Zavrieť

Porady

Bežný vs. podnikateľský účet

Dobrý deň, prosím Vás, môže podnikateľ účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva používať namiesto podnikateľského účtu bežný? (Podľa mňa áno, len nesmie mať tam iné príjmy a výdavky ako z podnikania). Ale ide mi o to, že dotyčný podnikateľ si nechce dať poradiť a tvrdí, že môže mať na jednom účte aj príjmy z podnikania aj súkromné. Vraj všetky súkromné príjmy a výdavky mám účtovať ako osobný vklad - výber. Poprosila by som o potvrdenie prípadne vyvrátenie. Ešte čo v prípade, ak musí otvoriť nový účet, ale na bežný účet už mu prišla úhrada faktúry. Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    V podstate podnikateľ má pravdu. Len týmto prístupom sťaží prácu účtovníka.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Však mu účtuj tie osobné vklady a výbery - uvidíš ako ich zredukuje.

    k téme nikde nie je uzákonené, že musí byť zriadený podnikateľský účet, ale na báze odporúčania je to aj v odpovediach z DÚ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Majka, vlani som mala klienta, ktorý mal mesačne 40-50súkromných pohybov. Učtovala som, lebo si nedal povedať ...

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Ak ide o SZČO, tak môže používať aj len jeden účet na súkromné aj firemné záležitosti. Avšak potom cez účtovníctvo prebiehajú aj položky, o ktorých by okrem SZČO nikto vedieť nemusel...napríklad, kolko ho stojí mesačne elektrina, plyn, koľko pretelefonuje jeho syn a že dcéra si zrovna kúpila nové auto atď. Je určite lepšie mať podnikateľské a osobné financie oddelené. Ale nie je to podmienkou. Je to len výhodou. Mala som podobného podnikateľa a pri daňovej kontrole sa pýtali na každú jednu položku zaúčtovanú v denníku, takže celý čas stál pri nich a vysvetloval. Či na to mali nárok, nehodnotím, ale každopádne to mohol mať jednoduchšie, keby firemné platbz mal oddelené od súkromných. Nevravím o 1-2 položkách ya kvartál, ja vravím o pravidekných mesačných platbách týkajúcich sa fungovania domácnosti a domu. Ak sa mu nechce platiť poplatky banke za podnikateľský účet, nech jej služby nevyužíva a nech platí všetko v hotovosti alebo na pošte pošt.poukážkami....ale existujú aj banky, kde aj podnikateľské učty je možné mať bez poplatov, za určitých podmienok...ved nech skúsi prelustrovať ponuku na trhu...
    A áno, pre účtovníka je to práca navyše, ktorú v konečnom dôsledku by mal zaplatiť podnikateľ...napr. vo forme ceny za účtovnú položku.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    veronikasad Dnes, 06:54 PM

    Majka, vlani som mala klienta, ktorý mal mesačne 40-50súkromných pohybov. Učtovala som, lebo si nedal povedať ...
    Dobre si urobila. to sú najrýchlejšie naúčtované položky.

    Bežný vs. podnikateľský účet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.