Zavrieť

Porady

vrátenie dane z úrokov

Som na dôchodku. Za minulý rok som mala dôchodok cca 4 405 € a príjem len z úrokov v banke. Tie boli v sume 2 013,70 €. Môžem si podať daňové priznanie a žiadať späť daň z úrokov 2012,85 €.
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Nie, bohužiaľ si presiahla 1/2 NČZD ! o necelé euro
Ak máš úroky z viacerých vkladov, nielen z jedného, tak sa dá vybrať len 1, alebo 2 účty, alebo VK, aby to vyšlo do 1/2 NČZD, ak máš len jeden účet, máš smolu
oprava!!!! viď vyššie
Naposledy upravil truch : 28.02.11 at 12:45
1 0
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
Ďakujem, to je ale smola...
0 0
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
Prosím ešte o doplnenie, záleží aj na výške dôchodku pri žiadosti o vrátenie dane? Keďže môj je vyšší ako 4 405 €, prejaví sa to potom na r. 70 daňového priznania a ako. Ďakujem
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Mária Vopěnková Pozri príspevok
Prosím ešte o doplnenie, záleží aj na výške dôchodku pri žiadosti o vrátenie dane? Keďže môj je vyšší ako 4 405 €, prejaví sa to potom na r. 70 daňového priznania a ako. Ďakujem
Na výške dôchodku v tomto prípade nezáleží
0 0
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
Ďakujem pekne...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

truch Pozri príspevok
Nie, bohužiaľ si presiahla 1/2 NČZD ! o necelé euro
Ak máš úroky z viacerých vkladov, nielen z jedného, tak sa dá vybrať len 1, alebo 2 účty, alebo VK, aby to vyšlo do 1/2 NČZD, ak máš len jeden účet, máš smolu
.. nesúhlasím a nemyslím, že má smolu Mária - len to ešte využi - posledný rok

... aj tu http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...v-za-rok-2009/ ... pozri "poznámky"

.. aj v témach na porade je to rozoberané (konkrétne hľadanie by mi dlho trvalo .. ale tak pred rokom ) .. do DP treba uviesť presne sumu 1/2 NZDČ.
6 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Máš pravdu, myslela som, že ak presiahne, tak sa nedá požiadať. z blogu, citujem:" aby úroky za rok 2009 boli v celkovej sume vyššej ako 2012,85 €, tak v daňovom priznaní môže dôchodca uviesť sumu len 2012,85 €. Ak by uviedol vyššiu sumu, žiadna daň by mu nebola vrátená. Ak uvedie v daňovom priznaní sumu príjmov – úrokov, presne vo výške 2012,85 € Sk, potom aj daň v riadku 99 bude daná ako 19% zo sumy 2012,85 €, čo je 382,44 € a dôchodcovi sa vráti táto suma.iadať o vrátenie".
Vždy je lepšie ak to dopadne takto
Naposledy upravil truch : 28.02.11 at 14:17
1 0
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
...prečítala som si odpoveď aj ten blog, týka sa síce r. 2009, ale je to vlastne to isté, znova prosím poradiť, môžem doložiť doklad o úroku 2 013,70 € a v daňovom priznaní uviesť sumu 2 012,85 € alebo nie? Podľa pána ministra Mihála by to tak mohlo byť, nie? Čo sa stane, keď si takto podám DP a nebude to dobre? Dostanem nejakú pokutu, alebo mi len nevrátia daň. Za pokus to stojí.
0 0
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
Teraz som na rozpakoch, nakoľko v Pravde som objavila článok "Ako získať naspäť dane z úrokov" a tam sa píše, keďže za minulý rok je nezdaniteľné minimum vo výške 4 025,70 €, každý, kto vlani zarobil na úrokoch menej a okrem úrokov nemal iný príjem, by nemal platiť žiadnu daň. Aj dôchodcovia majú možnosť získať daň z úrokov späť, ak na úrokoch nezrarobili viac, ako je polovica nezdaniteľného minima. Dôchodcovia, ktorí zarobili na úrokoch viac, môžu požiadať o vrátenie aspoň časti dane v prípade, že ich mesačný dôchodok bol vlani nižší ako 335 €. Dôchodcom sa totiž výška nezdaniteľného minima znižuje o vyplatený dôchodok. Hore v odpovedi píšete, že na výške dôchodku nezáleží. Teda ako je to vlastne? Vôbec nie som múdrejšia ako to bolo na začiatku. Prosím o odpoveď, prosím...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
truch Pozri príspevok
Máš pravdu, myslela som, že ak presiahne, tak sa nedá požiadať. " aby úroky za rok 2009 boli v celkovej sume vyššej ako 2012,85 €, tak v daňovom priznaní môže dôchodca uviesť sumu len 2012,85 €. Ak by uviedol vyššiu sumu, žiadna daň by mu nebola vrátená. Ak uvedie v daňovom priznaní sumu príjmov – úrokov, presne vo výške 2012,85 € Sk, potom aj daň v riadku 99 bude daná ako 19% zo sumy 2012,85 €, čo je 382,44 € a dôchodcovi sa vráti táto suma.iadať o vrátenie".
Vždy je lepšie ak to dopadne takto
A je to legálne zatajovať príjmy?
Ak zarobí viac ako 2012,85 € tak to už nemusí priznávať?
Že by to platilo aj na iné príjmy? Podľa akého paragrafu?
Doteraz som si myslel, že sa nemusia uplatňovať iba výdavky.
0 0
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
Tu sa jedná o vrátenie dane z úrokov, ktorá je zrážaná ako zrážková daň, čiže je vysporiadaná, ale dôchodca, ktorý nemá iný príjem si môže časť úrokov pýtať späť...
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

marjankaj Pozri príspevok
A je to legálne zatajovať príjmy?
Ak zarobí viac ako 2012,85 € tak to už nemusí priznávať?
Že by to platilo aj na iné príjmy? Podľa akého paragrafu?
Doteraz som si myslel, že sa nemusia uplatňovať iba výdavky.
Janko, to nie je moja odpoveď, je to citát z blogu p. ministra. Tiež mám zafixované, že do 1/2 NČZD, preto som na začiatku tak odpovedala. Po prečítaní blogu som svoj príspevok opravila.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

radšej už budem ticho, človek chce pomôcť a ešte to zamotá viac
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
truch Pozri príspevok
Janko, to nie je moja odpoveď, je to citát z blogu p. ministra. Tiež mám zafixované, že do 1/2 NČZD, preto som na začiatku tak odpovedala. Po prečítaní blogu som svoj príspevok opravila.
Ja si myslím, že pán minister to trochu prekombinoval.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

marjankaj Pozri príspevok
A je to legálne zatajovať príjmy?
Ak zarobí viac ako 2012,85 € tak to už nemusí priznávať?
Že by to platilo aj na iné príjmy? Podľa akého paragrafu?
Doteraz som si myslel, že sa nemusia uplatňovať iba výdavky.
marjankaj Pozri príspevok
Ja si myslím, že pán minister to trochu prekombinoval.
... aké zatajovanie príjmov
Veď daň už bola zrazená zrážkou. Pri zrážkovej dani sa môžeš rozhodnúť, či to necháš tak - tým pádom je to vysporiadané. Alebo využiješ § 43 odst 7.
A ak ho zadávateľka využije .. tak do DP uvedie 2012 (príjem §7) , z ktorých daň bude považovať za preddavkovú a požiada o vrátenie .. podľa § 46.
Zo zvyšku nie .. to bude považovať za vysporiadané
Všetko podľa litery zákona ... či
5 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katy a R Pozri príspevok
... aké zatajovanie príjmov
Veď daň už bola zrazená zrážkou. Pri zrážkovej dani sa môžeš rozhodnúť, či to necháš tak - tým pádom je to vysporiadané. Alebo využiješ § 43 odst 7.
A ak ho zadávateľka využije .. tak do DP uvedie 2012 (príjem §7) , z ktorých daň bude považovať za preddavkovú a požiada o vrátenie .. podľa § 46.
Zo zvyšku nie .. to bude považovať za vysporiadané

Všetko podľa litery zákona ... či
Tak teda citujem zákon.
Prvý oddiel
Daň fyzickej osoby

§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
Teda ak si uplatní §43 ods(7)

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) .......
Tak potom sa do príjmu zahŕňajú aj príjmy, kde bola vykonaná zrážková daň. A to v celej výške.
Príjem je príjem ako celok. Nikde v zákone sa nespomína alikvotná časť príjmu, to je iba v tom blogu. Súhlasím s tým, že si príjmy môže nasčítať tak aby nepresiahli 2012,85 € ostatné neuvedie. Ale rozdeľovať ich? Na základe akého paragrafu? Či toho blogu?
Naposledy upravil marjankaj : 01.03.11 at 00:26
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

marjankaj Pozri príspevok
Tak teda citujem zákon.

Teda ak si uplatní §43 ods(7)



Tak potom sa do príjmu zahŕňajú aj príjmy, kde bola vykonaná zrážková daň. A to v celej výške.
.. prečo v celej výške . ja to tam nikde nevidím..
Ale nechcem ťa o tom presviečať .... každý si sám rozhodne, ako naloží so svojimi peniažkami - aj ako urobí DP.
Čiže teoreticky - môj názor .. mne takéto niečo nehrozí - len tíško závidím
Kebyže som mala také úroky, ako zadávateľka .. ja si vlastne sama môžem určiť, koľko z tej dane budem považovať za vysporiadané - a koľko za preddavok- nikde tam obmedzenie nevidím ( ak si poviem, že polovicu .. tak do DP uvediem polovicu, alebo štvrtinu, alebo 2012)
Ak by zadávateľka mala dve potvrdenia (z dvoch účtov) .. a v súčte by presahovali 1/2 NZDČ .. na jednom napr - 2010 eur a na druhom - 5 eur úrokov ... to by už podľa teba mohla urobiť .. len s tým prvým potvrdením
Nie je to to isté ???
Alebo ak by mala príjem(zrážková daň) z §5 - 2000.... a príjem z úrokov (zráž daň) napr 20 eur .. tiež musí uviesť v celej výške
Podľa mňa nemusí
Nuž a do budúcna to aj tak neplatí ...
uf, uf - som sa rozpísala .. už idem držať bobríka mlčanlivosti..
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katka, pred dvoma rokmi som podávala dopyt na DR SR, dostala som takúto odpoveď ( je aj v téme http://www.porada.sk/1294105-post29.html). Zvýrazňujem modrou.

