Zavrieť

Porady

Daň z krátkeho dedičstva.

Dobrý deň !
Naša matka žila 20 rokov v jednoizbovom byte, ktorý sme so sestrou potom po matkinej smrti ( január 2010) zdedili narovnako. Nebývali sme tam. Nepodnikalo sa tam. Vlastníkmi sme sa stali v apríli 2010 po dedičkom konaní ( kataster).
O tri mesiace neskôr sme byt cez realitnú kanc. predali ( kúpnou zmluvou)
a od júla 2010 je v Katastri už vedený nový právoplatný vlastník.
Chceli by sme sa spýtať prosím,pretože tuším, že sa za všetko platí štátu.
Nemáme so sestrou nejakú povinnosť v súvislosti s týmto predajom,keď budeme robiť daňové priznanie teraz v marci 2011 za rok 2010?
Ďakujem vopred za cenné rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Neviem či sa niečo zmenilo. Pred dvomi rokmi som so súrodencami zdedila po mamine byt, ktorý sme asi po pol roku predali. Nikto z dedičov tam nemal trvalý pobyt a ani sme ho nevlastnili 5 rokov. Neplatili sme žiadne dane len poplatky.
    Predávala nám ho tiež realitná kancelária.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    verkaz Pozri príspevok
    Neviem či sa niečo zmenilo. Pred dvomi rokmi som so súrodencami zdedila po mamine byt, ktorý sme asi po pol roku predali. Nikto z dedičov tam nemal trvalý pobyt a ani sme ho nevlastnili 5 rokov. Neplatili sme žiadne dane len poplatky.
    Predávala nám ho tiež realitná kancelária.
    prečítaj si pozornejšie predch. odpoveď. Doba 5 rokov sa sleduje spolu u poručitela aj dediča. Zrejme v ňom bývala viac ako 5 rokov tvoja matka.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Áno, bola vlastníčka asi 15 rokov, tak isto ako je to v zadanej otázke.
    Takže ani oni by podľa toho nemali platiť nič okrem poplatkov, ktoré už zaplatili notárovi.

    boro456 je offline (nepripojený) boro456

    boro456
    Vážená a milá poraďácka spoločnosť !
    Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše cenné rady a ak by sa niečo zmenilo, dáme si vedieť . :-) Pekný deň a aj víkend prajem !

    meha je offline (nepripojený) meha

    meha
    Dobrý deň.Chcem sa spýtať ako je to s daňovým priznaním ak otec zomrel v roku 2012,mám osvedčenie o dedičstve.Zo súdu mi došlo zaplatiť poplatok ohľadne dedičstva a ak som správne pochopila,ide o správoplatnenie dedičského konania.Vlastníkom v katastri je ešte stále otec.Dedila som pôdu.Chcem sa spýtať či je potrebné podávať daňové priznanie aj keď ide o daň z dedičstva,ktorá je oslobodená.Na mestskom úrade mi totiž odmietli podať túto informáciu z dôvodu,že som nemala osvedčenie o dedičstve.Ja si len chcem splniť svoju povinnosť a nenarobiť si problémy.V čom by im pomohlo osvedčenie o dedičstve?

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    verkaz Pozri príspevok
    Daň z dedičstva sa neplatí a ani z financií získaných jeho predajom.
    toto vseobecne neplati ...

    je to pravda len pokial splna podmienky oslobodenia od dane z prijmu z predaja nehnutelnosti ...
    t.j. ak tam mal dedic ako vlastnik 2 roky trvaly pobyt alebo doba, pocas ktorej vlastnil nehnutelnost porucitel a dedic bola aspon 5 rokov

    Daň z krátkeho dedičstva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.