Zavrieť

Porady

neuplatnená DPH

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
A máme problém. Sme mesačný platcovia DPH. Zistili sme, že máme nesprávne naúčtovanú faktúru, z ktorej sme si nesprávne uplatnili DPH poníženú o výšku vyúčtovacej zálohovej faktúry. Nanešťastie faktúra bola predmetom daňovej kontroly na DPH za zdaňovacie obdobie 3-05. Máme ešte nejakú možnosť si túto nesprávne uplatnenú DPH znárokovať? Nevie niekto o nejakom spôsobe? A ak nie, tak táto neuplatnená DPH, na ktorú sme mali nárok na odpočitanie bude daňovo neuznaná?
Usporiadat
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

Nerozumiem otázke, predpokladám, že ide o dodávateľskú faktúru.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Podla mna su dve moznosti - podat dodatocne danove priznanie alebo neuplatnenu DPH zauctovat do nedanovych nakladov.Zalezi na sume, o ktoru ide, ci je vhodne upozornovat na seba danovy urad.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

kalkulka píše, že faktúra bola predmetom daň.kontroly........ide o to, či zistené skutočnosti môžu byť dodatočne uplatňované, resp. či je možné podať dodatočné DP po kontrole konkrétneho obdobia. Poradíte skúsenejší?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Paula
kalkulka píše, že faktúra bola predmetom daň.kontroly........ide o to, či zistené skutočnosti môžu byť dodatočne uplatňované, resp. či je možné podať dodatočné DP po kontrole konkrétneho obdobia. Poradíte skúsenejší?
Ja osobne si myslím že ak bola predmetom DK tak už dodatočné podávať nemôžu... bohužiaľ § neviem... ešte dočkaj...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Paragraf 39 zákona o správe daní a poplatkov hovorí:

3/ Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.


O inom časovom obmedzení neviem. Pre Ďalšie riešenie by bolo potrebné teda vedieť, v ktorom mesiaci prebehla kontrola a o aké účtovníctvo ide JÚ aleboPÚ?
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ide o PÚ, daňová kontrola bola za obdobie 3-05. Uvedená faktúra bola predmetom daňovej kontroly.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kalkulka
Ide o PÚ, daňová kontrola bola za obdobie 3-05. Uvedená faktúra bola predmetom daňovej kontroly.
kalkulka nie za ktorý mesiac bola kontrola, ale v ktorom mesiaci prebehla a hlavne kedy bola ukončená kontrola..v apríli? máji?...
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
evina
kalkulka nie za ktorý mesiac bola kontrola, ale v ktorom mesiaci prebehla a hlavne kedy bola ukončená kontrola..v apríli? máji?...
Evi..mala som DK a zistila som po kontróle, že doklad výdavkový som mala na výstupe! Bol účtovaný ako prímový../už si všetko robím sama a babu som vyhodila/..Na DU mi povedali, že tú daň si môžem odpočítať a podať dodatočné DP, pretože ho kontróla neuviedla v zozname skontrólovaných dokladov! Ak by tam bol, tak by som si nemohla nárokovať odpočet. Podala som dodatočné a všetko je OK. Daň mi vrátili. Karkulka píše, že fa bola predmetom kontróly..takže neviem.

Hela
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Myslím, že v mojom prípade je jedno, kedy bola ukončená kontrola, hlavne, že to neprešvihlo rok. Ale problém je v tom, že faktúra bola predmetom daňovej kontroly. Neuplatnenie DPH vzniklo nepozornosťou účtovníčky, ktorá zaúčtovala nesprávnu výšku faktúry ZD a DPH z dôvodu - na fa bola odpočítaná DPH z vyúčtovacej zálohovej fa. Napr.
ZD 261000,- DPH 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-

Rozmýšľam, či sa nedá odvolať na §51 ods. 1 písm. b. Je tam uvedený §70
= vedenie záznamov. Keďže vypadla podmienka zaúčtovania a nahradila ho podmienka vedenia záznamov a v našom prípade daň nebola resp. správna výška dane nebola uvedená v záznamoch o DPH, či by sme podanie dodatočného daňového priznania neobhájili týmto tvrdením. Naúčtovanie faktúry by sa opravilo interným dokladom v účtovnom období 11-05 a zároveň by sme podali DDP k DPH. Čo myslíte, obstojí?
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
kalkulka
Myslím, že v mojom prípade je jedno, kedy bola ukončená kontrola, hlavne, že to neprešvihlo rok. Ale problém je v tom, že faktúra bola predmetom daňovej kontroly. Neuplatnenie DPH vzniklo nepozornosťou účtovníčky, ktorá zaúčtovala nesprávnu výšku faktúry ZD a DPH z dôvodu - na fa bola odpočítaná DPH z vyúčtovacej zálohovej fa. Napr.
ZD 261000,- DPH 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-

Rozmýšľam, či sa nedá odvolať na §51 ods. 1 písm. b. Je tam uvedený §70
= vedenie záznamov. Keďže vypadla podmienka zaúčtovania a nahradila ho podmienka vedenia záznamov a v našom prípade daň nebola resp. správna výška dane nebola uvedená v záznamoch o DPH, či by sme podanie dodatočného daňového priznania neobhájili týmto tvrdením. Naúčtovanie faktúry by sa opravilo interným dokladom v účtovnom období 11-05 a zároveň by sme podali DDP k DPH. Čo myslíte, obstojí?
karkulka..doporučujem ísť na DU-odbor kontróly za tými pracovníčkami, čo robili kontrólu.Ja som to tiež tak riešila v BA.

