Zavrieť

Porady

Dodatočné daňové priznanie DzP PO

Potrebovala by som si ujasniť správnosť postupu pri oprave chyby minulého účtovného obdobia. V roku 2004 som hmotný majetok zaradila do nesprávnej skupiny. Ročný odpis mal byť správne 20.463 Sk. Do nákladov som však uplatnila 30.694 Sk. Spoločnosť v roku 2004 vykázala daňovú stratu, ktorú si bude chcieť umorovať. Uvedenú chybu 10.231 Sk budem vzhľadom na obrat 2.630.000 Sk považovať za nevýznamnú chybu a opravím ju v účtovníctve roku 2005 zápisom 082/551 v sume 10.231 Sk. Moja otázka : Musím podať za rok 2004 dodatočné daňové priznanie, v ktorom si znížim daňovú stratu? Bol by problém, keby som si jednoducho umorovala vykázanú stratu poníženú o sumu 10231 Sk ? Z dodatočného DP by nemali byť sankcie, ale kvôli klientovi by som sa mu radšej vyhla. Vopred ďakujem za reakcie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    DP dodatočné sa musí podať v prípade, že vyčíslená daň bude vyššia a daňovník musí doplácať. Aj v tomto prípade je výsledok opravy v neprospech daňovníka. Lenže nevzniká povinnosť dodatočnej dane. Takže sa priikláňam k vyslovenému názoru, že nebude problém. Treba to jasne v účtovníctve zaúčtovať. Stratu daňovník môže umoriť podľa vlastného uváženia, takže ak ju umorí len v nárokovateľnej výške, štát o nič nepríde.
    Ja by som urobila aspoň interne daňové priznanie správne a potom navrhla aby VZ schválilo RUZ za rok 2005 tak, že stratu 10231 Sk uhradí zo zisku. Evidovala by som pre prípad kontroly len umorovanú výšku straty.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Ja mam podobný prípad, a po porade s DÚ a Ing. Cenigovou to urobím takto: V roku 2005 zaučtujem 311xxx/429xxx(mala som zle zaučtovanú odberateľskú fa a musím ponížiť stratu). Urobím dodatočné DP za r. 2004, aby som spravne umorila stratu a ku DP mám priložiť komentár ako a v ktorých riadkoch bola v súvahe r.2005 zaučtovaná oprava týkajúca sa r. 2004. Výkazy sa neopravujú, nakoľko účt.závierka za r.2004 bola scvílená a odoslaná na OR.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Dá sa s Tvojou poradou súhlasiť. Ak sa jedná o nevýznamnú záležistosť s voči DÚ tiež volím podbý postup.

    Našťastie daňová chyba sa dá odstrániť tak, že stratu umoríme v nižšej výške. Treba dať dôraz na správne účtovné vyriešenie chyby, lebo správca dane môže postihovať nesprávne účtovanie.

    apo

    Dodatočné daňové priznanie DzP PO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.