Zavrieť

Porady

požička do firmy

Prosím o radu. Ako konateľ firmy som do nej vložil požičku, ktorá bola použitá na akontáciu leasingu na auto. Auto nám po čase ukradli a poistovňa nám preplatila čiastku asi vo výške uvedenej požičky. Možem si túto čiastku vybrať, teda vrátitˇsi požičku? Ak áno ako pri tom postupovať a správne túto operaciu zaviesť do účtovníctva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    format4
    Prosím o radu. Ako konateľ firmy som do nej vložil požičku, ktorá bola použitá na akontáciu leasingu na auto. Auto nám po čase ukradli a poistovňa nám preplatila čiastku asi vo výške uvedenej požičky. Možem si túto čiastku vybrať, teda vrátitˇsi požičku? Ak áno ako pri tom postupovať a správne túto operaciu zaviesť do účtovníctva?
    Môžete, ak má spoločnosť dostatok disponibilných zdrojov. To vravíte, že má. Zaúčtovanie závisí od toho, na akom účte je podchytená pôžička. Ak sa o nej účtovalo (a nie ste spoločník) pravdepodobne je na účte 249, resp. inom záväzkovom účte. Splátka sa zaúčtuje v hotovosti, alebo bankovým prevodom a to 249/221,211. Pre účely vrátenia pôžičky nie je rozhodujúce, na čo boli peňažné prostriedky použité.

    Ak ste sa spytovali na dokladovanie - doporučujem zmluvu o pôžičke.

    PLD je offline (nepripojený) PLD

    PLD
    moja otázka:
    Možem ako zamestnanec a konateľ poskytnúť úver svojej firme za ten istý úrok ako mne/súkromnej osobe/ požičia banka.Ako si potom možem zaúčtovať úroky?Tieto úroky musím potom zdaniť?
    Robím to takto krkolonme pretože firma nedostane úver pre krátku históriu, založenie s.r.o. v roku 2005.
    ďakujem

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    PLD
    moja otázka:
    Možem ako zamestnanec a konateľ poskytnúť úver svojej firme za ten istý úrok ako mne/súkromnej osobe/ požičia banka.Ako si potom možem zaúčtovať úroky?Tieto úroky musím potom zdaniť?
    Robím to takto krkolonme pretože firma nedostane úver pre krátku históriu, založenie s.r.o. v roku 2005.
    ďakujem
    Podľa mňa je to v poriadku, musíš mať samozrejme zmluvu o pôžičke na jej základe účtuješ úroky 562/ xx do nákladov a tvoj príjem si zdaníš - musíš si podať daňové priznanie.

    PLD je offline (nepripojený) PLD

    PLD
    Ešte jedna otázočka pre sway.
    Modelová situácia : požičiam 1 000 000 s ročným úrokom 7 %.Dostanem 1 070 000 z firmy ako príjem, ktoré ale musím aj ja ako fyz. osoba vrátiť banke, ktorá mi požičala.
    Príjem fyz. osoby je 0?
    Budem teda z tohto prijmu platiť dane?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    PLD
    Ešte jedna otázočka pre sway.
    Modelová situácia : požičiam 1 000 000 s ročným úrokom 7 %.Dostanem 1 070 000 z firmy ako príjem, ktoré ale musím aj ja ako fyz. osoba vrátiť banke, ktorá mi požičala.
    Príjem fyz. osoby je 0?
    Budem teda z tohto prijmu platiť dane?
    V uvedenom príklade je zdaniteľným príjmom 70.000,-- Sk. Je to jeden z čiastkových základov dane v DP daňovníka.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    PLD
    Ešte jedna otázočka pre sway.
    Modelová situácia : požičiam 1 000 000 s ročným úrokom 7 %.Dostanem 1 070 000 z firmy ako príjem, ktoré ale musím aj ja ako fyz. osoba vrátiť banke, ktorá mi požičala.
    Príjem fyz. osoby je 0?
    Budem teda z tohto prijmu platiť dane?
    Ak máš pôžičku ako občan a vieš vydokladovať presne výšku úroku a je rovnaký s prijatým úrokom, ja by som to uviedla v DP ako príjmy ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním o zákone o Dani z príjmu ZoDP_§6_ods.2_písm.b a uviedla by som príjmy 70 000 a výdavky 70 000 a do poznámok by som dala o čo ide, teda v DP uviesť ale v podstate daň sa platiť nebude, jednoducho by som to nepovažovala za klasické výnosové úroky, podľa mňa by sa to dalo obhájiť.

    PLD je offline (nepripojený) PLD

    PLD
    ako možem ešte jeden dotaz na sway:
    Možeš sa prosím vyjadriť k téme začíname:nehnuteľnosť a s.r.o.
    Akú cestu by si doporučil?nechať dom vo vlastníctve sro alebo ho prepísať na seba a účtovať nájom pre firmu?
    ja som vo firme aj zamestnanec a mám určitý plat, potom si prenájmom zvýšim príjem, ktorý budem musieť zdaniť?
    Modelová situácia:mam plat ako zamestnanec 12 000 a ešte z firmy za prenájom 5 000.
    12x5 000 je 60 000 a to a mi zdaní 19%?teda budem platiť dane 11400 Sk?
    Ďakujem
    PLD

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    PLD
    ako možem ešte jeden dotaz na sway:
    Možeš sa prosím vyjadriť k téme začíname:nehnuteľnosť a s.r.o.
    Akú cestu by si doporučil?nechať dom vo vlastníctve sro alebo ho prepísať na seba a účtovať nájom pre firmu?
    ja som vo firme aj zamestnanec a mám určitý plat, potom si prenájmom zvýšim príjem, ktorý budem musieť zdaniť?
    Modelová situácia:mam plat ako zamestnanec 12 000 a ešte z firmy za prenájom 5 000.
    12x5 000 je 60 000 a to a mi zdaní 19%?teda budem platiť dane 11400 Sk?
    Ďakujem
    PLD
    Áno, ak tú nehnuteľnosť si prepíšeš na seba, a pre sro budeš za nájom poskytovať priestory potom na konci roka budeš musieť podať daňové priznanie v rámci ktorého si tie príjmy z prenajmu zdaníš.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    PLD
    Modelová situácia:mam plat ako zamestnanec 12 000 a ešte z firmy za prenájom 5 000.
    12x5 000 je 60 000 a to a mi zdaní 19%?teda budem platiť dane 11400 Sk?
    Mysli pri tom ešte na odpočítateľnú čiastku...

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    smith
    Áno, ak tú nehnuteľnosť si prepíšeš na seba, a pre sro budeš za nájom poskytovať priestory potom na konci roka budeš musieť podať daňové priznanie v rámci ktorého si tie príjmy z prenajmu zdaníš.
    nezabudni na to, že nezdaníš celé príjmy, veď máš isto aj náklady s objektom, teda, náklady si dáš do kolonky výdaje a zdaníš len rozdiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.