Hela
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Dik za radu, možno to skúsim.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ALDA
Evi..mala som DK a zistila som po kontróle, že doklad výdavkový som mala na výstupe! Bol účtovaný ako prímový../už si všetko robím sama a babu som vyhodila/..Na DU mi povedali, že tú daň si môžem odpočítať a podať dodatočné DP, pretože ho kontróla neuviedla v zozname skontrólovaných dokladov! Ak by tam bol, tak by som si nemohla nárokovať odpočet. Podala som dodatočné a všetko je OK. Daň mi vrátili. Karkulka píše, že fa bola predmetom kontróly..takže neviem.

Hela
Ve´d ja som nenapísala, že nemôže podať dodatočné DP, ale musí ho podať do roka po skončení daňovej kontroly. Citovala som paragraf na vstup, lebo kalkulka sa pýtala na vstup. Na výstup platí odske 2 tohto paragrafu, a tam časové obmedzenie nie je žiadne:
2/ Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.
Naposledy upravil evina : 13.12.05 at 09:01
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kalkulka
Myslím, že v mojom prípade je jedno, kedy bola ukončená kontrola, hlavne, že to neprešvihlo rok. Ale problém je v tom, že faktúra bola predmetom daňovej kontroly. Neuplatnenie DPH vzniklo nepozornosťou účtovníčky, ktorá zaúčtovala nesprávnu výšku faktúry ZD a DPH z dôvodu - na fa bola odpočítaná DPH z vyúčtovacej zálohovej fa. Napr.
ZD 261000,- DPH 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-

Rozmýšľam, či sa nedá odvolať na §51 ods. 1 písm. b. Je tam uvedený §70
= vedenie záznamov. Keďže vypadla podmienka zaúčtovania a nahradila ho podmienka vedenia záznamov a v našom prípade daň nebola resp. správna výška dane nebola uvedená v záznamoch o DPH, či by sme podanie dodatočného daňového priznania neobhájili týmto tvrdením. Naúčtovanie faktúry by sa opravilo interným dokladom v účtovnom období 11-05 a zároveň by sme podali DDP k DPH. Čo myslíte, obstojí?
? neviem mám za to, že citovaním daného paragrafu a vyznačením poslednej vety som sa vyjadrila /aspoň mne to tak vyplýva/, že môžeš podať dodatočné DP, aj keď prebehla kontrola, ale do roka po jej skončení , a teda si myslím, že ak Ti neprebehol rok môžeš podať dodatočné DP. Preto bolo pre mňa potrebné vedieť, kedy Ti DK skončila...

Podľa mojej mienky, by to nebolo možné, len v tom prípade, ak doklad XY by bol predmetom kontroly a boli by za neho vyrubené už nejaké sankcie, tak potom samozrejme, že nemôžeš podať dodatočné DP a tváriť sa, že je to o.k. V Tvojom prípade to tak nebolo, tak máš právo nárokovať si tento odpočet do roka po skončení kontroly- to je môj názor.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Zvláštne že na to kontrola neupozornila
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ZD 261000,- dph 49590,-
vyúčtov. 84033,- 15966,-
znárokované 93234,- 17714,-


Kalkulka neviem teraz pozerám, či toto je naozaj len tak príklad, lebo podľa toho čo si uviedla je nárokovaé na odpočet viac ako malo byť, teda 17 714 oproti 15 966...v tomto prípade by som čušala ako včelička pod listom. Tvoja pôvodná otázka znie ináč ako uvedený príklad....
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Asi si nepochopila môj príklad. Mohli sme si znárokovať 49590,-
Z vyúčtovacej zálohovej sme znárokovali 15966. Z ostrej už však namiesto 33680 sme odpočítali iba tých 17 714,-
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
evina
Ve´d ja som nenapísala, že nemôže podať dodatočné DP, ale musí ho podať do roka po skončení daňovej kontroly. Citovala som paragraf na vstup, lebo kalkulka sa pýtala na vstup. Na výstup platí odske 2 tohto paragrafu, a tam časové obmedzenie nie je žiadne:
2/ Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.
Evi..jasné, že si napísala že môže, ale mne povedali, že ak doklad bol na zozname skontrólovaných, tak nemôžem si podať dodatočné! A tá jej fa tam bola skontrólovaná! Takže na to som odpovedala. Ten doklad som mala na výstupe a mal byť na vstupe..vieš?

Hela
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kalkulka
Asi si nepochopila môj príklad. Mohli sme si znárokovať 49590,-
Z vyúčtovacej zálohovej sme znárokovali 15966. Z ostrej už však namiesto 33680 sme odpočítali iba tých 17 714,-
O.k pýtala som sa len pre istotu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ALDA
Evi..jasné, že si napísala že môže, ale mne povedali, že ak doklad bol na zozname skontrólovaných, tak nemôžem si podať dodatočné! A tá jej fa tam bola skontrólovaná! Takže na to som odpovedala. Ten doklad som mala na výstupe a mal byť na vstupe..vieš?

Hela
Veď hej, to je zas tá presná formulácia v zákone. Ak pozrieme ten paragraf bližšie tak, nikde nehovorí, o tom, že ak bol doklad na zozname skontrolovaných......ako tvrdia daňováčky, ale ak nebol predmetom kontroly...Ja môžem predsa dôvodiť aj tým, že daňováci tento doklad nenamietali /aj keď ide o vstup/-teda bol predmetom kontroly?? Podľa mňa nie, a do roka si môžem uplatniť právo na jeho odpočet dodatočným DP. Aký požičaj taký vráť Alebo DÚ vedome neupozorňuje na vstupy? Potom čo na ňom kontroloval? Myslím si teda, že záleží aj od sumy a vzájomnej dohody, ale nevzdávala by som sa možnosti podať dodatočné DP.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Kontrolujú sa aj vstupy a nás na to upozornili a opravili,preto sa mierne čudujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať