Zavrieť

Porady

Darovaný byt a následný predaj.

Dobrý deň.

Prosím Vás, poradí mi niekto. Klientka dostala v 06/2010 byt do daru a v 09/2010 ho predala. Musí tento príjem zdaniť?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak v ňom nebývala, ani tam nemala trvalý pobyt, musí.

    Radkaexx je offline (nepripojený) Radkaexx

    Radkaexx
    Nie vôbec tam nebývala a ani tam nemala trvalý pobyt.
    Ona mi tvrdí, že na DÚ jej povedali, že keď je v darovanej zmluve napísaná hodnota bytu napr: 20 000 € oni ho predali za 19 000 € tak daň neplatia. Prosím čo je na tom pravdy?


    Ďakujem
    Naposledy upravil Radkaexx : 19.03.11 at 17:16

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Radkaexx Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Prosím Vás, poradí mi niekto. Klientka dostala v 06/2010 byt do daru a v 09/2010 ho predala. Musí tento príjem zdaniť?
    Ďakujem.
    Daň z príjmu bude platiť z rozdielu predajnej ceny a výdavku. Výdavkom bude cena bytu určená podľa § 25 zákona o dani z príjmu. Pozri si § 8 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmu.
    Pri určení ceny podľa § 25 sa skúma, či by darca mal príjem z predaja tohto bytu v čase darovania oslobodený alebo nie.
    Ak by darca mal pri predaji bytu v čase jeho darovania príjem z predaja bytu oslobodený, tak výdavkom pri predaji darovaného bytu bude tzv. reprodukčná cenu bytu podľa § 25 ods. 1 písm. c). To je cena bytu, ktorú by klientka zaplatila za taký byt v čase, keď ho dostala darom.
    Ak by darcov príjem z predaja bytu v čase darovania nebol od dane oslobodený, tak sa postupuje podľa § 25 ods. 1 písm. a), teda výdavkom pri predaji darovaného bytu bude obstarávacia cena bytu, zistená u darcu.
    Naposledy upravil Kvaka : 19.03.11 at 18:13

    Radkaexx je offline (nepripojený) Radkaexx

    Radkaexx
    Ďakujem veľmi pekne.
    Mám ešte jeden prípad. Manželia postavili dom - vedený ako rozostavaná stavba. V decembi 2009 sa nasťahovali a v 04/2010 sa rozviedli a v 09/2010 dom predali. na dom bola braná hypotéka. Z príjmu z toho domu sa vyplatila hypotéka a zostalo im niakých 17 000 €. zdaňuje sa celá suma. čo je príjem a čo výdaj?
    Ďakujem

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Radkaexx Pozri príspevok
    Prosím, poradte mi.
    Ďakujem
    Predpokladám, že ani pozemok nemali vo vlastníctve viac ako 5 rokov, takže príjem z predaja pozemku tiež nebude oslobodený od dane. Príjmom je predajná cena domu s pozemkom a výdavkom bude cena pozemku a v prípade, že bola rozostavaná stavba zapísaná v katastri nehnuteľností, výdavkom budú aj všetky preukázateľné náklady na obstaranie stavby.

    Radkaexx je offline (nepripojený) Radkaexx

    Radkaexx
    Nemali tam trvalý pobyt 5 rokov a v katastri to bolo ako rozostavavá stavba. a teraz po rozvode, všetko na polovicu? však?

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Radkaexx Pozri príspevok
    Nemali tam trvalý pobyt 5 rokov a v katastri to bolo ako rozostavavá stavba. a teraz po rozvode, všetko na polovicu? však?
    Ak je stavba v katastri, tak je to na účely zákona o dani z príjmov predaj nehnuteľnosti. Trvalý pobyt tam nemali dva roky, to vyplýva z dátumu nasťahovania a predaja. Ja som myslela na vlastníctvo pozemku, lebo ak mali pozemok vo vlastníctve aspoň 5 rokov, aspoň príjem z predaja pozemku by bol oslobodený od dane. Ak mali aj pozemok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, tak to v daňovom priznaní budú deliť na polovicu, po rozvode majú už podielové vlastníctvo.
    Chcem predať byt ktorý som kúpil minulý rok (nie na firmu). Chcem sa spýtať daň platím z rozdielu z kúpnej a predajnej ceny, ktorá je na kúpnej a predajnej zmluve alebo si môžem do vstupnej ceny zarátať aj výmenu okien? Ďakujem.
    Naposledy upravil Ing. Pavol Zúber : 13.04.11 at 04:56

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
    Chcem predať byt ktorý som kúpil minulý rok (nie na firmu). Chcem sa spýtať daň platím z rozdielu z kúpnej a predajnej ceny, ktorá je na kúpnej a predajnej zmluve alebo si môžem do vstupnej ceny zarátať aj výmenu okien? Ďakujem.
    Daň z predaja bytu sa platí z rozdielu príjmov a výdavkov. Príjmom bude predajná cena a výdavkom bude kúpna cena plus všetky poplatky v súvislosti s kúpou bytu a všetky investície do bytu, teda aj výmena plastových okien.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.