Zavrieť

Porady

zmluva alebo živnosť??

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Prosim vas mam taku dilemu.... Mam živnosť ktora plati od 18.4.2010 do 11.10.2010 moja mama dala na mna uzatvorit nejaku zmluvu o sprostredkovani finančneho poradenstva kotra plati od 1.1.2010. V tej zmluve je uvedene meno priezvisko potom ze miesto podnikania uvedeny moj trvaly pobyt a rod.čislo. Nie je tam napisane ziadne ICO ani nic take...ani kopiu zivnostenkeho listu som neposkytovala...nikomu... Chcem sa spytat povazuje sa to ze to vykonavam na zmluvu alebo na zivnost....Ja to na živnost nemozem robit lebo nemam ani v zivnosti uvedene ze sprostredkovatelske sluzby mam tam len kupa tovaru a predaj konecnemu spotrebitelovi....V skutocnostii tu pracu nevykonavam ale robi ju moja mama....
Nechcem to mat ako živnost.... za co to mam prosim vas povazovat za pracu ktoru vykonavam v ramci zivnosti alebo je to len nejaka bezna pracovna zmluva nikde v tej zmluve nie je napisane ze sa uzatvara na zakde zivnosti alebo nieco take...je tam len veta miesto podnikania a uvedeny moj trvaly pobyt...
Usporiadat
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

pozri sa do registra nbs, či tam nefiguruje tvoje meno...

http://regfap.nbs.sk/search.php

jedna sa o podnikanie na základe osobitného predpisu, ak si zapísaný len v jednom podregistri, tak do 3 mesiacov od zápisu musíš absolvovať finančné vzdelávanie, ak ho neabsolvuješ budeš z registra vymazaný... a mame odporúčam aby sa do registra zapísala čím skôr, nakoľko ak ju niekto natrie, že vykonáva finančné sprostredkovanie riskuje pokutu do 200 000 eur
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pizzanoel Pozri príspevok
Prosim vas mam taku dilemu.... Mam živnosť ktora plati od 18.4.2010 do 11.10.2010 moja mama dala na mna uzatvorit nejaku zmluvu o sprostredkovani finančneho poradenstva kotra plati od 1.1.2010. V tej zmluve je uvedene meno priezvisko potom ze miesto podnikania uvedeny moj trvaly pobyt a rod.čislo. Nie je tam napisane ziadne ICO ani nic take...ani kopiu zivnostenkeho listu som neposkytovala...nikomu... Chcem sa spytat povazuje sa to ze to vykonavam na zmluvu alebo na zivnost....Ja to na živnost nemozem robit lebo nemam ani v zivnosti uvedene ze sprostredkovatelske sluzby mam tam len kupa tovaru a predaj konecnemu spotrebitelovi....V skutocnostii tu pracu nevykonavam ale robi ju moja mama....
Nechcem to mat ako živnost.... za co to mam prosim vas povazovat za pracu ktoru vykonavam v ramci zivnosti alebo je to len nejaka bezna pracovna zmluva nikde v tej zmluve nie je napisane ze sa uzatvara na zakde zivnosti alebo nieco take...je tam len veta miesto podnikania a uvedeny moj trvaly pobyt...
Zákon o dani z príjmov

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Prečo sa mama nezaregistrovala na svoje meno ?Príjmy zo sprostredkovateľskej zmluvy sú považované za príjmy z podnikania , aj keď nie je živnosť .Je tam registrácia podľa osobitného predpisu , ak ovšem je .
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Ice dive Pozri príspevok
pozri sa do registra nbs, či tam nefiguruje tvoje meno...

http://regfap.nbs.sk/search.php

jedna sa o podnikanie na základe osobitného predpisu, ak si zapísaný len v jednom podregistri, tak do 3 mesiacov od zápisu musíš absolvovať finančné vzdelávanie, ak ho neabsolvuješ budeš z registra vymazaný... a mame odporúčam aby sa do registra zapísala čím skôr, nakoľko ak ju niekto natrie, že vykonáva finančné sprostredkovanie riskuje pokutu do 200 000 eur

ano som uvedena na tej stranke je tam nieco ze typ osoby: fyzicka osoba potom je tam dole nieco ze podregister poistenca: viazany finančny agent

čo to presne znamena??? je to mozne aby to spadalo do živnosti ked ja som nikomu nedavala ani len kopiu zivnostenskeho listu to len tak na zaklade ničoho na mna mozu urobit nejaku zmluvu...???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pizzanoel Pozri príspevok
ano som uvedena na tej stranke je tam nieco ze typ osoby: fyzicka osoba potom je tam dole nieco ze podregister poistenca: viazany finančny agent

čo to presne znamena??? je to mozne aby to spadalo do živnosti ked ja som nikomu nedavala ani len kopiu zivnostenskeho listu to len tak na zaklade ničoho na mna mozu urobit nejaku zmluvu...???
Ako sa môžete pýtať takú otázku , však uvádzate , že zmluvu na Vaše meno spravila Vaša matka .
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Zákon o dani z príjmov

