Zavrieť

Porady

cestovne nahrady za zahr.prac.cestu

Dobry,ahojte..
narazila som na tuto stranku a uvitala by so,keby mi niekto vedel poradit. Zacinam len s cestakmi a mam takyto pripad:
Dvaja konatelia,zamestnanci idu na 5 dnovu zahranicnu pracovnu cestu. Idu sukromnym autom jedneho z nich. Ako bude vyzerat vypocet cestaku prekazdeho z nich? Mam ny mysli hlavne cestovne nahrady.Diety a vreckove si viem vypocitat, len s cestovnym mam problem. Mam k dispozicii kilometre, aj nejake blocky,ale nie vsetky a pouzivam aj sadzbu 6,2? Budem vdacna,ked mi niekto napise konkretny vzorec pre jedneho aj druheho zamestnanca na cestovne nahrady. Dakujem vam velmi pekne.EVA
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

evnka
Dobry,ahojte..
narazila som na tuto stranku a uvitala by so,keby mi niekto vedel poradit. Zacinam len s cestakmi a mam takyto pripad:
Dvaja konatelia,zamestnanci idu na 5 dnovu zahranicnu pracovnu cestu. Idu sukromnym autom jedneho z nich. Ako bude vyzerat vypocet cestaku prekazdeho z nich? Mam ny mysli hlavne cestovne nahrady.Diety a vreckove si viem vypocitat, len s cestovnym mam problem. Mam k dispozicii kilometre, aj nejake blocky,ale nie vsetky a pouzivam aj sadzbu 6,2? Budem vdacna,ked mi niekto napise konkretny vzorec pre jedneho aj druheho zamestnanca na cestovne nahrady. Dakujem vam velmi pekne.EVA
Evnka, príspevok si pridala aj v inej téme. Tak TI pripájam mojue odpoveď ešte raz.

evnka, vitaj medzi nami. Takže poďme hneď na vec , teda na prácu.

Stravné a vreckové vypočítať vieš, ako si uviedla. Cestovné náhrady môžu byť u majiteľa auta vypočítané dvomi spôsobmi, ak použili súkromné motorové vozidlo na služobnú cestu.

Jeden spôsob je, že sa vyplatí suma rovanjúca sa bežnému cestovnému autobusom alebo vlakom za tú trasu. Vtedy sa nepočítajú žiadne kilometre a opotrebovanie auta ani spotreba paliva. Náhrada je však relatívne nízka vzhľadom k spotreba auta, hoci takto by si mohli obaja náhradu uviesť v cesťáku.

Druhý spôsob je náhrada za opotrebenie súkromného auta a náhrada spotrebovaných PHM. Postup je nasledovný:
- vypočítaš (na základe dodaných údajov) počet prejazdených kiílometrov
- vypočítaš náhradu za opotrebenie auta - km x 6,20 SK
- priložíš kópiu technického preukazu auta, kde je uvedená spotreba
- vypočítaš spotrebu PHM počas služobky - km x priemerná spotreba
- vypočítaš náhradu za PHM - spotreba PHM x cena PHM (cenu PHM môžeš doložiť buď dokladom o nákupe PHM alebo ak doklad nemáš k dispozícii, tak na stránkach Sťatistického úradu je vývoj priemernej ceny PHM).
- spočítaš náhradu za opotrebenie plus náhradu za PHM a tú uvedieš do cesťáku ako cestovné náhrady.

Toto však môžeš uviesť iba u jedného konateľa (najlepšie majiteľa vozidla).

Stačí takto? Alebo ešte nejaké otázky?
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

DAkujem za mile privitanie a aj za rychlu odpoved..TEraz si s tym uz urcite budem vediet poradit. Pripocitam k tomu diety a vreckove.
Mozno by ma este v konecnom dosledku zaujimalo,ci cestovne uctovat v Sk a diety,vreckove EUR,alebo mam vsetko prepocitat v Sk.
Este sa chcem uistit, druhemu konatelovi teda neprinalezi cestovna nahrada,iba diety a vreckove?
Dakujem,dakujem EVA
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

evnka
DAkujem za mile privitanie a aj za rychlu odpoved..TEraz si s tym uz urcite budem vediet poradit. Pripocitam k tomu diety a vreckove.
Mozno by ma este v konecnom dosledku zaujimalo,ci cestovne uctovat v Sk a diety,vreckove EUR,alebo mam vsetko prepocitat v Sk.
Este sa chcem uistit, druhemu konatelovi teda neprinalezi cestovna nahrada,iba diety a vreckove?
Dakujem,dakujem EVA
Durhému konateľovi neprináleží náhrada za cestovné, lebo žiadne preukázateľné výdavky nemal. Jasné, že by si mohol uviesť, že išiel vlastným autom a vyúčtovať cenu cestovného lístka, ale to by nebola pravda. lebo ten prvý konateľ dostal plné náhrady.

