Zavrieť

Porady

darovacia zmluva

Dobrý deň,
chcem sa spýtať či môže prepadnúť dadovacia zmluva na pozemok potvrdená obecným úradom a svedeckými podpismi, na ktorú sa nevystavil list vlastníctva. Na tento pozemok je vystavený nový list vlastníctva na inú osobu. Darovacia zmluva bola vystavená 1971, následný prevod pozemu bol urobený v roku 1979. Môžem tento pozemok dostať späť?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vlastníctvo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Otcov brat ho nadobudol oprávnene, nemusí nič vracať.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Darovacia zmluva sama neprepadne. Za podmienok vyjadrených v § 630 občianskeho zákonníka môžeš dar žiadať späť. Svoje tvrdenie musíš dokázať.

    § 630

    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Danielle369, VieraPopluharova, terezamaria
    Otázka, nie odpoveď (1)
    2

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je pravda, že je to nejasné. Z poslednej vety som sa domnievala, že bol darca, len sa to neskoro zapísalo.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mária27 Pozri príspevok
    Darovacia zmluva sama neprepadne. Za podmienok vyjadrených v § 630 občianskeho zákonníka môžeš dar žiadať späť. Svoje tvrdenie musíš dokázať.

    § 630

    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
    MYslím, že pemas sa pýtal na niečo iné (formuloval to skutočne krkolomne...), Ja som z napísaného pochopil, že niekto mu darovacou zmluvou (v roku 1971) daroval nejaký pozemok, ale asi to nedali zaevidovať na kataster. Tento pozemok bol v roku 1979 (teda 8 rokov po tom, čo bol darovaný jemu) napísaný na inú osobu, takže asi chce pemas vedieť, kto je teda právoplatným vlastníkom. Či tá darovacia zmluva ho oprávnňuje domáhať sa daného pozemku?

    Zaujímalo by to aj mňa...

    pemas1 je offline (nepripojený) pemas1

    pemas1
    Darca bol môj dedo a doroval to môjmu otcovi. No neskôr sa celý pozemok napísal na otcovho brata.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.