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Prečo sa mama nezaregistrovala na svoje meno ?Príjmy zo sprostredkovateľskej zmluvy sú považované za príjmy z podnikania , aj keď nie je živnosť .Je tam registrácia podľa osobitného predpisu , ak ovšem je .
mama robi pre dve banky v nejakych internych zmluvach sa pise ze nemoze vykonavat pre dve banky tuto cinnost ale len pre jednu preto napisala tamtu na mna ..... s tym ze mi slubila ze to nie je na zivnost...ale nejako sa mi to nepozdava....Nemoze sa to povazovat ze su to prijmi zo zavislej cinnosti???Ako to moze niekto robit ked nema zivnoszt? Ja ju mam pozastavenu ked spravim uctovnictvo tak to tam nemozem zauctovat napr. prijem 500 eur dna 14.3.2010 ked v tom case je zivnost pozastavena a moj uctovny rok je od 18.4.2010 do 11.10.2010....
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ako sa môžete pýtať takú otázku , však uvádzate , že zmluvu na Vaše meno spravila Vaša matka .
ano to spravila ale to napr. ta banka si ani neoveri ci ten clovek ma zivnost??nepotrebuje k ej zmluve o sprostredkovani pripojit kopiu zivnostenksehO??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pizzanoel Pozri príspevok
ano to spravila ale to napr. ta banka si ani neoveri ci ten clovek ma zivnost??nepotrebuje k ej zmluve o sprostredkovani pripojit kopiu zivnostenksehO??
k činnosti sprostredkovatela nepotrebuješ živnostenský list. Stačí DIČ pridelene DU. Ide o podnikanie podľa osobitných predpisov.
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
k činnosti sprostredkovatela nepotrebuješ živnostenský list. Stačí DIČ pridelene DU. Ide o podnikanie podľa osobitných predpisov.
V tej zmluve nie je uvedene ziadne DIC ani ICO, preto mi je to čudne...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pizzanoel Pozri príspevok
V tej zmluve nie je uvedene ziadne DIC ani ICO, preto mi je to čudne...
v zmluve DIČ nie je uvedené, ale ak by si ho nemala pridelené ako SZČO, musíš sa po uzatvorení zmluvy registrovať na DU.
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
v zmluve DIČ nie je uvedené, ale ak by si ho nemala pridelené ako SZČO, musíš sa po uzatvorení zmluvy registrovať na DU.
čo s tym mam robit??? To si musim normalne priznat v danovom priznani ako prijem zo zivnosti? Nemozem to dat do zavislej cinnosti? Ja mam teraz pozastavenu živnost ako to mam zaučtovat v čase ked je dan nejaky prijem z tej banky a ja ju mam pozastavenu v tom termine?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pizzanoel Pozri príspevok
čo s tym mam robit??? To si musim normalne priznat v danovom priznani ako prijem zo zivnosti? Nemozem to dat do zavislej cinnosti? Ja mam teraz pozastavenu živnost ako to mam zaučtovat v čase ked je dan nejaky prijem z tej banky a ja ju mam pozastavenu v tom termine?
Aké má pomenovanie presne tá zmluva ?
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
je to ,,Zmluva o obchodnom zastupeni pri sprostredkovani poistenia"
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pizzanoel Pozri príspevok
je to ,,Zmluva o obchodnom zastupeni pri sprostredkovani poistenia"
Príjem z uvedenej činnosti nemôže byť podľa §5(závislá činnosť), ale podľa § 6, ako som Vám už uviedla vyššie .Okrem iného , zrejme nie je ani registrácia na DU .Nooo .......mama si asi koleduje , aby ste dostali pokuty ...len kto to bude platiť , asi potom mamka .
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Príjem z uvedenej činnosti nemôže byť podľa §5(závislá činnosť), ale podľa § 6, ako som Vám už uviedla vyššie .Okrem iného , zrejme nie je ani registrácia na DU .Nooo .......mama si asi koleduje , aby ste dostali pokuty ...len kto to bude platiť , asi potom mamka .
Hej potom jej to dam cele zaplatit ..... je mi z toho zle... Kolko je ta pokuta ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zitka, sprostredkovanie, registrované v NBS nesúvisí so živnosťou. Aj keď má živnosť pozastavenú (DIČ má pridelené ako SZČO), túto činnosť môže vykonávať. Sú to príjmy, ktoré si citovala vyššie. Len netreba zabudnúť na oznamovaciu povinnosť v ZP - sporostredkovatelia sa považujú za SZČO a aj počas pozastavenej živnosti platia preddavky na ZP.

Ak by však sa išla registrovať počas pozastavenej živnosti na UP, treba oznámiť, že má aj podnikanie podľa osobitných predpisov. Na UP ju nezaregistrujú ako uchádzača o zamestnanie.

