Zavrieť

Porady

Vystavenie faktúry -Čehy

Zdravím poraďákov,
chcela by som poprosiť o radu. Sloveský podnikateľ platca DPH fakturuje do Čiech za právne služby, keďže český podnikateľ má na Slovensku organizačnú zložku nemôžem použiť § 15 ods.7, 8 zák. o DPH a musím vystaviť do Čiech fa. s DPH. Ide mi o to, keď je odplata za službu dohodnutá v EUR ako má byť fyzicky vystavená fa a DPH na nej uvedená. / má to byť v SK, EUR aj DPH??/

Veľmi pekne ďakujem za radu- budem rada ak sa nájde niekto trpezlivý, kto mi vysvetlý po "lopate"

Ďakujem

Branka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    branka
    Zdravím poraďákov,
    chcela by som poprosiť o radu. Sloveský podnikateľ platca DPH fakturuje do Čiech za právne služby, keďže český podnikateľ má na Slovensku organizačnú zložku nemôžem použiť § 15 ods.7, 8 zák. o DPH a musím vystaviť do Čiech fa. s DPH. Ide mi o to, keď je odplata za službu dohodnutá v EUR ako má byť fyzicky vystavená fa a DPH na nej uvedená. / má to byť v SK, EUR aj DPH??/
    Nie som si istá,či to bude po lopate .-) ale skúsim.
    Ak je odplata za službu dohodnutá v EUR, môžete faktúru vystaviť v EUR a prepočítať daň pre účely DPH kurzom NBS platným ku dňu vzniku daňovej povinnosti, v tomto prípade v deň dodania služby.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ak budete vystavovať faktúru aj s DPH celá faktúra bude znieť na EUR, t.j. základ dane aj daň. Odberateľom bude subjekt s prideleným IČ DPH s prefixom SK.

    branka je offline (nepripojený) branka

    branka
    No práveže nemusí byť dberateľ s prefixom IČDPH, nakoľko budem fakturu smerovať na odberateľa do ČR a ten nemusí byť platcom DPH /EU/ podstatné prečo mu budem fakturovať s DPH je to, že podnika aj na Slovensku / za podnikanie sa považuje aj organizačná zložka/.

    Ale ďakujem za vysvetlenie tej fakturácie v EUR
    Branka

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    branka
    No práveže nemusí byť dberateľ s prefixom IČDPH, nakoľko budem fakturu smerovať na odberateľa do ČR a ten nemusí byť platcom DPH /EU/ podstatné prečo mu budem fakturovať s DPH je to, že podnika aj na Slovensku / za podnikanie sa považuje aj organizačná zložka/.
    Odberateľ nemá pridelené IČ DPH na Slovensku?

    branka je offline (nepripojený) branka

    branka
    nie nemá! Nemusí mať?
    A ešte ak sa smiem opýtať text faktúri a hlavička keby sa nefakturovalo do Čiech ale napr. do Anglicka má byť v ANJ?
    Branka

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Podľa mňa je dôležité,komu fakturujete a pre koho ste urobili tú službu. Ak pre subjekt v česku a na Fa uvediete české Ičo DPH, potom bedete fakturovať bez dane a česi sa dodania. Ak fakturujete o.z. na Slovensku, potom vystavíte tuzemskú Fa podľa slovenského zákona, tz. s DPH vypočítanou v SK (suma môže byť uvedená aj v EUR). kurz ku dňu uskutočnenia.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    ALBO
    Podľa mňa je dôležité,komu fakturujete a pre koho ste urobili tú službu. Ak pre subjekt v česku a na Fa uvediete české Ičo DPH, potom bedete fakturovať bez dane a česi sa dodania. Ak fakturujete o.z. na Slovensku, potom vystavíte tuzemskú Fa podľa slovenského zákona, tz. s DPH vypočítanou v SK (suma môže byť uvedená aj v EUR). kurz ku dňu uskutočnenia.
    Presne tak, ako píše ALBO, mám to odobrené - pani z DÚ, ktorá prednáša DPH. Tuším, že to tu raz bolo (moja otázka ) , hneď ako to nájdem, pripnem link.
    Naposledy upravil Mickya : 15.12.05 at 08:53

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    branka
    A ešte ak sa smiem opýtať text faktúri a hlavička keby sa nefakturovalo do Čiech ale napr. do Anglicka má byť v ANJ?
    Pri vystavení faktúry nie je slovenským zákonom o DPH predpísaný "cudzojazyčný" text. Priradila by som to však k prezentácii štábnej kultúry vystavovateľa faktúry ...

    branka je offline (nepripojený) branka

    branka
    Ďakujem za príspevky, ale viete čo som sa dozvedela na DU?
    Keďže český odberateľ má na území SR organiz. zložku - už to sa považuje za formu podnikania v členskom štáte rovnakom ako dodávateľ a teda nemožem postupovať podľa § 15 ods. 7 a 8 ale musí sa to fakturovať s DPH, lebo nie je splnená podmienka, že český podnikateľ podniká v inom členskom štáte ako je členský štát doddávateľa aj keď faktúra bude smerovať do Čiech / aj keď on nemá pridelené IČ DPH/ a nie na organizačnú zložku na SR.
    !!!???

    Branka

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Ja s týmto názorom nesúhlasím, treba si to overiť na viacerich miestach. Veď vy ste službu dodávali pre potreby českej spoločnosti, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa a nie pre potreby jej organizačnej zložky!?
    Vystavujem faktúru do Čiech ide o poskytnutie stravy, zaujímalo by ma či musím vyčísliť na faktúre DPH? A či bude treba podať súhrnný výkaz ide o dodanie služby na Slovensku ale fakturejm do Čiech

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.