Zavrieť

Porady

Daňové priznanie SR + ČR

Viem, že mnohé informácie sa tu už útržkovo preberali, ale žiaľ nepodarilo sa mi nájsť jasné riešenie jednej mojej situácie:

V roku 2010 som mal trvalý pobyt v SR, kde som poberal príjmy zo závislej činnosti a tiež autorské honoráre (zo všetkého bola počas roka zrážaná daň). Počas niekoľkých mesiacov som pracoval aj na Dohodu o pracovnej činnosti v spoločnosti so sídlom v ČR, ktorá zaplatila zálohu na daň.

Rád by som sa dozvedel, akým spôsobom vyplniť DP FO B na Slovensku, najmä to, akým kurzom prerátať príjem, ktorý som mal v ČR (ten sa na potvrdení zaslanom zamestnávateľom uvádza v CZK). Jedna z českých stránok uvádzala na prepočet fixný kurz (neviem presne, niečo okolo 25 CZK / EUR), na Porade som videl informácie o tom, že treba kurz vyhľadať za mesiace ktoré som tam pracoval...

Rovnako neviem, či je potrebné podávať DP aj v Česku ako osoba s obmedzenou daňovou povinnosťou a ak áno, opäť nastolené otázky výpočtu a uvádzania údajov medzi týmito prijímami v SR a ČR.

Vopred vďaka za usmernenie v chaose.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    peterdum Pozri príspevok
    Ďakujem za rýchlu odpoveď, dá sa predpokladať, že podobne nápomocní budú aj ostatní. Nech sa teda darí a všetci prežijete toto hektické obdobie. S ďalšími komentármi o tom, aký som sprostý, keď sa opovažujem spýtať konkrétne otázky, sa, prosím, neunúvajte - ušetrite si čas a nervy na platiacich ľudí... ;-)
    Nedá mi ešte nezareagovať na túto vetu, ktorú som vyznačila.

    Máš pravdu, ale voči týmto ľuďom nesieme aj zodpovednosť. Sme zmluvne k niečomu zaviazaní - urobiť im do termínu DP za to, že" z nich žijeme" .

    Sorry ale ja už nebudem iná.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4147...-zo-zahranicia


    A ešte k tomu prepočítaciemu kurzu, ja sa radšej držím zákona.

    § 31
    Prepočítací kurz
    Na začiatok

    (1) Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve, 1) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za eurá sa uplatní postup podľa osobitného predpisu.121).

    (2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

    (3) Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, použije sa kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Rovnaký postup sa použije aj pri ďalších príjmoch podľa § 16, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44, pričom na prepočet zrazenej dane alebo sumy zrazenej na zabezpečenie dane sa použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka.

    (4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
    Naposledy upravil Melnick : 19.02.11 at 13:03

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    peterdum Pozri príspevok
    Ďakujem za rýchlu odpoveď, dá sa predpokladať, že podobne nápomocní budú aj ostatní. Nech sa teda darí a všetci prežijete toto hektické obdobie. S ďalšími komentármi o tom, aký som sprostý, keď sa opovažujem spýtať konkrétne otázky, sa, prosím, neunúvajte - ušetrite si čas a nervy na platiacich ľudí... ;-)
    petedrum, neurážaj sa a nebuď hneď ironický . Radšej počkaj, kto bude mať chvíľu voľna a hlavne bude danú problematiku mať naštudovanú a odpovede sa určite dočkáš.

    zatiaľ si pozri toto, možno pomôže :


    http://www.lawblog.sk/pravna-pomoc/d...skej-republike

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    05.01.2012 - pre tých čo budú musieť podať DPFO za 2011 v česku - darmo idnes není pravda, sme, ....
    viac tu: http://finance.idnes.cz/danove-prizn...551_p_dane_zuk
    Naposledy upravil srska : 05.01.12 at 16:54

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    z útržkových informácií poskladáš všetky odpovede na svoje otázky
    plus ešte skús www.drsr.sk
    pre konkrétne vyplnenie tlačiva.
    Ak sa niekto v tomto hektickom období nudí, lebo ja nie, naopak,
    tak ti možno odpovede na všetky otázky po x-tý krát napíše.

    peterdum je offline (nepripojený) peterdum

    peterdum
    Ďakujem za rýchlu odpoveď, dá sa predpokladať, že podobne nápomocní budú aj ostatní. Nech sa teda darí a všetci prežijete toto hektické obdobie. S ďalšími komentármi o tom, aký som sprostý, keď sa opovažujem spýtať konkrétne otázky, sa, prosím, neunúvajte - ušetrite si čas a nervy na platiacich ľudí... ;-)

    Daňové priznanie SR + ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.