16. 2. 2009

Dobrý deň,
prosím o posúdenie a vyjadrenie k priznaniu dane z príjmov zo závislej činnosti(ďalej ZČ)
Dôchodca v r. 2008 poberal príjmy zo ZČ, z ktorých
- bola odvedená daň podľa § 34 Zák. o dani z príjmov
príjmy 30.000 Sk, daň 5.700 Sk(jedno potvrdenie o príjme)
- bola daň zrazená podľa § 43 Zák. o dani z príjmov(jedno potvrdenie o príjme)
príjmy 40.000 Sk, daň 7600 Sk

Je možné do daňového priznania priznať(uviesť)
- príjem 30000 Sk a daň 5700 Sk(§ 34)
a súčasne
- rozdeliť časť príjmov a dane tak, že v daňovom priznaní priznať len časť príjmu 19248 Sk a dane 3514 Sk(§ 43)?

Ak bolo k tejto problematike vydané usmernenie, pokyn a pod., prosím o jeho uvedenie.

25. 2. 2009

Dobrý deň,

daňová správa poskytuje inf. v š e o b e c n é h o charakteru, nerieši konkrétne situácie v praxi.
Čo sa týka aplikácie § 46 zákona č. 595/2003 Z. z. v zn. n. p.:

Daň sa v súlade s § 46 ZDP neplatí a nevyrubí, ak v zdaňovacom období nepresiahne 500 Sk alebo ak celkové zdaniteľné príjmy fyzickej osoby nepresiahnu 50 % sumy uvedenej v § 11 ods. 2 písm. a/ ZDP (v roku 2008 sumu 49 248 Sk). Je to dôležité ustanovenie najmä pre poberateľov dôchodkov uvedených v § 11 ods. 7 ZDP s dôchodkom nad 98 496 Sk ročne, ktorí nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
V cit. ustanovení je uvedené, že tento postup sa neuplatní v prípade:
·ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 ZDP,
·pri vyberaní dane zrážkou podľa § 43 (teda v momente zrážky dane),
·pri zrážaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti podľa § 35,
·ak sa zrážajú preddavky podľa § 44.

Aj na príjem zdanený zrážkou či preddavkovo možno po uplynutí zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka) cit. ustanovenie vztiahnuť.

Z Vášho podania vyplýva, že celkové zdaniteľné príjmy DS predstavovali 70 000 Sk, teda viac než 49 248 Sk. Pri presnom dodržaní litery zákona sa na daňovníka cit. ust. nevzťahuje. Na bud. rok sa bude postupovať podľa zmeneného ust. § 46, ktorý bude umožňovať do celk. príjmov nezahrnúť príjmy zdanené zrážkou. Poznamenávať, že aj teraz sa nad rámec zákona akceptuje takýto postup, ale v žiadnom prípade nie to, čo chcete Vy – z príjmu zdanen. zrážkou „vyseparovať“ 19 248 Sk, každý príjem musí byť zachovaný ako celok.
K § 46 ZDP bol vydaný met. pokyn, je k dispozícii na internetovej stránke DR SR (zbytočne Vám uvediem číslo, lebo na stránke sú aj tak bez uvedenia čísla).

Katuška, k sviatku želám len to najlepšie.
Naposledy upravil Marína : 01.03.11 at 06:01
5 0
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
Dobrý deň. Som zadávateľka konkrétnej otázky s udaním sumy vyplatených úrokov v sume 2013,70 €. Som len dôchodkyňa a prvý a posledný krát som si chcela podať daňové priznanie. Tak by som prosila jednoznačnú odpoveď, ako postupovať, prosím.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mária Vopěnková Pozri príspevok
Dobrý deň. Som zadávateľka konkrétnej otázky s udaním sumy vyplatených úrokov v sume 2013,70 €. Som len dôchodkyňa a prvý a posledný krát som si chcela podať daňové priznanie. Tak by som prosila jednoznačnú odpoveď, ako postupovať, prosím.
úroky boli z jedného účtu, alebo z viacerých? Ak z jedného, odpoveď je v stanovisku DR SR v predch. príspevku, ktorý priložila Marína.
Príjem prekročil 1/2 NČZD, nie je možné uplatniť § 46 ZoDzP.

(aj keď musím dodať, že v minulých rokoch DU akceptoval len sumu 1/2 NČZD a úroky pri správne vyplnenom DP vrátil)
0 0
Načítať ďalšie