Zavrieť

Porady

Darovanie bytu a daň z príjmu

v roku 2007 som dostala byt darovaním. V darovacej zmluve nebola uvedená cena bytu. V roku 2010 som byt predala. V daňovom priznaní uvediem : VII.Oddiel,tab.č.3,riadok 3: stĺpec príjmy: suma, ktorú som za byt dostala pri jeho predaji. V stĺpci výdavky neviem čo mám uviesť. Do toho stĺpca sa dáva suma bytu, za čo bol nadobudnutý + preukázateľné výdavky... . Byt som dostala darovacou zmluvou, že sa postarám o osobu, ktorá mi ho darovala. Mala som prukázateľné len výdavky spojené s predajom od realit.kancelárie. Prosím o radu, čo by som si mohla dať ako výdavok.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Predaj bytu zdaňujete podľa §8 ZoDzP .
    Výdavky uplatníte :

    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,

    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii


    § 25
    Na začiatok


    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
    a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

    To znamená ak v deň darovania tohto bytu by sa na tento byt hľadelo a vzťahovalo oslobodenie podľa §9(oslobodený príjem z predaja bytu) z dôvodu , že vlastník bytu v tom byte mal 2 roky trvalý pobyt , alebo 5 rokov vlastníctvo , tak nemôžete uplatniť do výdavkov teraz pri predaji darovaného bytu nič.Tým mám na mysli OC u darcu .

    Ak sa oslobodenie §9 darovaného bytu netýkalo v čase darovanie , tak môžete uplatniť skutočný výdavok vo výške OC, ktorý zisťujete u darcu .

    Skrátene :
    Ak byt spadal v čase darovania do oslobodenia §9(zákon o dani z príjmu) - uplatníte len svoje skutočné výdavky s týmto bytom

    Ak nespadal byt do oslobodenia §9 v čase darovania , tak uplatníte obstarávaciu cenu nehnuteľnosti u darcu + Vaše skutočné výdavky na predanú nehnuteľnosť v čase vlastníctva .

    Byt zahrnutý v OM nespomínam, predpokladám , že tomu tak nebolo, nakoľko to neuvádzate v otázke .

    waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

    waitinka7
    To znamená, ak som v roku 2009 dostala darom byt, ktorý darca vlastnil od roku 2002 (vlastník bol viac ako 5 rokov), a ja som byt predala v roku 2010 do vydavkov nemozem dat nic a zdanim celu sumu - prijmy? Z 50 000 Eur je to 9500 Eur, je to správne?

    Darovanie bytu a daň z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.