Zavrieť

Porady

vrátenie dane z úrokov

Som na dôchodku. Za minulý rok som mala dôchodok cca 4 405 € a príjem len z úrokov v banke. Tie boli v sume 2 013,70 €. Môžem si podať daňové priznanie a žiadať späť daň z úrokov 2012,85 €.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pri "zrážkovej dani" si môže vypísať príjem v DP iba do sumy 1/2 NČZD /čiže môže krátiť takto zdanený príjem/.

Pri "preddavkovej dani" musí vypísať príjem celý /nemôže ho krátiť/.

klikni:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...2009-dochodca/
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Muši, čo hovoríš na stanovisko DR SR, ktoré v príspevku č. 19 priložila Evka (Marína) ?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Mám trošku iný problém. Robím svokre DP typ B, mala príjem na dohodu 1.196€ - preddavková daň - tu mi je všetko jasné, chcem jej nárokovať aj vrátenie dane z úrokov. Má vkladnú knížku, kde sme ako spolumajiteľa zapísali môjho manžela, pre prípad, že by sa svokre niečo stalo. Mám príjem z úrokov deliť na polovicu, alebo môžem svokre nárokovať celé pripísané úroky? Pri vkladnej knížke sa nedal manžel uviesť len ako disponent, tak ako je to pri založení účtu, je spolumajiteľ VK.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
truch Pozri príspevok
Mám trošku iný problém. Robím svokre DP typ B, mala príjem na dohodu 1.196€ - preddavková daň - tu mi je všetko jasné, chcem jej nárokovať aj vrátenie dane z úrokov. Má vkladnú knížku, kde sme ako spolumajiteľa zapísali môjho manžela, pre prípad, že by sa svokre niečo stalo. Mám príjem z úrokov deliť na polovicu, alebo môžem svokre nárokovať celé pripísané úroky?
Mám ten istý problém, ale čakám na potvrdenie z banky a podľa ich potvrdenia to spracujem.
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

celé na jedného by sa to dalo iba keby boli manželia .. vo vašom prípade to ide na polovicu..
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

m.hladka Pozri príspevok
Mám ten istý problém, ale čakám na potvrdenie z banky a podľa ich potvrdenia to spracujem.
Tiež som myslela, že vypýtam potvrdenie z banky, len neviem, či to dajú presne na meno. Myslím, že slov. sporiteľňa dáva tieto potvrdenia bezplatne, skúsim tam zájsť. Myslím však, že ewita 888 má pravdu.
1 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Veronika, to čo pripla Marínka, to platilo pre rok do 31.12.2008

§ 46 platný do 31.12.2008
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.


§ 46 platný od 1.1:2009
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
5 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Marína Pozri príspevok
každý príjem musí byť zachovaný ako celok.
K § 46 ZDP bol vydaný met. pokyn, je k dispozícii na internetovej stránke DR SR (zbytočne Vám uvediem číslo, lebo na stránke sú aj tak bez uvedenia čísla).
Evka,
toto platilo pre zdaňovacie obdobie r. 2008.:-)
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
truch Pozri príspevok
Tiež som myslela, že vypýtam potvrdenie z banky, len neviem, či to dajú presne na meno. Myslím, že slov. sporiteľňa dáva tieto potvrdenia bezplatne, skúsim tam zájsť. Myslím však, že ewita 888 má pravdu.
To potvrdenie potrebuješ priložiť ako prílohu, minuly rok to DU nepožadoval, teraz áno. Overené, podávala som to už dcére ako študentke.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Muška Pozri príspevok
Evka,
toto platilo pre zdaňovacie obdobie r. 2008.:-)
Mušenka, ja viem, podľa mňa však zmena ustanovenia zákona v zásade nemení nič na tom, že príjem, či už jeden(jedno potvrdenie o príjme) alebo jeden z viacerých, sa nemá deliť podľa vlastných potrieb daňovníka. Vyvstáva otázka, ako rozdelíš daň? Ako ju zaokrúhliš ak ti jej %-ne rozdelenie vyjde na viac desatinných miest? Podľa zákona ju máš zaokrúhliť nadol, z čoho ti vyplynie, že zo zostávajúceho príjmu, ktorý nepriznávaš, si odviedla vyššiu daň. Čo s tým? Aj keď ide o €c, podstata je v tom, že štát má voči tebe záväzok.
Zle rozmýšľam?
Muši, pozri ešte raz v prísp. 19 môj dopyt na DR SR, ide o prípad, keď si daňovník chce "svojvoľne" rozdeliť jeden príjem, alebo jeden z príjmov tak, aby sa "zmestil" do 1/2 NČZD.
1 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evka,
Tvoj príspevok je pre rok 2008.
Už za rok 2009 platilo...klikni:
http://www.porada.sk/t127150-ako-zis...ml#post1335322
mne sa to tiež zdalo "na hlavu", že mám ja vypočítať daň z Potvrdenia a v DP ju upraviť ....., ale už minulý rok tu o tom prebehla búrlivá diskusia a z DÚ za rok 2009 nebola žiadna negatívna odozva.
Takže pre tento rok /posledný krát/ to platí rovnako ako pre r. 2009.

P.S.
Príjmy, kde bola preddavková daň musíš zdaňovať všetky
Príjmy, kde bola zrážková daň môžeš uviesť iba, ktoré chceš a ak je to viac, tak môžeš sama vypočítať príjem aj daň , aby si sa "vpratala" do 1/2 NČZD
5 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Muška Pozri príspevok
Evka,
Tvoj príspevok je pre rok 2008.
Už za rok 2009 platilo...klikni:
http://www.porada.sk/t127150-ako-zis...ml#post1335322
mne sa to tiež zdalo "na hlavu", že mám ja vypočítať daň z Potvrdenia a v DP ju upraviť ....., ale už minulý rok tu o tom prebehla búrlivá diskusia a z DÚ za rok 2009 nebola žiadna negatívna odozva.
Takže pre tento rok /posledný krát/ to platí rovnako ako pre r. 2009.

P.S.
Príjmy, kde bola preddavková daň musíš zdaňovať všetky
Príjmy, kde bola zrážková daň môžeš uviesť iba, ktoré chceš a ak je to viac, tak môžeš sama vypočítať príjem aj daň , aby si sa "vpratala" do 1/2 NČZD
Muška, ja so všetkým súhlasím, až na toto. Ja stále nevidím oporu v zákone, že jeden príjem môžem rozdeliť podľa vlastných potrieb.
Napr. takto:
príjem 1000 €, daň podľa § 34
príjem(1.=500, 2.=400, 3.=516,86) = 1416,86 €, daň § 43
Do DP
príjem = 1000 €, daň § 34
príjem = 500+400+112,85 €, daň(§43)=95+76+????(koľko?) *

* Ešte v predchádzajúcom príspevku som spomenula, aká bude jej výška, ako zaokrúhlená, ako ju "spravodlivo" rozdeliť, na základe akého ustanovenia zákona?

Veronika, Dáška, vidím, že súhlasíte s Muškou, aj vás poprosím o oporu v zákone. Možno len ja ju tam nevidím a vidieť chcem tak ako vy.
2 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evinka, keďže § 43 hovorí:
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

...myslím, že to "stojí" na slovíčku môže a teda sa môže rozhodnúť koľko a akú výšku si uplatní.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Muška Pozri príspevok
Evinka, keďže § 43 hovorí:
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

...myslím, že to "stojí" na slovíčku môže a teda sa môže rozhodnúť koľko a akú výšku si uplatní.
Mušenka, ešte mi dovoľ a už padám, lebo nič neurobím.
Ja súhlasím, môže, ale v danom ustanovení sa hovorí o preddavku ako celku a nikde nie je uvedená časť preddavku.
Cmuk, už padám. Ja sa neskôr vrátim.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Muška Pozri príspevok
Evinka, keďže § 43 hovorí:
(7) Daň vybraná zrážkou tu si vyberie časť , ak nejde o prípady podľa odseku 6,a potom sa už len tá časť považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

...myslím, že to "stojí" na slovíčku môže a teda sa môže rozhodnúť koľko a akú výšku si uplatní.
...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tak to neberiem, že tu, ja chcem vedieť, na základe čoho, akého § si "tu" môže časť vybrať. Veď my sa do konca marca dohodneme, no nie? Musím sekať dobrotu, potrebujem pomoc s X-kovým.
Nejdeme robiť niečo užitočnejšie? Aj okná by bolo načim umyť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška


Marína Pozri príspevok
Aj okná by bolo načim umyť.
...aj u mňa máš neumyté okná
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Ja som našťastie už daňové A-čko aj B-čko podal. Pretože teraz by som bol na pochybách.
Podávam to už niekoľký krát a vždy to robím rovnako, tak ako som si to vyhádal s vedením metodického odd. na DRSR. A tak isto aj podľa ing. Mihála to je , resp. bolo správne. (škoda že zmenil názor a už to končí, holt je na inej strane teraz)
Uplatňujem si z jedného príjmu celú časť a z druhého dopočet do 2012,85 EUR, tak som to podal a je to dobre. Žiadna výška dôchodku sa neuvádza, iba treba zaixnúť že ste poberateľom dôchodku, ak ste dôchodca.
Keby to nebolo jasné, napíšem aj ktoré kolonky treba vyplniť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Gapo Pozri príspevok
Ja som našťastie už daňové A-čko aj B-čko podal. Pretože teraz by som bol na pochybách.
Podávam to už niekoľký krát a vždy to robím rovnako, tak ako som si to vyhádal s vedením metodického odd. na DRSR. A tak isto aj podľa ing. Mihála to je , resp. bolo správne. (škoda že zmenil názor a už to končí, holt je na inej strane teraz)
Uplatňujem si z jedného príjmu celú časť a z druhého dopočet do 2012,85 EUR, tak som to podal a je to dobre. Žiadna výška dôchodku sa neuvádza, iba treba zaixnúť že ste poberateľom dôchodku, ak ste dôchodca.
Keby to nebolo jasné, napíšem aj ktoré kolonky treba vyplniť.
Viď v DP_typ B poznámka 6) pod odd. III
6) Ak daňovník vypĺňa r. 29, na r. 30 uvedie úhrnnú sumu dôchodku (ov) podľa § 11 ods. 7 zákona za zdaňovacie obdobie vždy, aj keď mu nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti podľa § 11 zákona. Tento údaj je potrebný na účely výpočtu poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov na daň podľa § 34 zákona.
1 0
Načítať ďalšie