S menou vyúčtovania to je tak - stravné a vreckové vypočítaš v mene, ktorá je pre danú krajinu predpísaná. Spravidla by zamestnanec mal dostať náhrady v tej mene, ako uvádza predpis, ale vyúčtovanie sa dá prepočítať a vyplatiť v SKK, ak s tým zamestnanec (konateľ) súhlasí. Cetovné počítaš hneď v SKK.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Chcem podotknúť, že po prejdení 350 km v zahraničí vzniká nárok na náhradu PHM v cudzej mene. Výsledky sú potom zaujímavejšie.
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Dakujem vam velmi pekne. Idem to skusit vypocitat.
Benka a ako sa v tom pripade pocitaju cestovne nahrady? Pretoze tato prac.cesta je do Talianka a spat..co je viac ako 350 km
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

evnka
Dakujem vam velmi pekne. Idem to skusit vypocitat.
Benka a ako sa v tom pripade pocitaju cestovne nahrady? Pretoze tato prac.cesta je do Talianka a spat..co je viac ako 350 km
Ak to bola dlhšia cesta, tak určite cestou niekde tankovali. Nech predložia účet za PHM v cudzej mene, kde uvidíš, koľko EUR stál 1 l. A potom už len vypočítaš náhradu spotreby a vyplatíš buď v EUR alebo po dohode v SKK. Ak by nemali doklad, tak zase treba zobrať priemernú cenu zo stránky štat. úradu.

Veľký rozdiel to nie je, lebo ceny PHM v zahraničí a u nás nie sú až tak rozdielne.
Naposledy upravil Chobot : 21.12.05 at 08:09
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Ano,dakujem...len akurat nemam tie blocky

ESTE MA NAPADLO,CHOBOT, NAPISALSIMI TOTO...A NETREBA NAHRADU SPOTREBU ESTE VYDELIT 100?
Druhý spôsob je náhrada za opotrebenie súkromného auta a náhrada spotrebovaných PHM. Postup je nasledovný:
- vypočítaš (na základe dodaných údajov) počet prejazdených kiílometrov
- vypočítaš náhradu za opotrebenie auta - km x 6,20 SK
- priložíš kópiu technického preukazu auta, kde je uvedená spotreba
- vypočítaš spotrebu PHM počas služobky - km x priemerná spotreba
- vypočítaš náhradu za PHM - spotreba PHM x cena PHM (cenu PHM môžeš doložiť buď dokladom o nákupe PHM alebo ak doklad nemáš k dispozícii, tak na stránkach Sťatistického úradu je vývoj priemernej ceny PHM).
- spočítaš náhradu za opotrebenie plus náhradu za PHM a tú uvedieš do cesťáku ako cestovné náhrady.


A ZNOVU MAM DILEMU, V AKOM FORMATE BY SOM TO MALA PREDLOZIT,MYSLIM TYM,CI NEMATE NEJAKE TLACIVO,ALEBO WORDOVY CI EXCELOVY VYSTUP NA CESTAKY...nEVIEM,CI S MAM ZAOBERAT ROPISOVANIM,KONKRETNYCH CASOV A PRECHODOV HRANIC,ALEBO JEDNODUCHO ZHRNUT JEDEN DEN SLUZOBNEJ CESTY DO JEDNEHO RIADKU..?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Na porade medzi tlačivami si nájdeš tlačivo na vyúčtovanie služobných ciest (napr. tu: http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=7), jednotlivé chlieviky nie je ťažké vyplniť. Na cestovné náhrady je tam síce len jedno okienko, preto my robíme vyúčtovanie tak, že zamestnanec na samostatnom papieri urobí tú kalkuláciu, ktorú som Ti opísal (jasné, že priemernú spotrebu ttreba vydeliť 100), najlepšie v nejakej prehľadnej tabuľke a tú spolu s kópiou technického preukazu a doložení ceny PHM priloží k vyúčtovaniu. Vo vyúčtovaní sa už uviede len výsledná suma z tej priloženej tabuľky.
Naposledy upravil Chobot : 21.12.05 at 08:11
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Dakujem, dakujem, dakujem...
a zistila som dalsiu vec, na ktoru by som sa chcela opytat...na zahr.prac.ceste bol este aj tretia osoba, tlmocik - SZCO...ako mam vyuctovat toto, ked mi figuruje aj na doklade o ubytovani? Mam ju odignorovat, alebo nejak /ako?/ vyuctovat cestak a potom jej to fakturovat?Mas nejaky napad chobot?
Snad po tomto sa uz dostanem k uzavretiu tejto temy a vysledkom bude spravny cestak.
Vopred dakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

evnka
Dakujem, dakujem, dakujem...
a zistila som dalsiu vec, na ktoru by som sa chcela opytat...na zahr.prac.ceste bol este aj tretia osoba, tlmocik - SZCO...ako mam vyuctovat toto, ked mi figuruje aj na doklade o ubytovani? Mam ju odignorovat, alebo nejak /ako?/ vyuctovat cestak a potom jej to fakturovat?Mas nejaky napad chobot?
Snad po tomto sa uz dostanem k uzavretiu tejto temy a vysledkom bude spravny cestak.
Vopred dakujem.
Ja odporúčam vyfaktúrovať - inak to bude daňovo neuznané.
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Aj ja si myslim,len neviem presne ako na to...zobriem 1/3 ubytovania a vyfakturujem? a ostatnymi vydavkymi,kde to nefiguruje sa nebudem zaoberat?...a co v takom pripade,ked vlastne tlmocnicka bola prizvana pracovnu cestu na naklady firmy?? Urcite sa nepredpoklada,ze si to bude platit...
dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

evnka
Aj ja si myslim,len neviem presne ako na to...zobriem 1/3 ubytovania a vyfakturujem? a ostatnymi vydavkymi,kde to nefiguruje sa nebudem zaoberat?...a co v takom pripade,ked vlastne tlmocnicka bola prizvana pracovnu cestu na naklady firmy?? Urcite sa nepredpoklada,ze si to bude platit...
dakujem
Urobte s ňou DVP, uveďte v nej poskytnutie cest. náhrad podľa zákona... a tlmočenie jej zaplaťte na DVP.
Naposledy upravil liba2 : 22.12.05 at 08:06
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Aha,aleako vyriesim to,ze aj DVP musi byt vopred nahlasena na soc.poistovni a tato cesta sa konala v 10/2005...ako osetrit toto?ALebo nemam pravdu?
A cestak pre zamestnanca na DVP ma take iste nalezitosti ako pre normalneho zamestnanca?
Ste strasne zlati,no mne sa tu stale otvaraju taketo otazky
Vopred dakujem
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Aha,aleako vyriesim to,ze aj DVP musi byt vopred nahlasena na soc.poistovni a tato cesta sa konala v 10/2005...ako osetrit toto?ALebo nemam pravdu?
A cestak pre zamestnanca na DVP ma take iste nalezitosti ako pre normalneho zamestnanca?
Ste strasne zlati,no mne sa tu stale otvaraju taketo otazky
Vopred dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

evnka
Aha, ale ako vyriesim to, ze aj DVP musi byt vopred nahlasena na soc.poistovni a tato cesta sa konala v 10/2005...ako osetrit toto? ALebo nemam pravdu?
A cestak pre zamestnanca na DVP ma take iste nalezitosti ako pre normalneho zamestnanca?
Ste strasne zlati,no mne sa tu stale otvaraju taketo otazky
Vopred dakujem
Riešime problém "po funuse". Potom nezostáva iné, len
- u vás zaúčtovať ako daňovo neuznané;
- tlmočníčke to vyfaktúrovať;
- tlmočníčka si o túto sumu zvýši svoju cenu vo faktúre, tým bude mať naspäť sumu cestovných výdavkov;
- zaplatením faktúry z vašej strany vo vašom účtovníctve budete mať sumu neuznaných cestovných výdavkov ako daňovo uznané v skytej forme, t.j. v cene jej faktúry.
Toto vidím ako najčistejšie riešenie pre obidve strany.
0 0
vaclavka vaclavka

vaclavka je offline (nepripojený) vaclavka

Srdecne zdravim,
poradite mi prosim aktualnu vysku stravneho na tuzemskej sluzobnej ceste ?
Dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vaclavka
Srdecne zdravim,
poradite mi prosim aktualnu vysku stravneho na tuzemskej sluzobnej ceste ?
Dakujem.
Od 1.1.2006 89 Sk - 135 Sk - 208 Sk.
Naposledy upravil ajobs : 29.12.05 at 12:19
0 0
dosi dosi

dosi je offline (nepripojený) dosi

Dobrý deň prajem všetkým prítomným a tiež by som požiadala o radu ohľadom cestovných výdajov.
Šefka bola na SC v Budatešti a pozvala na obed človeka s ktorým rokovala môžem to zahrnúť do vedľajších výdavkov a preplatiť ? A zaučtujem to na 513-ku? Može to tak byť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dosi
Dobrý deň prajem všetkým prítomným a tiež by som požiadala o radu ohľadom cestovných výdajov.
Šefka bola na SC v Budatešti a pozvala na obed človeka s ktorým rokovala môžem to zahrnúť do vedľajších výdavkov a preplatiť ? A zaučtujem to na 513-ku? Može to tak byť?
V rámci vyúčtovania cestovných náhrad sú to vedľajšie výdaje, takže sa to preplatí. Ak však na tom obede bola aj šéfka, tak podľa správnosti by sa jej malo krátiť stravné o 40%, pretože mala zabezpečené čiastočné stravovanie.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Ja by som sa chcela opýtať na stravne pre živnostníka, ktorý má v ŽL napísané miesto podnikania na Slovensku, ale chodí vykonávať práce do Talianska, kde sa zdržuje 3 týždne , niekedy aj viac, môžem mu účtovať stravné na kyždý deň, ktorý odpracuje v Taliansku a cestovné výdavky, myslím spotrebu PH a 6,20 ak ide svojim vlastným autom nezaradeným do podnikania. Práce sú vykonávané pre slovenskú firmu so sídlom na Slovensku. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie