Zavrieť

Porady

Zmeny vo finančnom prenájme po novele ZDP

Prosím Vás, mohol by mi niekto polopate vysvetliť zmenu, ktorú priniesla novela 534/2005(spresnenie problematiky lízingu) v tomto paragrafe?
§19 ods.3 písm.o) - účinnosť rok 2005
Komentár k uvedenému paragrafu:
Nakoľko je finančný prenájom definovaný ako obstaranie hmotného majetku, dochádza k ďalšiemu zosúladeniu zákona o dani z príjmov s účtovníctvom v tom zmysle, že finančná prirážka (rozdiel medzi celkovou dohodnutou sumou platieb a odpismi uplatnenými nájomcom), o ktorej doteraz zákon o dani z príjmov hovoril ako o nájomnom, sa v súlade s účtovníctvom premenovala na úrok. Následne s tým súvisí aj spôsob zdanenia a výška uplatňovanej sadzby dane podľa § 43 ods. 2 zákona o dani z príjmov (zrážka). Do 15. 12. 2005 sa náklad podľa § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov zdaňoval zabezpečením dane podľa § 44 ods. 2 a daňovník mal možnosť vysporiadať takto zabezpečenú daň ako preddavok na daň podaním daňového priznania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    účtovník 007
    Prosím Vás, mohol by mi niekto polopate vysvetliť zmenu, ktorú priniesla novela 534/2005(spresnenie problematiky lízingu) v tomto paragrafe?
    Táto zmena má určitý dopad (vo vzťahu k citovanému komentáru) len na obstarávanie hmotného majetku formou finančného prenájmu od zahraničných prenajímateľov. Pokiaľ sa finančné navýšenie (prirážka) považovalo za nájomné, pri platbe do zahraničia šlo o príjmy daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorých zdroj bol v SR (§ 16 ods. 1 písm. e) bod 4). Pri splátkach bol teda nájomca (platiteľ platiteľ príjmu, ktorý vypláca, poukazuje alebo pripisuje úhrady v prospech daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou) povinný zo sumy nájomného zrážať preddavok na zabezpečenie dane v SR v zmysle § 44 ods. 2 ZDP. Zmenou definície z nájomného na úrok sa mení aj spôsob zdanenia príjmu prenajímateľa - po novele mal by sa zdaňovať v zmysle § 43 ods. 1 (zrážkou 19 %) a ods. 3 písm. a) - zdaňovanie úrokov.
    Keďže preddavok na zabezpečenie dane i zrážková daň je zhodná – 19 % a v oboch prípadoch sa má odviesť správcovi dane do 15-ho dňa nasl. mesiaca, podľa mňa sa z pohľadu nájomcu nejaká podstatná zmena neudiala. Z hľadiska prenajímateľa pri zabezpečení dane zahraničný daňovník - poberateľ tohto príjmu - by mal po skončení zdaňovacieho obdobia vysporiadať daň z týchto príjmov podaním daňového priznania, v prípade zrážkovej dane sa táto daň považuje za vysporiadanú.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Ďakujem za zrozumiteľný výklad. Niekedy mám pocit, že som z tých zákonov nie zmätená , ale pomätená.

    Zmeny vo finančnom prenájme po novele ZDP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.