Zavrieť

Porady

Dve daňové priznania?

Dobrý deň.

Po dohode zo zamestnávateľom som si od 1.Augusta založil živnosť.
Lenže kôli čerpaniu dovolenky som pracoval do 15.Augusta na TPP.

Takže teraz mám dilemu ako vypísať daňové priznanie.

Mám nárok na vrátenie všetkých preddavkov čo mi strhol zamestnávateľ kým som bol na TPP?(môj príjem nepresiahol 4025,70€)

Mám nárok aj na zamestnaneckú prémiu,keďže som mal nízky príjem?

Vďaka za fundovanú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Patrik252 Pozri príspevok
    Čiže ak to správne chápem,pôjdem za sekretárkou aby mi vydala potvrdenie o príjme zo závislej činnosti.
    To bude od 1.Januára do 15.Augusta kým som bol na TPP.
    A od 15.Augusta mám príjem doložit faktúrami ktoré som firme vystavil do konca roka?
    Počíta sa aj faktúra za December ktorá mi bola vyplatená v Januári?

    Hmm. A keďže som ako začínajúci živnostník oslobodený prvý rok od daní,tak preddavky čo mi strhávali,mi budú vrátene?
    Od 15. augusta si urobíš účtovníctvo, ak si chceš uplatniť skutočné výdavky, alebo pôjdeš na paušálne výdavky - bez preukazovania.

    Do príjmov zahrnieš všetky uhradené faktúry do 31.12. kal. roka.
    Žiadny živnostník nie je oslobodený od daní. Výška dane závisí od jeho základu dane - po zohladnení nezd.časti základu dane, ktorú si odpočítava v plnej výške bez ohladu na počet mesiacov podnikania.

    V tvojom prípade - spočítavaš základ dane z podnikania aj zo zamestnania a od súčtu odpočítavaš NČZD na daňovníka. Nemôžeš si ju uplatniť 2-krát.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podávaš jedno DP typu B, kde zahrnieš príjmy zo živnosti aj zo zamestnania. Nárok na zamestnaneckú prémiu nemáš.
    Ak ti vznikne preplatok dane zo záv.činnosti, DU ti ho vráti.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Patrik252 Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Po dohode zo zamestnávateľom som si od 1.Augusta založil živnosť.
    Lenže kôli čerpaniu dovolenky som pracoval do 15.Augusta na TPP.

    Takže teraz mám dilemu ako vypísať daňové priznanie.

    Mám nárok na vrátenie všetkých preddavkov čo mi strhol zamestnávateľ kým som bol na TPP?(môj príjem nepresiahol 4025,70€)

    Mám nárok aj na zamestnaneckú prémiu,keďže som mal nízky príjem?

    Vďaka za fundovanú odpoveď.
    podávaš iba jedno DP typ B, kde uvedieš príjmy zo závislej činnosti podľa §5 aj príjmy zo živnosti podľa §6

    nárok na ZP nemáš

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Nepíšeš, či si mal nejaký príjem aj zo živnosti. Predpokladám, že áno. V tom prípade musíš požiadať bývalého zamestnávateľa o potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a na základe toho a na základe príjmu zo živnosti urobíš daňové priznanie typu B.
    Na zamestnaneckú prémiu nemáš nárok, pretože máš aj živnosť.
    mondes Pozri príspevok
    Nepíšeš, či si mal nejaký príjem aj zo živnosti. Predpokladám, že áno. V tom prípade musíš požiadať bývalého zamestnávateľa o potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a na základe toho a na základe príjmu zo živnosti urobíš daňové priznanie typu B.
    Na zamestnaneckú prémiu nemáš nárok, pretože máš aj živnosť.

    Čiže ak to správne chápem,pôjdem za sekretárkou aby mi vydala potvrdenie o príjme zo závislej činnosti.
    To bude od 1.Januára do 15.Augusta kým som bol na TPP.
    A od 15.Augusta mám príjem doložit faktúrami ktoré som firme vystavil do konca roka?
    Počíta sa aj faktúra za December ktorá mi bola vyplatená v Januári?

    Hmm. A keďže som ako začínajúci živnostník oslobodený prvý rok od daní,tak preddavky čo mi strhávali,mi budú vrátene?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Patrik252 Pozri príspevok
    .....
    Hmm. A keďže som ako začínajúci živnostník oslobodený prvý rok od daní,tak preddavky čo mi strhávali,mi budú vrátene?
    .. a túto informáciu máš odkiaľ

    Dve daňové priznania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.