Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva

Prosím o radu postavili sme dom na pozemku ktorého som vlastníčkou ja.Stavebné povolenie máme na odoch aj s manželom.Ja musím darovať 1/2 pozemku manželovi, ale ten pozemok je v záložnom práve banky kôli úveru.Dá sa
to previesť aj tak ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dá, ak to nemáte zmluvou zakázané. Upovedomte banku.

    § 151h občianskeho zákonníka

    (1) Pri prevode alebo prechode zálohu pôsobí záložné právo voči nadobúdateľovi zálohu, ak zmluva o zriadení záložného práva neurčuje, že záložca môže záloh alebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom alebo ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.

    (2) Na nadobúdateľa zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, prechádzajú účinnosťou prevodu alebo prechodu všetky práva a povinnosti záložcu zo zmluvy o zriadení záložného práva. Nadobúdateľ zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, je povinný strpieť výkon záložného práva a vzťahujú sa na neho práva a povinnosti záložcu.

    (5) Záložca a nadobúdateľ zálohu sú povinní zaregistrovať zmenu v osobe záložcu do registra záložných práv alebo do osobitného registra, ak na vznik záložného práva sa vyžaduje podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona registrácia v osobitnom registri; za škodu spôsobenú porušením tejto povinnosti zodpovedajú spoločne a nerozdielne.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    truch, Danielle369, rodina1, terezamaria, arizona
    5

    v.v je offline (nepripojený) v.v

    v.v
    Neviem, prečo musíte darovať 1/2 pozemku. Dom po kolaudácii bude zapísaný aj tak na iný LV, pretože bude v BSM, kým pozemok bude v podielovom spoluvlastníctve po 1/2. K darovacej zmluve budú vkladári na katastri vyžadovať súhlas banky s prevodom.

    tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

    tommi_d
    Nie je mi úplne jasné, prečo sa týmto nezaoberal už stavebný úrad, keď vydával stavebné povolenie na oboch manželov, pričom pozemok evidentne patrí iba jednému....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.