Zavrieť

Porady

rocne zuctovanie zdr.poist./neusetrim nic?

Ak ma zamestnanec prac.zmluvu s dohodnutou nizsou mzdou kvoli nizsim odvodom do ZP....a v decembri mu ako kopenzaciu vyplatim vysoku odmenu, kde zaplatime ZP z max.sumy, tak pri rocnom zuctovani budeme musiet doplatit? Ak spolu z celeho prijmu za cely rok spolu s jednorazovou odmenou bude vychadzt odvod do ZP vyssi ako bolo povodne mesacne odvedene? Pochopila som to spravne?/ Neusetrim nic?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Áno, nič neušetríte, v tom je okrem iného zmysel ročného zúčtovania.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jozef Mihál
    Áno, nič neušetríte ...
    ani vtedy neušetrí, ak by odmena + príjem za rok 2005 v súčte boli vyššie ako maximálny VZ?

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    ale taketo rocne zuctovanie je len co sa tyka ZP,...pri soc. poisteni rocne zuctovanie nie je..nemylim sa?

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    jasné, spôsobom málo, málo, málo, veľa.... alebo iné kombinácie sa na sociálnom ešte stále dá niečo ušetriť

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    az na urazove poistenie..tam niue je ziadna horna hranica..to je hroza.....

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    vladan
    ani vtedy neušetrí, ak by odmena + príjem za rok 2005 v súčte boli vyššie ako maximálny VZ?
    Neušetrí za ZP ani v tomto prípade, lebo pokiaľ jeho príjem za rok 2005 aj s odmenami(ak sa zahŕňajú do VZ na ZP) bude väčší než maximum(517 140), potom tak, či tak v ročnom zúčtovaní musí doplatiť poistné z maxima.

    Ak by dosahoval príjmy vo všetkých mesiacoch roka vyššie ako maximum VZ (43 095), potom poistné zaplatí tiež z maxima(517 140), ale už preddavkovým spôsobom a nemusí si robiť ročné zúčtovanie ZP. Ale v tomto prípade bude platiť vysoké odvody na soc. poist., kdežto v prípade "kolísavých" príjmov ušetrí na odvodoch do SP.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    vladan
    ani vtedy neušetrí, ak by odmena + príjem za rok 2005 v súčte boli vyššie ako maximálny VZ?
    Ušetrí len v tom zmysle, že poistné sa počíta zo základu maximálne 517140 Sk.
    Takže ak by v súčte jeho celoročný započítateľný príjem (vym.základ) bol vyšší ako 517140, poistné si počíta len z 517140 Sk.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    bui
    ale taketo rocne zuctovanie je len co sa tyka ZP,...pri soc. poisteni rocne zuctovanie nie je..nemylim sa?
    Ročné zúčtovanie je za rok 2005 zavedené len v zdravotnom poistení.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Pojde o zamestnanca, ktory bude vyslany na pracu v zahranici a jeho prijem bude dost vysoky..takze na ZP usetri ak jeho celkovy rocny prijem bude nad maximum....ta to bude urcite...no tam sa neda nijeko uvazovat o setreni sposobom kolisavych prijmov..bude to za jedno..
    No kolisave pre kolisave prijmy sa rozhodneme uz len z dovodu usetrenia na SP....okrem urazoveho...tam..aj ked jeho prijem bude viac ako 1 mil...tak zaplatime 0,8 %...co je dost...
    Ja som tuto temu uz zadala, no nedostala som nejake napady..ako to vymysliet, aby to bolo co najvyhodnejsie aj pre nas aj pre cloveka vyslaneho na pracu do zahranicia...
    Keby s nim bola spisana dohoda, platili by sme iba urazove poistenie, no rozah jeho prace by bol casovo obmedzeny...nemohol by mat dohodu na cely rok..
    + zaplatit mu cestovne nahrady...
    Pri zamestnani na TPP,...tam su problemom tie odvody..co by bolo menej penazi aj pre neho a vacsie naklady pre nas...+ zase preplatenie cest. nahrad
    No a uz jediny sposob, ktory ma napada, by bol, ze by si dany clovek urobil zivnost...a poslal by nam fakturu za jeho sluzby..s tym, ze by mal v cene dohodnutu hodinovu odmenu a zahrnute aj cest. nahrady...to by bolo mozno horsie pre neho ( odvody, dan. priznanie, uctovnictvo)...
    ma niekto iny napad?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    bui
    Pojde o zamestnanca, ktory bude vyslany na pracu v zahranici a jeho prijem bude dost vysoky..takze na ZP usetri ak jeho celkovy rocny prijem bude nad maximum....ta to bude urcite...no tam sa neda nijeko uvazovat o setreni sposobom kolisavych prijmov..bude to za jedno..
    No kolisave pre kolisave prijmy sa rozhodneme uz len z dovodu usetrenia na SP....okrem urazoveho...tam..aj ked jeho prijem bude viac ako 1 mil...tak zaplatime 0,8 %...co je dost...
    Ja som tuto temu uz zadala, no nedostala som nejake napady..ako to vymysliet, aby to bolo co najvyhodnejsie aj pre nas aj pre cloveka vyslaneho na pracu do zahranicia...
    Keby s nim bola spisana dohoda, platili by sme iba urazove poistenie, no rozah jeho prace by bol casovo obmedzeny...nemohol by mat dohodu na cely rok..
    + zaplatit mu cestovne nahrady...
    Pri zamestnani na TPP,...tam su problemom tie odvody..co by bolo menej penazi aj pre neho a vacsie naklady pre nas...+ zase preplatenie cest. nahrad
    No a uz jediny sposob, ktory ma napada, by bol, ze by si dany clovek urobil zivnost...a poslal by nam fakturu za jeho sluzby..s tym, ze by mal v cene dohodnutu hodinovu odmenu a zahrnute aj cest. nahrady...to by bolo mozno horsie pre neho ( odvody, dan. priznanie, uctovnictvo)...
    ma niekto iny napad?
    Tých optimalizačných schém ma veľa nenapadá, ale predsa len jedna s odvodmi do SP:
    ak je odmena v 1 mesiaci roka naozaj vysoká (napr. december), potom sa ušetrí na odvodoch do SP (tam sa, ako už bolo povedané, žiadne ročné zúčtovanie nerobí) naozaj veľa.
    A keď už príjmy sú naozaj MEGA, oplatí sa uvažovať o offshore. Z posledného obdobia mám veľmi dobré skúsenosti s Republikou Vanuatu
    ( žiadna korporátna ani osobná daň z príjmov, vyžaduje sa registrovaný miestny agent pre firmy ), kto má záujem, vstupné info na linke
    http://www.vanuatu.net.vu/

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Jozef Mihál
    Ušetrí len v tom zmysle, že poistné sa počíta zo základu maximálne 517140 Sk.
    Takže ak by v súčte jeho celoročný započítateľný príjem (vym.základ) bol vyšší ako 517140, poistné si počíta len z 517140 Sk.
    ...takže, ak som správne pochopila, tak ak má SZČO príjem za rok 700.000, tak ročné zúčtovanie robí len z 517140,- ? A keď ukončí živnosť k 31.12.2005 a RZ sa má urobiť do 30.6. , tak potom ako zaplatí, keď nebude mať účet v banke, resp. to si už do nákladov ani dať nemôže, keď už nebude podnikať ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Aj pre SZČO platí hranica max.VZ 517140 Sk. Pozor, VZ nie je príjem, ale základ dane z podnikania (§ 6 DZP, okrem § 6 ods.3), zvýšený o daňovo uplatnené výdavky na zdravotné poistenie, deleno 2,14.

    Ak SZČO podnikanie skonči 31.12.2005, sú dve možnosti.

    1. Ak sa dá, vypočíta si dopredu koľko bude vychádzať celoročné poistné a doplatí rozdiel (vo forme platby vyššieho preddavku) ešte do 31.12.2005, a dá to do nákladov.

    2. Ak sa nedá, tak postupuje v roku 2006 podľa § 8 ods.1 písm.k) ZDP, citujem :

    "k) vrátené poistné na zdravotné poistenie zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne poistenie zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku poistného, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a 6"

    K detailom tejto operácie by sa malo vyjadriť MFSR v metodickom usmernení.

    Samotný nedoplatok môže v pobočke ZP zaplatiť v hotovosti.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    ....ak má zdaniteľný príjem (zle som to napísala) 700.000,- , potom VZ bude 700000/2,14 = 327.103,- ....a poistné z toho je 14% , t.j. 45795,- ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nie.

    VZ bude

    (700000 + výdavky na zdravotné poistenie, zaúčtované do daňovo uznaných nákladov za rok 2005)/2,14

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    ospravedlňujem sa ...ja som to pochopila, že sa to navýši o to, čo už zaplatil v roku 2005 a až potom sa to delí ... len som to tam zase nenapísala

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.