Zavrieť

Porady

Dôchodca a dohoda

Dobrý deň, prosím Vás, môj otec - dôchodca minulý rok brigádoval na Dohodu kde zarobil cca 200 eur . Dnes mu prišlo z tej firmy Potvrdenie o príjmoch... Iné príjmy minulý rok nemal. Musí urobiť daňové priznanie za minulý rok?
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nemusí, ale určite je tam daň, ktorú si je možné nárokovať podaním DP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

K.A.T.K.A Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, môj otec - dôchodca minulý rok brigádoval na Dohodu kde zarobil cca 200 eur . Dnes mu prišlo z tej firmy Potvrdenie o príjmoch... Iné príjmy minulý rok nemal. Musí urobiť daňové priznanie za minulý rok?
Nemusí, ale ak má zrazenú daň, je to pre neho výhodné - DU mu zrazenú daň vráti. V tomto roku si môže ešte uplatniť aj príp. vrátenie zrazenej dane z úrokov v bankách.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

ak nedosiahol príjem 2012.85 € - nemá povinnosť, ale nech si požiada, daň sa mu vráti
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

ďakujem za odpovede
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

veronikasad Pozri príspevok
Nemusí, ale ak má zrazenú daň, je to pre neho výhodné - DU mu zrazenú daň vráti. V tomto roku si môže ešte uplatniť aj príp. vrátenie zrazenej dane z úrokov v bankách.
Prosím Vás, Mám ešte otázku k tomuto:
aké DP vypíše? typ A ?
A treba k tomu priložiť ešte nejaké potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o poberaní dôchodku?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ak pôjde len o daň z dohody (nie z úrokov), tak DP FO A. Ak chce aj daň z úrokov, tak B.
Potvrdenie zo SP netreba.
4 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

JarkaL Pozri príspevok
Ak pôjde len o daň z dohody (nie z úrokov), tak DP FO A. Ak chce aj daň z úrokov, tak B.
Potvrdenie zo SP netreba.
Naozaj? A prečo musí byť B ak chce dôchodca vrátiť daň z úrokov?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

lebo v A túto možnosť nemáš
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

zrazená zražková daň v A nie je???
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Iwett Pozri príspevok
zrazená zražková daň v A nie je???
určite nie z úrokov..
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Dôchodca mal z dohôd v hodnote 600 Eur zrazenú daň 114 Eur. V daňovom priznaní A mu v riadku 37 (zníženie základu dane na daňovníka) uvádzam sumu 2012,85?
0 0
slavuš slavuš

slavuš je offline (nepripojený) slavuš

tak prečo SP vydáva potvrdenie o poberaní dôchodku, ked ho netreba dokladovať k DP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Liptáčik Pozri príspevok
Dôchodca mal z dohôd v hodnote 600 Eur zrazenú daň 114 Eur. V daňovom priznaní A mu v riadku 37 (zníženie základu dane na daňovníka) uvádzam sumu 2012,85?
.. áno - ak rozdiel NZDČ na daňovníka a jeho dôchodku ti vyšiel 2012,85

Viď § 11
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavuš Pozri príspevok
tak prečo SP vydáva potvrdenie o poberaní dôchodku, ked ho netreba dokladovať k DP?
.. pretože si o to dôchodca požiada - a v niektorých prípadoch treba dokladovať (ak sa upatňuje rozdiel NZČ a dôchodku)
1 0
slavuš slavuš

slavuš je offline (nepripojený) slavuš

takže ak mám príjem z dohody 615,36 € a zraz. daň 116,88 € a poberal ešte star. dôchodok aku sumu si môžem odpočítať na danovníka a aku sumu mam dať na r.36?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavuš Pozri príspevok
takže ak mám príjem z dohody 615,36 € a zraz. daň 116,88 € a poberal ešte star. dôchodok aku sumu si môžem odpočítať na danovníka a aku sumu mam dať na r.36?
.. .. je to napísané priamo v DP čo ide na r 36. .. a akú NZDČ .. to bez vešteckej gule nemôžme vedieť treba vypočítať - §11, alebo využiješ §46.
Aspoň poučenie k DP a priamo vysvetlivky, ktoré sú v DP si treba prečítať!
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

veronikasad Pozri príspevok
Nemusí, ale ak má zrazenú daň, je to pre neho výhodné - DU mu zrazenú daň vráti. V tomto roku si môže ešte uplatniť aj príp. vrátenie zrazenej dane z úrokov v bankách.
ešte k tomuto sa idem raz opýtať:
neviem ako to mám vyplniť. určite DÚ tú daň vráti, aj keď suma dôchodku je vyššia ako nezdaniteľná čiastka? nikde som to nenašla... skúste mi prosím ešte v tomto poradiť....
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

K.A.T.K.A Pozri príspevok
ešte k tomuto sa idem raz opýtať:
neviem ako to mám vyplniť. určite DÚ tú daň vráti, aj keď suma dôchodku je vyššia ako nezdaniteľná čiastka? nikde som to nenašla... skúste mi prosím ešte v tomto poradiť....
vráti sa celá daň, ak príjem za rok 2010 je menší ako 2012,85
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

K.A.T.K.A Pozri príspevok
ešte k tomuto sa idem raz opýtať:
neviem ako to mám vyplniť. určite DÚ tú daň vráti, aj keď suma dôchodku je vyššia ako nezdaniteľná čiastka? nikde som to nenašla... skúste mi prosím ešte v tomto poradiť....
Katka, ak je príjem do 1/12 NČZD, na výšku dôchodku sa neprihliada. Podá DP v zmysle § 46, len treba DP správne vyplniť.

Zvýraznené si zle hľadala - téma rozoberaná na Porade aspoň 1000-krát.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať