Zavrieť

Porady

Ako účtovať 2prevádzky v peň.denníku_JÚ

Dobrý deň! Ako začiatočník by som potrebovala rady:
1. keď živnostník má 2 prevádzky (jeden založený k 1.1., druhý v 6. mesiaci), denne má príjmy cez ERP aj jedna aj druhá prevádzka - či viesť na každú prevádzku jednotlivo peňažný denník?
2. K pokladničným blokom z ERP je potrebné vyhotoviť aj VPD k zaúčtovaniu?
3. Či faktúru uhradenú v hotovosti je potrebné zapísať do knihy záväzkov a následne do peň. denníka a pripojiť VPD alebo zapísať iba do peň. denníka, priložiť faktúru a VPD?
Za Vaše odpoveďe ĎAKUJEM.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    vcielka24 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám za odpoveď. Na postup pri faktúre som mala na mysli také faktúry, aké vydáva METRO, keď úhrada nastane hneď pri nákupe.
    Ak sa v Metre uhradí faktúra, tu Vám záväzok nevzniká , nakoľko platíte v hotovosti .

    A napadá ma ešte otázka, pretože som čítala rôzne postupy pri účtovaní tržieb do ERP - či treba denne evidovať v peňažnom denníku tržby za predaj tovaru alebo stačí raz mesačne?

    Okrem toho treba peň.prostriedky v hotovosti evidovať aj v knihe pokladne - nestačí peňažný denník?

    Máme zakúpený softvér od firmy KROS - program ALFA. Ďakujem.
    1)Ak sa v Metre uhradí faktúra, tu Vám záväzok nevzniká , nakoľko platíte v hotovosti .Ale je na Vás , už som sa stretla aj s tým, že Fa z Metra účtovali do záväzkov a potom pri účtovaní platby spárovali platbu so záväzkom.Nie je to chyba , je na Vašom rozhodnutí .

    2) Účtovanie tržieb môžete denne , ale účtujú aj mesačne. Zasa záleží na Vašom rozhodnutí .Ja osobne účtujem denne .

    3) Ak máte program ALFA , tam Vám výdavok alebo príjem v hotovosti zaúčtuje aj do Pokladničnej knihy aj do peňažného denníka súčasne.

    A keď sme pri tej ALFE tam si pekne nastavíte prevádzky ak chcete a budete to mať sledované , ktorá prevádzka má aké tržby a aké výdavky Nastavenie - Číselník - Strediská .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    vcielka24 Pozri príspevok
    Dobrý deň! Ako začiatočník by som potrebovala rady:
    1. keď živnostník má 2 prevádzky (jeden založený k 1.1., druhý v 6. mesiaci), denne má príjmy cez ERP aj jedna aj druhá prevádzka - či viesť na každú prevádzku jednotlivo peňažný denník?
    2. K pokladničným blokom z ERP je potrebné vyhotoviť aj VPD k zaúčtovaniu?
    3. Či faktúru uhradenú v hotovosti je potrebné zapísať do knihy záväzkov a následne do peň. denníka a pripojiť VPD alebo zapísať iba do peň. denníka, priložiť faktúru a VPD?
    Za Vaše odpoveďe ĎAKUJEM.
    1. Vediete jeden peňažný denník( môžete si určiť rozčlenenie na prevádzky pre informáciu účtovnej jednotky) Neviem v akom SW účtujete .
    2) Ak máte na mysli nákup , tak áno vystavujete výdavkový pokladničný doklad .Ak máte na mysli denné tržby , k tým vystavujete príjmový pokladničný doklad.
    3) Všetky došlé faktúry treba zaúčtovať do Knihy záväzkov .Záväzkom nie sú len došlé faktúry .http://www.porada.sk/t124600-praktic...danie+dokladov
    http://www.porada.sk/t45829-ukladani...danie+dokladov

    Treba aby ste si naštudovala Zákon http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-...01-2009-a.html o účtovníctve a Postupy JU http://www.porada.sk/t156210-postupy...-1-2010-a.html.
    Ďakujem Vám za odpoveď. Na postup pri faktúre som mala na mysli také faktúry, aké vydáva METRO, keď úhrada nastane hneď pri nákupe.
    A napadá ma ešte otázka, pretože som čítala rôzne postupy pri účtovaní tržieb do ERP - či treba denne evidovať v peňažnom denníku tržby za predaj tovaru alebo stačí raz mesačne? Okrem toho treba peň.prostriedky v hotovosti evidovať aj v knihe pokladne - nestačí peňažný denník?
    Máme zakúpený softvér od firmy KROS - program ALFA. Ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vcielka24 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám za odpoveď. Na postup pri faktúre som mala na mysli také faktúry, aké vydáva METRO, keď úhrada nastane hneď pri nákupe.
    A napadá ma ešte otázka, pretože som čítala rôzne postupy pri účtovaní tržieb do ERP - či treba denne evidovať v peňažnom denníku tržby za predaj tovaru alebo stačí raz mesačne? Okrem toho treba peň.prostriedky v hotovosti evidovať aj v knihe pokladne - nestačí peňažný denník?
    Máme zakúpený softvér od firmy KROS - program ALFA. Ďakujem.
    Pokial máš na faktúre priamo kod ERP, nemusíš ich evidovať v knihe záväzkov (nie je k nim priložený PPD, sú uhrádzané cez ERP).

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Dobrý deň

    chcela by som Vás poprosiť ako účtovať Fakturu v JU platca DPH v alfe , keď vystavím fa za tovar, ktorý mi na druhý deň uhradí odberateľ v hotovosti a ja mu vystavím blok z registračnej pokladne.
    Neviem či mám pohľadávku zaevidovať a aj DPH
    ako potom učtovať uhradu cez RP? aby som to spárovala

    dakujem

    Ako účtovať 2prevádzky v peň.denníku_JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.