Zavrieť

Porady

účtovanie zásob

Prosím poraďte mi. Konateľ novovzniknutej s.r.o. ( je jediným konateľom aj spoločníkom ) nakúpil materiál ešte pred zápisom do OR. Mohla by som to zaúčtovať takto:
ID
112/365 vklad zásob do s.ro.
501/112 preúčtovanie materiálu
365/211 vrátenie peňazí konateľovi
Alebo by bolo lepšie urobiť kúpnu zmluvu s konateľom a zaúčtovať zásoby priamo. Alebo ešte inak?
Účtujem s.r.o. prvý krát. Zriaďovacie výdavky a vklad ZI som si tu už prečítala veľmi mi to pomohlo, len ten materiál som tu nikde nevidela. Teda okrem JU.
Už som sa na to pýtala v inej téme, len mi nikto neodpovedal. Možno preto že to bola staršia téma. Preto som ju presunula a skúšam znovu. Budem vďačná za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Sro vzniká dátumom podľa zakladateľskej listiny. Aj vo výpise z OR bude dátum vzniku a dátum zápisu rozdielny. Musíš si ujasniť kto kúpil materiál.
    Píšeš že konateľ, teda doklad mána svoje meno. Ak je to faktúra s jeho menom, tak sro ju kúpi od konateľa/spoločníka ako od občana 112/365a následne sa mu vyplatia peniaze.
    Ak je doklad z ERP, tak si ho zaúčtuješ priamo 112/211, dáš si tam pečiatku s IČO atd.
    Treba len dať pozor na DPH, ale zrejme ešte nie je platiteľom.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Nie je platcom DPH. Ale ďakujem za odpoveď. Ja som sa už bála, že som zadala blbú otázku. A že mu tam ten materiál nebudem môcť dať vôbec. Všetky faktúry sú na konateľove meno. Zakladateľskú listinu som ešte nevidela . A na výpise z OR je len dátum zápisu 29.10.2005.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Simonab
    Nie je platcom DPH. Všetky faktúry sú na konateľove meno. Zakladateľskú listinu som ešte nevidela . A na výpise z OR je len dátum zápisu 29.10.2005.
    ten den vzniku asi už osobitne nepíšu, ja si pamatam aj také. Ale dátum vzniku je uvedený v časti Ostatné právne skutočnosti.
    A od toho dátumu, spoločnosť môže konať, podnikať aj ked samozrejme má prakticky oklieštené možnosti, kedže všade pýtajú výpis z OR, IČO.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    A keď nakúpil materiál ešte aj pred tým dátumom spísania zakladateľskej listiny? Ten tam už ísť nemôže? V ktorom zákone a § by som našla za aké obdobie dozadu ( pred vznikom resp. založením ) si môže s.r.o. uplatniť nákup zásob alebo aj nákup HIM? Vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.