoveď z DRSR . Ja som toho názoru , že ak zakúpim do firmy kávu,minerálku a iné občerstvenie pre bežné pohostenie , tak to považujem za nedaňový výdavok .

Prekvapila ma odpoveď z DRSR , že prečo ak podnikateľ má živnosť na vykonávanie školiacej činnosti , kedy školenie trvá 8 hodín, účastníci zaplatia za toto školenie poplatok vo výške 40 euro , prečo teda , ak na školenie sa objedná pre nich občerstvenie resp. obed by by sme to nemali považovať za daňový výdavok.

Však ak sa koná školenie , tak je predpoklad, že sa objedná k tomu niekde aj priestor pre školiacich a aj sa podá strava .Veď predsa sa to platí z poplatku za školenie .

Pritom, ak by si tento školiaci uplatnil napr. stravné zo SC(ZoCN) a má obed napísaný dokonca aj v pozvánke, tak naň nárok nemá, aby si ho účtoval.

Ďakujem za reakcie .
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
V téme Otázky a odpovede z DRSR daň z príjmu ma zaujala odpoveď http://www.porada.sk/1579041-post71.html.


Aký máte názor prosím na odpoveď z DRSR . Ja som toho názoru , že ak zakúpim do firmy kávu,minerálku a iné občerstvenie pre bežné pohostenie , tak to považujem za nedaňový výdavok .

Prekvapila ma odpoveď z DRSR , že prečo ak podnikateľ má živnosť na vykonávanie školiacej činnosti , kedy školenie trvá 8 hodín, účastníci zaplatia za toto školenie poplatok vo výške 40 euro , prečo teda , ak na školenie sa objedná pre nich občerstvenie resp. obed by nemohla byť daňovým výdavkom .

Však ak sa koná školenie , tak je predpoklad, že sa objedná k tomu niekde aj priestor pre školiacich a aj sa podá strava .Veď predsa sa to platí z poplatku za školenie .

Pritom, ak by si tento školiaci uplatnil napr. stravné zo SC(ZoCN) a má obed napísaný dokonca aj v pozvánke, tak naň nárok nemá, aby si ho účtoval.

Ďakujem za reakcie .
Zdieľam rovnaký názor ako Ty, ale aj rovnaký, ako v odpovedi z drsr. Doplňujem: neprečítala som si poslednú vetu, preto svoju odpoveď poopravím. Súhlasím, že to nie sú výdavky na reprezentáciu, ale nemôžem súhlasiť už s tým, že sú to nedaňové výdavky. Podľa mňa , jednoducho daňováčka spravila v odpovedi chybu.
Naposledy upravil Tweety : 19.01.11 at 11:29
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Myslím si, že tento problém sa dá odbúrať jednoduchým spôsobom. Do objednávky školenia uviesť, že poplatok je vrátane občerstvenia. A v tom prípade ja osobne nevidím dôvod uznať výdavok/náklad na občerstvenie ako daňový.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Priznám sa , že som zostala zaskočená a som rozhodnutá, že dnes budem písať dotaz .
Mám klientku právnickú osobu , s.r.o. vytvorená čiste len na školiteľstvo za poplatky od účastníkov s podaním stravy .Ja túto stravu účtujem ako náklad .Jedná sa o celodenné školenia.

Proste príjem v s.r.o. je dosahovaný jedine zo školiacej činnosti . Preto moja reakcia, lebo som zostala v nemom úžase pri tejto odpovedi .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Myslím si, že tento problém sa dá odbúrať jednoduchým spôsobom. Do objednávky školenia uviesť, že poplatok je vrátane občerstvenia. A v tom prípade ja osobne nevidím dôvod uznať výdavok/náklad na občerstvenie ako daňový.
Lenže prenájom školiacej miestnosti je od jednej firmy a stravovanie zabezpečuje iná firma (stravovacia spoločnosť ).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
Zdieľam rovnaký názor ako Ty, ale aj rovnaký,ako v odpovedi z drsr.
Neviem , nerozumiem vyznačenému , predsa som už len staršia osoba
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Ja si myslím, že náklady na stravu by mali byť v tomto prípade daňové náklady, nakoľko náklady na reprezentáciu sú náklady na reprezentáciu účtovnej jednotky, čo v prípade spoločnosti, ktorá organizuje školenia za poplatok, nieje reprezentácia vlastnej spoločnosti, ale služba.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Gabca Pozri príspevok
Ja si myslím, že náklady na stravu by mali byť v tomto prípade daňové náklady, nakoľko náklady na reprezentáciu sú náklady na reprezentáciu účtovnej jednotky, čo v prípade spoločnosti, ktorá organizuje školenia za poplatok, nieje reprezentácia vlastnej spoločnosti, ale služba.
Súhlasím s Tebou .

Ale v dopyte sa tiež spomína poplatok za školenie, takže aj tam sa zrejme jedná o službu .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Neviem , nerozumiem vyznačenému , predsa som už len staršia osoba
Veď ani ja jej nerozumie, viď príspevok, už som ho opravila, to je tak, keď vyjadrenia najkompetentnejších, hoci nie sú správne, nečítame do konca. Prepáč.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
Veď ani ja jej nerozumie, viď príspevok, už som ho opravila, to je tak, keď vyjadrenia najkompetentnejších, hoci nie sú správne, nečítame do konca. Prepáč.
Ďakujem Majka Lebo som si myslela, že zdielaš aj môj názor aj názor DRSR .Tak som chcela vidieť rozdiel .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Ďakujem Majka Lebo som si myslela, že zdielaš aj môj názor aj názor DRSR .Tak som chcela vidieť rozdiel .
Zdieľala som ho, ale len po poslednú vetu, tam bol pes zakopaný.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Zita5 Pozri príspevok
Súhlasím s Tebou .