Mamka si pomohla, dcére skomplikovala život.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Zitka, sprostredkovanie, registrované v NBS nesúvisí so živnosťou. Aj keď má živnosť pozastavenú (DIČ má pridelené ako SZČO), túto činnosť môže vykonávať. Sú to príjmy, ktoré si citovala vyššie. Len netreba zabudnúť na oznamovaciu povinnosť v ZP - sporostredkovatelia sa považujú za SZČO a aj počas pozastavenej živnosti platia preddavky na ZP.

Ak by však sa išla registrovať počas pozastavenej živnosti na UP, treba oznámiť, že má aj podnikanie podľa osobitných predpisov. Na UP ju nezaregistrujú ako uchádzača o zamestnanie.

Mamka si pomohla, dcére skomplikovala život.
Však práve preto , oznámenie nie je ani na DU .To taktiež spadá pod sankcie -nesplnenie §31 zákona o správe daní a poplatkov .
Lenže tieto informácie sú sprostredkované z jednej strany, možno by mama vniesla iné svetlo .
Zmluvu musela podpisovať dcéra , to by bol už vrchol, aby to mama za dcéru aj podpísala.Ak by podpísala aj dcéra , tak to mali riešiť od počiatku uzavretej zmluvy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
Však práve preto , oznámenie nie je ani na DU .To taktiež spadá pod sankcie -nesplnenie §31 zákona o správe daní a poplatkov .
Lenže tieto informácie sú sprostredkované z jednej strany, možno by mama vniesla iné svetlo .
Zmluvu musela podpisovať dcéra , to by bol už vrchol, aby to mama za dcéru aj podpísala.Ak by podpísala aj dcéra , tak to mali riešiť od počiatku uzavretej zmluvy.
Zitka, ale dcéra bola SZČO, DIČ má pridelené. Alebo počas pozastavenej živnosti sa DIČ vracia ? Síce aj podnikanie podľa osobitných predpisov musí nahlásiť na DU...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Živnosť je síce pozastavená , ale sprostredkovateľa poistenia registrovaného podľa osobitných predpisov vykonávať môžete .To sa nevzťahuje na živnosť.

Ďalšou vecou je , ako na takúto zmluvu zareaguje NBS.....
Naposledy upravil Zita5 : 04.02.11 at 19:04
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Zitka, ale dcéra bola SZČO, DIČ má pridelené. Alebo počas pozastavenej živnosti sa DIČ vracia ? Síce aj podnikanie podľa osobitných predpisov musí nahlásiť na DU...
Veronika pri pozastavení sa neodovzdávalo Osvedčenie o registrácii na
DU .
Ale teraz tieto dni sa to na Porade niekde riešilo, že musia odovzdať Osvedčenie ...(už som postrehla dva prípady)informácia od správkyne dane, že podľa"nového zákona " .Hľadala som k tomu znenie , lenže nie je nič také uvedené v Zákone o správe daní a poplatkov , len ak ukončí podnikanie .Takže ak je to tak, tak by to mali v zákone uvádzať .
Pozastavenie živnosti je určitým spôsob aj ukončením podnikania , ale nie v tom pravom zmysle slova .
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

- jedna vec, je že pravdepodobne nemáš nahlásený podnikateľský účet na DU, neohlásila si podnikanie podľa osobitných predpisov (DU stačí zaslať len kópiu sprostredkovateľskej zmluvy...)

- tieto príjmy ako bolo už povedané sú podľa § 6 t.j. je to príjem zo živnosti podľa osobitných predpisov... t.j. aj keď si myslíš, že tvoje podnikanie je pozastavené de facto pozastavené nie je a máš z neho príjem... predsa nie si mŕtva duša, keď tvoja mama sprostredkováva poistenie a dostáva za to províziu...
keďže máš aj príjem zo závislej činnosti, zdravotné poistenie môžeš zúčtovať v RZZP za 2010...

- čo mi je však na celej veci najdivnejšie na registráciu v NBS potrebuješ minimálne notársky overenú kópiu maturitného vysvedčenia ak nemáš VŠ diplom... a výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace... ten doklad o vzdelaní si viem predstaviť ako mama mohla ešte splašiť... ale ako by sa dostala k výpisu z RT bez toho aby si o tom vedel je mi veľmi divné... lebo tento sa dáva len osobe ktorej sa týka....

- ďalej ak si na tej stránke zapísaný len v jednom registri zo štyroch (sprostredkovanie poistenia, sprostredkovanie dôchodkového poistenia, príjímanie vkladov, sprostredkovanie úverov..) tak musíš do 1.4.2011 predložiť doklad o tom, že si absolvoval osobitné finančné vzdelávanie, ak ho nepredložíš, tak tvoje podnikanie skončí výmazom z registra NBS...

- pokuta, ktorá ti hrozí je minimálne 66 Eur a viac, od DU ak si nenahlasil účet využívaný na podnikanie no a od NBS môže tvoja mama dostať pokutu, že sprostredkúva poistenie / úvery bez povolenia NBS táto pokuta môže byť až do výšky 200 000 eur, samozrejme záleží od toho koľko tento stav trvá, či daná osoba má vzdelanie na výkon tejto funkcie, či bola jej konaním spôsobená dajaká škoda a pod...
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať