Zavrieť

Porady

Melón a jahody - ovocie alebo zelenia

Nakoľko sme mali dnes v práci ovocný šalát, ktorý obsahoval aj kúsky melónu ostal som prekvapený, keď mi kolega tvrdil, že melón je zelenina. Pokiaľ viem aj keď si v reštaurácii objednávate jahodový ovocný pohár, tak opäť by to malo byť ovocie. Ako to vlastne je? Je to ovocie alebo zelenina? :p :p
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ovocie je to, čo mi chutí a zelenina je to, čo mi nechutí ale jem to, lebo to je zdravé

    dana
    osky veeeeeelmi dobre :-)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Základné delenie zeleniny :

    Listová zelenina - kapusta, kel, mangold, portulaka, rukola, šalát, špenát,
    Hlúbová zelenina - karfiol, brokolica, kaleráb
    Plodová zelenina - uhorka, paradajka, paprika, patizón, melón cukrový, melón vodový, tekvica
    Cibuľová zelenina - cibuľa, cesnak, pažítka, pór
    Koreňová zelenina - mrkva, petržlen, reďkovka, chren, čierny koreň, reďkev, cvikla,
    Strukoviny - fazuľa, hrach, šošovica, sója

    Zdroj :
    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...68911936,d.bGQ

    delenie ovocia :

    Ovocie mierneho pásma

    Dužinaté plody:
    Malvice (jablko, hruška)
    Kôstkovice (čerešňa, broskyňa, slivka, marhuľa, ringlota)
    Bobule (čučoriedka, brusnica, čierne ríbezle, červené ríbezle, biele ríbezle, egreš, hrozno, malina, jahoda, moruša)
    Suché plody:
    Orechy (lieskový oriešok, vlašský orech, gaštan)

    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.bGQ&cad=rja

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    no podľa môjho je melón zelenina .... je to len iný druh dyne, tekvice, tak ako sú paradajky ovocie

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Braňko, komu je lepšie ako Tebe??
    Keby som mala Tvoje problémy a k tomu ten ovocno-zeleninový pohár....tak mi už určite nič ku šťastiu nechýba
    Prídi na "Predvianočné stretko" a možno Ti niekto odpovie

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Aj moje deti sa učili, že melón je zelenina, síce ma to škrelo, ale musela som sa s tým zmieriť. No a jahody - to predsa musí byť ovocie. Nie?

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Napriek skutočnosti, že správne zrelý melón je sladučký, melón je jednoducho ZELENINOU.

    Rozlišovanie znamenie medzi ovocím a zeleninou je veľmi jednoduché:
    OVOCIE rastie na viacročných drevinách (t.j. všetko čo rastie na stromoch), a plus sa k ovociu zaraďujú jahody, maliny a podobné plazivé kry , a navyše, pôvodná rastlina po dozretí úrody neodumiera. (t.j. z jednej rastliny máme viac ako jednu úrodu)

    ZELENINA je všetko, čo je plodom jednoročných rastlín (t.j. čo na jar vysadíme, a na jeseň to "zomrie") - pre tých čo nemajú záhradky, melón sa na jar zasadí (vypestuje sa sadenica) a v lete (ak pánboh dá), tak sa narastú veľké melóny, čiže všetko, čo po dozretí úrody zahynie.

    Podľa tohto mi vychádza, že kupodivu aj banány sú zelenina, lebo banány nerastú na stromoch, ale na byline, ktorá po dozretí banána jednoducho odumrie (mám vyskúšané, pestovali sme v činžiaku banány )

    Majopa je offline (nepripojený) Majopa

    Majopa
    Pozrel som do wikipedie.cz.
    ako ovoce označujeme jedlé plody, plodenství nebo semena víceletých semenných rostlin, nejčastěji dřevin.

    Jako zelenina jsou označovány jedlé části kulturních jednoletých nebo dvouletých rostlin. V některých případech též části (pokud jsou různé od plodů) víceletých rostlin. Mezi zeleninu ale nepatří plodiny s přesnějším zařazením (obilniny, luštěniny), zvláště ty, které jsou pěstovány pro semeno.
    Zelenina je v potravě důležitým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Zelenina se využívá i jako koření.
    [editovat]

    Nejdůležitější druhy zeleniny

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Melón je naozaj zelenina. Viem to od známej, ktorá chodila na záhradnícku školu, tam sa to učia.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Melón je teda zelenina, ale jahody pokiaľ sú zelenina, tak si vypýtam "zeleninový jahodový pohár" !

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Nie, banánovník je dvojročná rastlina - viď wikipedia (ale iba v angličtine). Je tam napísané, že banánovník je rastlina, často sa mýli so stromom. Je fakt, že narastie veľká, aj tie trsy sú veľké, ale stojím si za tým, že banánovník je rastlina.
    Okrem toho, banánovník po dozretí úrody odumrie, rozmnožuje sa nepohlavne výrastkami z pôvodného koreňa - toto všetko sú znaky zeleniny.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    zlatica76
    Nie, banánovník je dvojročná rastlina - viď wikipedia (ale iba v angličtine). Je tam napísané, že banánovník je rastlina, často sa mýli so stromom. Je fakt, že narastie veľká, aj tie trsy sú veľké, ale stojím si za tým, že banánovník je rastlina.
    Okrem toho, banánovník po dozretí úrody odumrie, rozmnožuje sa nepohlavne výrastkami z pôvodného koreňa - toto všetko sú znaky zeleniny.
    Z http://casopis.markiza.sk/?c_id=7209
    Vedeli ste, že...
    * existuje až 670 rozličných druhov banánov? V zásade ich možno rozdeliť na ovocné, ktoré možno priamo konzumovať, a zeleninové banány, ktoré treba pred konzumáciou uvariť alebo opiecť.
    * banánovník síce vyzerá ako palma, ale v skutočnosti je to bylina?
    * banány nezačnú dozrievať, kým sa neodtrhnú z banánovníka?
    Ale čítal som to aj z iných prameňov že niektoré banánovníky sú ovocie a niektoré zelenina.

    andy35 je offline (nepripojený) andy35

    andy35
    podla mna je to jednoduche, ovocie su plody rastlin a zelenina su časti rastlin. takze melon a jehody su ovocie...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    andy35
    podla mna je to jednoduche, ovocie su plody rastlin a zelenina su časti rastlin. takze melon a jehody su ovocie...
    Tak potom aj paradajka, paprika a zemiak je ovocie?
    Melon je zelenina a jahody tak isto. Melon je len odroda tekvice. A jahody sú preto zelenina lebo nerastú na drevnatej stonke. Ovocie je to čo rastie na drevine (jablko , hruška slivka , hrozno atď) A keby boli jahody ovocie tak aj paprika a rajčina su ovocie.
    arizona kde si ty vhrabal 8 rokov staru temu????
    tictac7 ...asi mu ju ujo od gúglov "vypľul"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.