Ale v dopyte sa tiež spomína poplatok za školenie, takže aj tam sa zrejme jedná o službu .
Chápem to takto: Organizátor školenia vykonáva službu pre iných odberateľov, za službu si účtuje poplatok, vystaví doklad podľa daňových predpisov. Jeho náklady sú odmena prednášajúcemu, prenájom priestoru, občerstvenie, materiály na školenie a podobne.
1 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

tiež som zadala dopyt na školení ohľadne občerstvenia a daň. nákladov. Jednoznačne mi povedala že sú nedaňové. Avšak je iné keď nám niekto prenájme priestory na školenia vrátane občerstvenia - vtedy je to dańový náklad.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
kimart Pozri príspevok
tiež som zadala dopyt na školení ohľadne občerstvenia a daň. nákladov. Jednoznačne mi povedala že sú nedaňové. Avšak je iné keď nám niekto prenájme priestory na školenia vrátane občerstvenia - vtedy je to dańový náklad.

A aký je v tom rozdiel, keď občerstvenie podá firma , ktorá prenajíma priestor, a keď občerstvenie dodá jedna firma a prenájom druhá?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kimart Pozri príspevok
tiež som zadala dopyt na školení ohľadne občerstvenia a daň. nákladov. Jednoznačne mi povedala že sú nedaňové. Avšak je iné keď nám niekto prenájme priestory na školenia vrátane občerstvenia - vtedy je to dańový náklad.
Ja mám aj taký prípad, že s.r.o. už školenie robila aj vo svojich priestoroch , ktoré má v prenájme . Prečo ? Lebo sa skonštatovalo, že celodenný prenájom za školiaci priestor je v takej cene , ako je nájom priestorov s.r.o. za celý mesiac. Bolo to jednoducho drahé .Tam by to potom ťahalo s.r.o. skôr do straty , ako do vykázania zisku .Takže nedá sa jednoznačne apelovať tým , že ak je priestor prenajatý , tak občerstvenie alebo strava by mala tým byť považovaná za daňový náklad .

A ak školenie vykonám vo svojich priestoroch , tak bude nedaňový náklad na podanie stravy .
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

je to slovná hra, ako sa to definujete vo faktúre, apoň som to tak pochopila
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

No, mne to bolo takisto divné - odpoveď z drsr, čo mi poslali...pretože si myslím, že ak kúpim minerálky a podobne samostatne a slúži to pre školenie, tak by to mal byť daňový výdavok.
Budem rada, ak podá ešte niekto iný dopyt a bude to inak
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
grammatika Pozri príspevok
No, mne to bolo takisto divné - odpoveď z drsr, čo mi poslali...pretože si myslím, že ak kúpim minerálky a podobne samostatne a slúži to pre školenie, tak by to mal byť daňový výdavok.
Budem rada, ak podá ešte niekto iný dopyt a bude to inak
Zajtra ak budem mať čas, tak podám dopyt a potom odpoveď prilepím do tejto témy.


Ďakujem Vám zatiaľ za Vaše reakcie .
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Podľa mňa je to služba ako celok: školenie s občerstvením. Treba to však napísať na pozvánku. Potom vypracovať vnútornú smernicu na vedenie školení: napr. 4 hod. školenie zahŕňa občerstvenie max. do sumy........ 8 hod. zahŕňa občerstvenie max. do sumy .....
Ide o to, že príjem za služby: školenie + strava a na dosiahnutie týchto príjmov je potrebné: priestor + prednášajúci - 1 náklad, strava - zabezpečenie stravy - 2 náklad.
A ešte ma napadlo, aby sa DÚ nepozastavovalo nad týmto, dať do faktúry klauzulu, že napr. účasť jednej osoby - možno meno a zabezpečená strava - napr. ak bol aj obed (neviem ako to na školeniach chodí) - aby nebol v tej firme, ktorej sa fakturuje dvojitý náklad na toho zamestnanca na stravu....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Nechcem do toho veľmi kafrať, ale keď sa na to pozriem sedliackym rozumom, tak myslím, že má DRSR pravdu. Ak firma, čo má v náplni práce školenia, nakúpi občerstvenie, tak je to jej náklad a je to určené na spotrebu. Teda sú to jej reprezentačné výdaje.

Na to, aby to bol daňový náklad, by to občerstvenie, čo nakúpila, musela predávať. A ak predáva občerstvenie, tak by asi mala mať v predmete činnosti maloobchod alebo nákup a predaj tovaru alebo také niečo. Ak to nemá v predmete činnosti, tak nákup a predaj tovaru nie je činnosť na zabezpečenie zisku a nákup minerálky sa nepovažuje za nákup tovaru určeného na predaj, ale ako spotrebný tovar (na spotrebu, reprezentačné).

Keby tá školiaca firma poskytla školenie, v rámci ktorého by predávala to občerstvenie (trebárs aj za takú istú cenu, ako nakúpila, alebo prípadne s pripočítaním zisku), tak by nákup občerstvenia podľa mňa v pohode bol obhájiteľný daňový náklad (niečo podobné, ako závodný bufet, ktorý nakúpi minerálku a predá ju).

Alebo inou možnosťou je, zabezpečiť občerstvenie cez inú firmu a faktúru dať uhradiť objednávateľovi školenia (problém možno bude, ak sú to individuálni objednávatelia).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pridá ešte niekto svoj názor , resp.skúsenosť z praxe ? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať