Zavrieť

Porady

DP k dani z motorových vozidiel

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
DP k DzMV idem robiť prvý krát a nie je mi vo všetkom jasno. Jedná sa o ťahač a náves (v osvedčení o evidencii je uvedený ako príves nákladný). Teraz som v pomykove , lebo neviem či za jazdnú súpravu môžem považovať aj príves, keď v zákone č. 582/2004 § 88 ods.2 písm.c) sa považuje za jazdnú súpravu len ťahač a náves a zase v prílohe č.4 k zákonu 582/2004Z.z. v znení zákona č.517/2005 Z.z je uvedené, že jazdné súpravy sú návesové a prívesové. A ešte pri určovaní sadzby dane na ťahač a náves v tomto prípade mám vychádzať z ktorého údaja uvedeného v osvedčení o evidencii z riadku 32 alebo 33 ? Ak by mi niekto vedel poradiť, budem veľmi vďačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

    S.Ch.
    Na stránke www.drsr.sk som našla toto usmernenie:

    Pokyn DR SR
    k zisteniu údajov rozhodujúcich pre určenie základu dane z motorových vozidiel
    pri úžitkových vozidlách


    Základom dane podľa § 87 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 582/2004 Z.z.“) je pri úžitkovom vozidle a autobuse ich celková hmotnosť v tonách a počet náprav, a to osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo.
    Podľa § 96 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.

    Podkladom pre určenie základu dane sú údaje o vozidle uvedené v dokladoch vozidla, ktorými sú napr. technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii.
    Účinnosťou zákona č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov od 1.marca 2005 (ďalej „zákon č. 725/2004 Z.z.) vozidlám, ktoré podliehajú prihláseniu do evidencie vozidiel sa vydá osvedčenie o evidencii (ďalej „osvedčenie“), pričom podľa § 112 citovaného zákona technické preukazy vozidiel vydané predo dňom nadobudnutia zákona č. 725/2004 Z.z. zostávajú v platnosti. Osvedčenie vydané podľa zákona č. 725/2004 Z.z., je pojmovo upravené odlišne a údaje o pohotovostnej a užitočnej hmotnosti, ktoré tvoria celkovú hmotnosť vozidla zákon č. 725/2004 Z.z. ani iný právny predpis neupravuje.

    Pre účely určenia základu dane z motorových vozidiel pri úžitkových vozidlách a autobusoch sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 32 osvedčenia. Pri návesových jazdných súpravách sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 33, pričom počet náprav na uvedenom riadku by sa mal zhodovať s počtom náprav uvedených na riadku č. 39.

    Údaje nachádzajúce sa na riadku č. 32 a riadku č. 33 osvedčenia zodpovedajú celkovej hmotnosti určenej v súlade s § 96 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z.

    Osvedčenia nie sú vyplňované jednotne a pri návesových jazdných súpravách na riadku č. 33 môže byť okrem údajov o hmotnostiach pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedený aj údaj o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (tzv. točnicu). Uvedenú skutočnosť správca dane zistí porovnaním riadkov č. 33 a 39 osvedčenia.
    Nakoľko pri návesových jazdných súpravách základom dane je celková hmotnosť jednotlivého vozidla (t.j. numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy), údaj o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (točnicu) sa do celkovej hmotnosti nezapočítava.

    Na základe uvedeného pri návesových jazdných súpravách základu dane zodpovedajú údaje o hmotnostiach pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedené na r. č. 33, a to bez údaja o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (točnicu).


    Vypracované: október 2006

    Anna B je offline (nepripojený) Anna B

    Anna B
    V prvom radi si zisti, či sa jedná o príves alebo náves-skutočnosť.
    Stalo sa mi, že v TP som mala uvedený príves a v skutočnosti to bol náves, takže sme museli opravovať TP.

    danica996 je offline (nepripojený) danica996

    danica996
    Presne tá istá chyba je aj teraz. V skutočnosti je to náves, takže v osvedčení o evidencii sa to bude musieť dať opraviť (tak v tomto už mám teraz jasno). A čo sa týka tých údajov pri určovaní sadzby dane, tak sa má pri ťahači a aj pri návese vychádzať z riadku 33 ? Ešte toto by som potrebovala potvrdiť, že či je to správne. Ďakujem.

    S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

    S.Ch.
    Aj ja práve riešim ťahač a náves a podľa § 96 zákona 582/2004 mi tiež vychádza, že sadzba sa pri návese a pri ťahači určí podľa riadku 33 (súčtom za jednotlivé nápravy).

    DP k dani z motorových vozidiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.