Zavrieť

Porady

Záväzky - ako správne vysporiadať?

Dobrý deň,
mám možno banálnu otázku...
v knihe záväzkov od r. 2007 figurujú 3 záväzky - poplatky na omeškanie splátok leasingu..
v r. 2010 bol leasing ukončený - leasingová spoločnosť už žiadne pohľadávky neeviduje... ako správne vysporiadať tieto záväzky keďže nemám žiadny doklad že boli uhradené?
najradšej by som to nechala naďalej v knihe záväzkov
ďakujem

ešte doplním.. ak by som postupovala podľa postupov účtovníctva §14 odst (4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Zánik záväzku nasatal ukončením leasingu - je možné odpísať záväzok cez ID ale ako presne to zaúčtovať? ako VOZD? alebo nedanový výdaj?
Naposledy upravil mimča : 29.03.11 at 12:59 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    susan 111979 Pozri príspevok
    Pozostalej manželke - čiže môj šéf nemusí paltiť svojej matke (vystavená Fa bola ,,pôvodne" jeho otca....otec faktúroval synovi)...
    Pokúsim sa z toho vymotať .

    Otec vyfakturoval synovi(odberateľovi tovar,službu) - otec zomrel - dedila manželka,ktorá pokračuje v podnikaní a prevzala túto neuhradenú pohľadávku - syn však nezaplatí, lebo sa tak dohodli s matkou - teda syn nezaplatí záväzok firme matky na základe dohody.

    Ak to chápem správne , tak pre pre syna ako pre dlžníka platí :

    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
    Alena Šimová
    mimča Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám možno banálnu otázku...
    v knihe záväzkov od r. 2007 figurujú 3 záväzky - poplatky na omeškanie splátok leasingu..
    v r. 2010 bol leasing ukončený - leasingová spoločnosť už žiadne pohľadávky neeviduje... ako správne vysporiadať tieto záväzky keďže nemám žiadny doklad že boli uhradené?
    najradšej by som to nechala naďalej v knihe záväzkov
    ďakujem

    ešte doplním.. ak by som postupovala podľa postupov účtovníctva §14 odst (4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.
    § 2
    Deň uskutočnenia účtovného prípadu
    (1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

    Zánik záväzku nasatal ukončením leasingu - je možné odpísať záväzok cez ID ale ako presne to zaúčtovať? ako VOZD? alebo nedanový výdaj?
    odpísať iba ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, neprebehla predsa úhrada.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Keďže leasingová spoločnosť žiadne poplatky nevyžadaju, podľa mňa boli uhradené. Úhradu však neviete vydokladovať, tak je to VNZD.

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    Chcem sa opýtať, máme došlú Fa z r.2008, firma zanikla - majiteľ zomrel, potom sa Fa prepísala na pozostalú manželku. Ale kedže pozostalá manželka je matka mojho šefa, sa dohodli, že Fa nemusí platiť. A mne nakázal, aby som ten záväzok nejako zlikvidovala. Dala som Fa uhradiť nepeňažnou formou ako VNZD. Správne????

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    susan 111979 Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať, máme došlú Fa z r.2008, firma zanikla - majiteľ zomrel, potom sa Fa prepísala na pozostalú manželku. Ale kedže pozostalá manželka je matka mojho šefa, sa dohodli, že Fa nemusí platiť. A mne nakázal, aby som ten záväzok nejako zlikvidovala. Dala som Fa uhradiť nepeňažnou formou ako VNZD. Správne????
    Nemusí platiť komu ? šéfovi ?

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    Pozostalej manželke - čiže môj šéf nemusí paltiť svojej matke (vystavená Fa bola ,,pôvodne" jeho otca....otec faktúroval synovi)...

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    Upresním,,manželka nepokračuje v podnikaní, živnosť po otcovej smrti zanikla...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    susan 111979 Pozri príspevok
    Upresním,,manželka nepokračuje v podnikaní, živnosť po otcovej smrti zanikla...
    U dlžníka to na situácii nič nemení .Dlh bol odpustený .

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    takže môžem to tak spraviť ako som písala - VNZD a nepen...?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    susan 111979 Pozri príspevok
    takže môžem to tak spraviť ako som písala - VNZD a nepen...?
    Takže ešte raz



    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    susan 111979 Pozri príspevok
    takže môžem to tak spraviť ako som písala - VNZD a nepen...?

    Nemôžete .

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    A ako to mám teraz spraviť?? Robím DP a neviem ako to tam mám ,,zlikvidovať"...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    susan 111979 Pozri príspevok
    A ako to mám teraz spraviť?? Robím DP a neviem ako to tam mám ,,zlikvidovať"...
    Ja sa Vám tu už od včera snažím priloženým paragrafom vysvetliť , že odpustený záväzok(dlh) treba zdaniť , podľa citovaného znenia, vstupuje do základu dane .Vy stále ten paragraf ignorujete .Tak ja už neviem , čo Vám mám napísať .
    Naposledy upravil Zita5 : 02.03.12 at 06:30

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.