Zavrieť

Porady

Daňový odpis

Dobrý deň, som študentka ekonomickej fakulty UMB, mám vypracovať prácu o účtovných a da§ových odpisoch a k tomu vypočítať príklad...Príklad znel -
1. Podnikateľ 12.2.200x zaradil do používania osobný automobil so vstupnou cenou 11 617,87 E. Automobil je zaradený v 1.odpisovej skupine. Zostavte odpisový plán, ak sa podnikateľ rozhodol pre zrýchlené odpisovanie.
Podľa tohto dátumu mám vypočítať odpis v prvom roku prenásobený počtom mesiacov , v ktorých sa používal? v prvom roku vychádza odpis 2905 E , mám tento výsledok prenásobiť * 11/12?

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    1. už zadanie sa mi nepáči - "podnikateľ-om" sa označuje zvyčajne SZČO, tá robí zvyčajne JÚ - a tam je to iné.

    2. ak sa myslí "podnikateľom" podvojné účtovníctvo, tak sa tam vedú účtovné odpisy (podľa odpisového plánu) a áno, účtovné odpisy sa počítajú na mesiace, teda 11/12....

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Stefan2005 Pozri príspevok
    1. už zadanie sa mi nepáči - "podnikateľ-om" sa označuje zvyčajne SZČO, tá robí zvyčajne JÚ - a tam je to iné.

    2. ak sa myslí "podnikateľom" podvojné účtovníctvo, tak sa tam vedú účtovné odpisy (podľa odpisového plánu) a áno, účtovné odpisy sa počítajú na mesiace, teda 11/12....
    Kto je podnikateľ, to definuje § 2 odst. 2 Obchodného zákonníka:
    ....(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
    a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
    b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
    c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
    d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.
    Zväčša sa pri definíciách v iných prípadoch vychádza práve z ObZ.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vcielka182 Pozri príspevok
    Dobrý deň, som študentka ekonomickej fakulty UMB, mám vypracovať prácu o účtovných a da§ových odpisoch a k tomu vypočítať príklad...Príklad znel -
    1. Podnikateľ 12.2.200x zaradil do používania osobný automobil so vstupnou cenou 11 617,87 E. Automobil je zaradený v 1.odpisovej skupine. Zostavte odpisový plán, ak sa podnikateľ rozhodol pre zrýchlené odpisovanie.
    Podľa tohto dátumu mám vypočítať odpis v prvom roku prenásobený počtom mesiacov , v ktorých sa používal? v prvom roku vychádza odpis 2905 E , mám tento výsledok prenásobiť * 11/12?

    Ďakujem za odpoveď
    Daňový odpis je ročný, neprepočítavame ho teda na mesiace používania.
    Ďakujem za odpovede a postrehy ide o predmet Podnikové financie..Keďže na konci sa pýtajú na odpisový plán pre zrýchlené odpisovanie, zvolila som daňové odpisy
    ak "podnikateľ" vedie podvojné účtovníctvo, musí teda robiť účtovné odpisy..Má predsa nárok si uplatniť aj daňové odpisy nie? A mýlim sa, ak si myslím, že "podnikateľ" sa môže rozhodnúť dobrovoľne aj pre podvojné účtovníctvo..Napriek tomu, že väčšina účtuje v jednoduchom...? Opravte ma ak sa mýlim..pekný deň

    Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

    Mona Lisa
    Stefan2005 Pozri príspevok
    1. už zadanie sa mi nepáči - "podnikateľ-om" sa označuje zvyčajne SZČO, tá robí zvyčajne JÚ - a tam je to iné.

    2. ak sa myslí "podnikateľom" podvojné účtovníctvo, tak sa tam vedú účtovné odpisy (podľa odpisového plánu) a áno, účtovné odpisy sa počítajú na mesiace, teda 11/12....
    Ak firma má v prenájme budovu a podla zmluvy moze vykonavat tech.zhodnotenie, ktore si aj odpisuje, ak vykoná TZ v mesiaci 12 použije ročný odpis v celkovej výške. Nemýlim sa?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Mona Lisa Pozri príspevok
    Ak firma má v prenájme budovu a podla zmluvy moze vykonavat tech.zhodnotenie, ktore si aj odpisuje, ak vykoná TZ v mesiaci 12 použije ročný odpis v celkovej výške. Nemýlim sa?
    V JU je to tak, v PU zase inak.
    V PU si odpíšeš iba jeden mesiac podľa odpisového plánu a rozdiel účtovných a daňových odpisov si uplatníš v daňovom priznaní.

    Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

    Mona Lisa
    marjankaj Pozri príspevok
    V JU je to tak, v PU zase inak.
    V PU si odpíšeš iba jeden mesiac podľa odpisového plánu a rozdiel účtovných a daňových odpisov si uplatníš v daňovom priznaní.
    Myslis nato , ze PU rozdiel medzi danov. a uctovn. je pripocitatel.pozka k ZD.

    xiastro je offline (nepripojený) xiastro

    som xiastro
    Mona Lisa Pozri príspevok
    Myslis nato , ze PU rozdiel medzi danov. a uctovn. je pripocitatel.pozka k ZD.
    V podstate ano, hoci v tomto pripade je to naopak

    Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

    Mona Lisa
    xiastro Pozri príspevok
    V podstate ano, hoci v tomto pripade je to naopak
    Inak povedané, že účtovné odpisy sa pripočítaju k ZD. Kedze sa analyticky uctuju da sa suma celková ahko zistit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.